POPÜLER KÜLTÜR

Bir koleksiyon yaratmak!

Ünlü modaevi Chanel tarihçesi, kültürü, tasarım süreci ve atölyesinin tüm bilinmeyenlerini “Chanel: The Making of a Collection” isimli kitapla modaseverlere sunuyor.
Reading time 5 minutes

“31 Rue Cambon” adresi sıradan bir yere ait değil. Söz konusu lokasyon moda dünyasında efsane haline gelmiş az sayıda merkezden biri; Chanel’in ikonik tasarımlarının ilk adımlarının atıldığı adeta karargahı. Binanın meşhur aynalı merdivenlerini, sofistike iç mekan tasarımını paylaşılan fotoğraf ve videolardan biliyoruz; oysa Chanel’in atölyelerine ev sahipliği yapan üst katta neler olduğu ise hala büyük bir sır. Ancak güzel haberlerimiz var, yakın zamanda tüm bu büyülü atmosferi ve çalışma düzenini daha yakından öğrenme fırsatına sahip olacağız. Chanel, atölyesine dair bilinmeyenleri eşi görülmemiş içeriklerden oluşan bir kitapla anlatmaya hazırlanıyor. 

 

Tersten başlayan kronolojİ

“Chanel: The Making of a Collection” isimli kitap ikonik tasarımcının büyülü dünyasının kapılarını modaseverler için ardına kadar açıyor. Moda yazarı Laetitia Cénac tarafından kaleme alınan kitaptaki çizimler ve illüstrasyonlar ise dünyaca ünlü sanatçı Jean-Philippe Delhomme imzası taşıyor. Modaevinin tasarım sürecinden başlayarak, koleksiyonun nasıl oluşturduğunu tersten gelen bir kronoloji ile işleyen kitap, bugüne dek özenle korunan bu büyülü dünyayı keşfetmek için eşsiz bir fırsat. Markanın tarihi ve kültürünün yanı sıra çağdaş koleksiyonları da detaylandıran kitap aynı zamanda, Haute Couture simgesi markanın zengin mirasına bir saygı duruşu niteliği taşıyor.

Chanel’in büyülü dünyasının kapılarını aralayan kitabın dikkat çeken en önemli özelliği birbirinden özel illüstürasyonlara imza atan Jean-Philippe Delhomme’un çizimlerinin yer alması. Bir ressam ve illüstratör olan Delhomme, 80’li yıllardan bu yana sayısız dergi ve reklam kampanyasına katkıda bulunan dünyaca ünlü bir sanatçı. Delhomme’un çizimlerinin alametifarikası ise siyah-beyaz eskizleri ve keskin zekalı başlıkları. Birçok alanda üretim yapan sanatçı, moda illüstratörü olarak bugüne dek İngiliz ve Fransız Vogue, Libération, Madame Figaro ve kendi bloğu olmak üzere çeşitli mecralar için birçok sahne arkasını resmetti. Aslına bakarsak Delhomme sağlam bir gözlemci. Moda dünyası başta olmak üzere kültür ve sanat dünyasında gözlem yapıyor, belki de kimsenin fark etmediği detayları görüyor, tüm bunları da çizimleriyle bizlere aktarıyor. Sanatçının en dikkat çeken projelerinden biri de hippi bir gezginin maceralarını anlattığı hicivli bloğu “The Unknown Hipster Diaries.” Delhomme verdiği bir röportajda “Kültür-sanat alanında saçma olduğunu düşündüğüm şeylere yanıt verirken bir yandan da arkadaşlarımı güldürmekten hep zevk aldım”  diyerek bloğunu ve yaratım sürecinin ipuçlarını da veriyor.

 

/

“Modaya uygun insanların nasıl konuştuğu, nasıl giyindikleri, kendilerini medyada nasıl sundukları ile oynamayı seviyorum” diyen ünlü illüstratör yalnızca çizmekle sınırlı kalmıyor, onun kelimelerle de arası bir hayli iyi. Sanatçı bir yandan kitaplar yazarken bir yandan Fransız GQ, Architectural Digest France, Vogue Paris ve Pin-Up dergileri için makaleler kaleme alıyor. Kısacası Paris’teki her Pierre Hermé’de ve Maison Kitsuné’den Louis Vuitton’a dek birçok markada Delhomme’un çalışmalarına rastlamak mümkün.

Tüm bunları göz önünde bulundurunca Jean-Philippe Delhomme’u sanat ve moda dünyasının en sevilen işbirlikçilerinden biri olarak kabul edebiliriz. Bu ışıltılı dünyanın en önemli gözlemcilerinden birinin gözünden Chanel’in değerli mirasını görecek olmak hepimizi çok heyecanlandırıyor. Chanel atölyesinin bilinmeyenlerini, bu büyülü atmosferin perde arkasını öğrenecek olmanın mutluluğu da cabası! 

“Chanel: The Making of a Collection” isimli kitabın Chanel’in değerli mirasına hatırı sayılır bir katkıda bulunacağı kesin. Sayfalarında kaybolmak için sabırsızlanıyoruz.

Tags

chanel

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler