MÜCEVHER

1098 karatlık dev servet

Botsvana'lı elmas fabrikası Debswana, dünyanın en büyük üçüncü elmasını keşfetti.
Reading time 2 minutes

Birleşik Krallık merkezli bir elmas madenciliği ve işleme şirketi olan The De Beers Group of Companies, 1888 yılında Cecil Rhodes tarafından kurulmuş. Günümüzde açık, geniş ölçekli alüvyon, kıyı ve derin deniz madenciliğinde faaliyet gösteren şirketin merkezi Londra'da yer alıyor.

Küresel elmas devi olan De Beers'in Botsvana'da bulduğu 1098 karatlık değerli taşının, dünyanın en büyük elmaslarından biri olduğu belirtiliyor. Yapılan basın toplantısında 1 Haziran'da bulunan elmasın, kendi türünde "dünyanın üçüncü en büyük değerli taşı" ünvanına sahip olduğu açıklandı. 1098 karatlık elmasın, ülkenin başkenti olan Gaborone'ye getirilerek Botsvana Devlet Başkanı Mokgweetsi Eric Keabetswe Masisi'ye takdim edildiği ifade edildi. Aynı zamanda hükümet ile küresel elmas devi De Beers'in ortak olarak kurduğu şirket, tarihinde çıkardığı en büyük değerli taş olarak belirtiliyor. Debswana Genel Müdürü Lynette Armstrong;  "Bunun dünyada bulunan en büyük üçüncü değerli taş olduğu düşünülüyor. Bu nadir ve sıradışı taş, elmaslar ve Botsvana bağlamında öyle çok şey ifade ediyor ki, çok zor durumdaki ulusa da umut getiriyor" dedi.

Dünyada bugüne dek kayıtlara geçen en büyük elmas, 1905'te Güney Afrika'da bulunan 3106 karatlık Cullinan'dı. En büyük ikinci elmas ise 2015'te Botsvana'da bulunmuştu. 1109 karatlık Lesedi La Rona, neredeyse bir tenis topu büyüklüğündeydi. 

/

Tags

botsvana

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler