SAAT

Tom Ford’dan eko-lüks adım

Tom Ford, sürdürülebilirliğe verdiği destek ile üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor.
Reading time 3 minutes

Doğaya verdiğimiz hasar hayatımızın her yönünü etkiliyor. Durum günden güne kötüleşiyor ama bilinçli tüketiciler ve bilinçli markalar olarak bu duruma son verebiliriz. Sürdürülebilirlik son yıllarda hayatımıza çıkmamak üzere giren kavramlardan oldu. Çoğu markanın 10 yıllık hedefleri arasında sürdürülebilirlik ve doğa ile ilgili birçok hedef bulunuyor. Yapılan araştırmalar 2050 yılında okyanuslarda balıktan çok plastik atıklarının var olacağını söylüyor. Tüketiciler de günden güne bilinçlenerek sürdürülebilirliği destekleyen ürünleri ve markaları tercih ediyor. Dünya markalarının bu konu ile ilgili aldığı radikal kararlar ve attıkları büyük adımlar takdiri hak ediyor.

Yaptığı son hamle ile sürdürülebilirlik adına büyük bir adım atan Tom Ford ekoloji ve lüks kavramlarını birleştiriyor. Markanın yeni ürünü Tom Ford 002 Ocean Plastic Watch tamamen okyanustan alınan 35 atık plastik şişenin geri dönüştürülmesiyle özel olarak üretildi. Sadece siyah renk seçeneğiyle sunulan ürün oldukça şık bir tasarıma sahip. Eko-lüks saat, Tom Ford resmi sitesi üzerinden ön satışa sunuldu.

 

 

Bu özel tasarımın yanı sıra Tom Ford okyanusların korunması ile ilgili çalışmalar yapan Grenier ve 52HZ ile beş yıl sürecek bir projeye imza attı. Markanın resmi sitesinde açıklanan “Tom Ford Plastic Innovation Prize” yarışması ile kazanana 1 milyon dolar ile ödüllendirileceği bir yarışma duyuruldu. Tom Ford, Grenier ve 52HZ üçlüsü plastik poşetlerin üretildiği malzemenin yerini alabilecek ekolojik bir materyal arayışındalar ve bunu yapabilecek kişiye destek vermeye hazırlar. Her yıl ortalama 9 milyar ton plastiğin okyanuslarımıza atıldığını düşünürsek bunun gibi alternatif arayışları için oldukça geç kaldığımızı fark etmeliyiz. Kazanan, 2022 yılında belirlenecek ve ürün 2025 yılına kadar piyasaya sürülecek. Yarışmanın sonucu, kimin kazanacağı, kazanan tasarımın ne olacağı gibi birçok soru şimdiden merak konusu oldu. Sonuç ne olursa olsun gezegenimizi korumak için böyle bir adımın atılması geleceğe dair oldukça umut verici.

Tags

saat
tom-ford
ekoloji

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler