SANAT

2017’de kaçırılmaması gereken 7 moda sergisi

L’officiel’den bildiriyoruz: 2017’de sanata ve modaya doyacağız!
Reading time 4 minutes

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız sanat sergilerinin yanına dünyanın en iyi müzelerinde gerçekleşecek moda sergilerini de eklemeyi unutmayın!

Balenciaga: Shaping Fashion
NeredeVictoria and Albert Müzesi, Londra
Ne Zaman: 27 Mayıs 2017 18 Şubat 2018

100  yıllık moda evi Balenciaga’nın tasarımcısı Cristóbal Balenciaga’nın hikayesine adanmış olan sergide, kurulduğundan bu yana tasarlanan 100’den fazla parçayla zaman yolculuğuna çıkacaksınız.

/

Diana: Her Fashion Story
Nerede: Kensington Palace, Londra
Ne Zaman: 24 Şubat 2017’de başladı ve tüm yıl sürecek.

Ölümünün 20. yıldönümünde Lady Diana’nın en sevdiği çiçeklerle süslenen Kensington Palace’da devam eden sergide,  tüm dünyaya ilham olan stili, davetlerdeki görüntüleri ve orada giydiği elbiseleri yer alıyor. Tüm zamanların stil ikonunu yakından tanımak için kaçırılmaz bir fırsat.

/

The House of Dior: Seventy years of Haute Couture
Nerede: National Gallery of Victoria, Melbourne
Ne Zaman: 27 Ağustos 2017 – 17 Kasım 2017

Fransız zerafetinin tartışmasız sembolü Dior, 70 yıllık Haute Couture hikayesini Christian Dior ve Yves Saint Laurent’ten başlayarak moda evinde kuruluşundan bu yana kreatif direktör koltuğuna oturan Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simons ve Maria Grazia Chiuri’nin dönemlerini kronolojik sırayla anlatacak.

/

Yves Saint Laurent
Nerede: Musée Yves Saint Laurent, Paris ve Musée Yves Saint Laurent, Marakeş
Ne Zaman: 2017 Sonbahar’dan itibaren

5.000 kıyafet, 15.000 aksesuar ve 1960’lardan arşivlenen binlerce eskiz, kart, fotoğraf ve objeler... Yves Saint Laurent’in yaratıcılığını gözlemlemek için bir sergiden çok müzeye, hatta müzelere ihtiyaç olduğu aşikar.

Manolo Blahnik “The art of shoes”
Nerede: Palazzo Morando, Milano
Ne Zaman: 26 Ocak 2017 – 9 Nisan 2017

Stilettoların efendisi, Carrie Bradshaw’un yegane aşkı Manolo Blahnik 40 yılı aşkın geçmişinde imza attığı 212 ayakkabısı ve 80 tane eskizini ziyaretçilerine açtı. Sergiyi görülmeye değer yapan bir başka detay ise tüm dünyada iz bırakan iki fügürün yer alması; Vogue İtalya’nın genel yayın yönetmeni Franca Sozzani ve moda yazarı/stil ikonu Anna Piaggi.

/

The World of Anna Sui
Nerede: Moda ve Tekstil Müzesi, Londra
Ne Zaman: 26 Mayıs 2017–1 Ekim 2017

İngiltere’de solo şovunu yapan ilk Amerikalı ünvanına sahip Asya kökenli Anna Sui, sadece hazır giyim ve aksesuarlarla sınırlı kalmayan, aynı zamanda çeşitli kumaşlar, ev dekorasyon ve güzellik ürünleri alanında da kazandığı başarıyı kutlacak.

Items: Is Fashion Modern?
Nerede: MoMA, New York
Ne Zaman: 1 Ekim 2017– 28 Ocak 2018

Hiç merak ettiniz mi; her dönem farklı varyasyonlarla ortaya çıkan kıyafetler veya aksesuarlar moda tarihini ne kadar etkiliyor? Beyaz tişört, küçük siyah elbise ve Levi’s 501, sergide tam da bu soruyu sorgulamak üzere göz önüne alınanlardan sadece bir kaçı. 20. ve 21. yüzyılda toplumda etki bırakan ve hala bugün bile modern çizgilerle devam eden parçalar MoMA’da yer alacak.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler