SANAT

15. İstanbul Bienali başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 15.si düzenlenecek olan İstanbul Bienali 16 Eylül - 12 Kasım tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.
Reading time 2 minutes

İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Pera Müzesi ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı gibi daha önceden de ev sahipliği yapmış mekânlarda gerçekleşecek olan bienalde, 32 ülkeden 55 sanatçının, ev, mahalle ve aidiyet kavramlarını tartışmaya açan işleri sergilenecek Ayrıca Türkiye’den de 10 sanatçı, bienal için yeni işler üretecek. “İyi Bir Komşu” başlıklı bienalin küratöleri ise çalışmaları heykel, performans ve tiyatro dâhil pek çok sanat türüne uzanan ikili Michael Elmgreen ve Ingar Dragset olarak belirlendi.

2007 yılından bu yana bienale sponsor olan Koç Holding’in desteğiyle gerçekleşecek olan projenin 15. ayağında önemli bir yenilik var. 2017 itibariyle artık her bienalde İstanbul’a yeni bir kalıcı eser bırakılacak. Projenin ilk sürprizi ise 15. İstanbul Bienali’ne Gökkuşağı Şiirleri serisinden ‘Buradan Nereye Gidiyoruz?’ adlı neon heykeliyle katılan, sanat dünyasının en renkli ve üretken isimlerinden Ugo Rondinone oldu. Rondione’nin, 1996 yılında 6. İstanbul Bienali için tasarladığı neon ışıklardan oluşan gökkuşağı heykeli Taksim meydanında sergilenmişti. Aynı heykelin başka bi düzenlenmesi ise kalıcı olarak sergilenmek üzere, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Avrupa yakası girişi yakınındaki Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nin çatısına yerleştirildi.

/

Tags

istanbul
bienal
koc-holding

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler