POPÜLER KÜLTÜR

Elçin Sangu ile değişim

Üçüncü kez bir araya geldiğimiz Eylül kapak yıldızımız Elçin Sangu, geçirdiğimiz döneme dair açıklamaları ve yeni projeleri ile sizlerle.
Reading time 7 minutes

Yeni sezon, yeni dönem, yeni bir mevsim. Hayatımız içinde bulunduğumuz bu zorlu günlere inat yol almaya devam ediyor. Değişen havalar ruh halimizi etkiliyor. L’Officiel Türkiye için üçüncü kez bir araya gelme şansına sahip olduğumuz başarılı oyuncu Elçin Sangu Eylül kapağımızda. Kendisiyle yapmış olduğumuz keyifli sohbeti hatırlıyoruz...

Hayat nasıl gidiyor? 

Zor bir dönemden geçiyoruz ama her şeye rağmen şükrederek, anlardan mutlu olarak yaşamaya gayret ediyorum. 

İçinde bulunduğumuz süreç sizin için nasıl bir deneyimdi? 

İlk başta psikolojik olarak çok zorlayıcıydı fikren alışmak zaman aldı, sonrasında aslında genel olarak zamanını evde geçirmeyi tercih eden biri olduğum için eve kapanma sürecinde çok da zorlanmadım ama genel anlamda mental olarak hala çok zorlayıcı. 

Sizce dünya bir değişimin içinde mi? 

Aslında dünya değişime bir anda bu olaylarla girmedi. Çok uzun süredir değişiyoruz. Ayrıca “değişim” denilen kavram zaman dilimiyle kısıtlanabilecek bir şey değil bana göre… Kimsenin bu durumu tam olarak adlandırabildiğini sanmıyorum. Ama herkesi bir sorgulamaya ittiğini görüyorum. Kimi meditasyonda kendi içinde, kimi başka teorilere inanmakta, ben ise daha kabullenme ve ona göre yaşama durumundayım. Ama şundan çok eminim doğa insanların acımasız tavrına ve bu kadar hor kullanmasına elbet bir reaksiyon gösterecekti... 

/

Her şeyin bir arada olduğu bir çağdayız. Bu kadar deneyim özel bir nesil olduğumuzu gösterir mi? 

Belki özel, belki de şanssız bir nesilizdir... Çünkü bu kadar imkana ve teknolojiye rağmen insanlık anca bu kadar kötüye gidebilirdi... İçinde bulunduğumuz dönemin teknoloji ve imkanları ile her şeye ulaşabilmek, bir yandan da yozlaşmaya sebep oluyor gibi geliyor. Umarım aksini yaşayacağımız günler gelir ve insanca, refah içinde duygularımızı kaybetmeden yaşayabiliriz. 

Oyunculuk, başka insanlara hayat vermek avantajı olan bir şey mi? 

Oyunculuğun gözleme dayalı bir meslek olduğunu düşünüyorum ve bence gözlemlemek bir şeyi anlamak ve hayata geçirmek için en önemli koşullardan biri. Bunu yaparken de insana dair hayata dair bir sürü yeni bilgi edinmiş oluyorsun. Galiba işimin en çok bu yanını seviyorum. 

Yeni diziniz İyi Günde Kötü Günde sizin için nasıl bir serüven olacak? 

Çok heyecanlıyım... Yolda beraber göreceğiz. 

Yine romantik bir hikaye ile karşımızdasınız. Bu tarz hikayeler ile ilişkinizin iyi olmasının sebebi nedir? 

Benim yaşam enerjime uygun olması. Kendimi daha rahat ve özgür hissettiriyor çünkü eğlenmeyi, gülmeyi çok seviyorum ve bu tarz işler de benim yüzümü güldürüyor. 

Dizide bir aşk üçgeni var. Aşk üçgenleri neden sancılıdır? Gerçek hayatta aşk üçgenleri var mıdır? 

Bu aşk üçgeni klasik ara bozan kadın üçgeni değil... Hayatın tesadüfleri üstünden oluşan bir üçgen. Dizimizde her karakterin bir alt hikayesi var ve zamanla göreceğiz. En önemlisi bu dizide aslında gerçekten kötülük yapmak için kötü olan bir karakter yok. 

/

Karşılıksız aşk ya da platonik aşk, diğer aşklar kadar değerli midir? 

Aşkın biçimleri... Neden olmasın? Önemli olan bence ne hissettirdiği. 

En çok sevdiğiniz ülke neresi neden? 

Görmediğim o kadar çok yer varken bu kadar bilinmezlik varken şurası diye bir seçim yapamam. 

Her şey normale döndüğünde seyahat rotanızda ilk neresi var? 

İskoçya ve İrlanda... Hep merak etmişimdir 

Mevsim değişiyor. Mevsim değişikliklerinde ruh haliniz nasıldır? 

Klasik kapalı havalarda durgunlaşıyorum. Onun dışında hep neşeliyim. 

İçinde bulunduğumuz çağı düşününce, gelecekte insanoğlunu neler bekliyor? 

Umarım ben görmem (gülüyor). Hep aklıma Wall-E animasyonu gelir. Yalnız ve tüketilip yok edilmiş bir dünya. 

Günümüzde bilgiye bu kadar çabuk ulaşma gücümüzü nasıl değerlendiriyorsunuz? 

İnanılmaz bir lüks olmakla birlikte çok kötüye kullanıldığını düşünenlerdenim. 

Sosyal medyanın toplumsal olaylardaki gücü hakkında ne düşünüyorsunuz?  

Son zamanlarda sosyal medya üzerinden yapılan dayanışma, birlik olma ve sesini duyurabilme gücü gibi durumlarda çok işe yarıyor. Bir de bunun tersi olaylar yaşanıyor tabiki o yüzden sosyal medyanın kimin elinde olduğu ve toplum bilinci çok önemli. Aksi halde her yazılana, her duyduğuna bilginin gerçekliğini sorgulamadan inanan toplumlarda bir silah haline dönüşebiliyor. 

Kadın gücü, eril toplum, girl power günümüzün en önemli topiclerinden. Bu konuda duruşunuzu az çok biliyoruz. Ama daha ayrıntılı anlatır mısınız? 

Bir kadın olarak çok güçlü bir kadın figürü tarafından yetiştirilmenin de vermiş olduğu bilinçle hareket etmeye çalışıyorum. Hayatın her alanında karşılaştığımız ayrımcılığın karşısında kadınları desteklemenin, korkmadan yaşacakları bir dünya düzeni kurulmasının hayali içindeyim ve bunun için de elimden geleni kendi adıma yapmak istiyorum. Özellikle son dönemlerde artan kadına şiddet konusunda bilinçlenmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. 

 

Fotoğraf: Beste Zeybel 

Moda Editörü: Ceylan Atınç 

Röportaj: Bağlan Keskin 

Tags

elcin-sangu

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler