SANAT

Dijital sanat çağı

En uğrak alışveriş rotalarımızdan App Store ve Google Play’de her geçen gün artan sanat aplikasyonlarıyla, artık dünyanın önde gelen koleksiyonerleri, sanat tutkunları ve sanatçılar farklı platformlarda bir araya gelme şansına sahip.
Reading time 3 minutes

Gelişen teknolojiye sanat dünyası da ayak uyduruyor. Şimdilerde galeriler, koleksiyonerler, sanatçılar ve tüm sanatseverler cep telefonları uygulamaları ile sanatı takip edebiliyorlar. Koleksiyonerler artık sadece yeni bir koleksiyon toplamakla yetinmeyip, aplikasyonlar yardımı ile tecrübelerini diğer sanatseverlerle paylaşıyorlar. İşte radarımıza takılanlar.

1. ARTO

Sanat dünyasını bir araya getiren en güncel aplikasyonlardan biri Arto. Singapurlu girişimci Jonie Oostveen tarafından geliştirilen uygulama için sanat dünyasının Tinder’ı diyebiliriz. Zira bu uygulamanın işleyişi Tinder ile tıpatıp aynı. Arto’yu cep telefonunuza indirdikten sonra, ekranı sağa ya da sola kaydırarak beğenilerinize göre eserleri listeleyebilirsiniz. Bu sayede favori sanatçılarınızı ve eserlerinizi arşivlemiş olacaksınız.

 

2. MAGUS

İlk kez bir sanat eseri satın alan koleksiyonerler için bu durum endişe verici bir deneyim olabilir. Aynı şekilde bir galerideki eserin iyi bir fiyata sahip olup olmadığını ya da niteliklerini bilememek de koleksiyonerlerde huzursuzluk yaratabilir. Bu tip sorunları ortadan kaldıran uygulama, yaratıcısı ile aynı adı taşıyan Magus. Sanat dünyasının Shazam’ı olarak tanımlayabileceğimiz bu uygulamanın kullanımı da oldukça kolay; cep telefonu kameranızı düz tutarak çektiğiniz fotoğrafları sisteme yükledikten sonra eserle ilgili bilgiler, sanatçısı, kullanılan malzemeler, eserin daha önce nerede sergilendiği ve en önemlisi de galerideki fiyatına dair tüm detaylar ekranı otomatik olarak dolduruyor. Geriye beğendiğiniz eserleri en ince ayrıntısına kadar incelemek kalıyor. 

3. ARTFRIEND

Gündelik hayatın yoğunluğundan merakla beklediğiniz serginin açılışına katılamıyor musunuz? Görmek istediğiniz sergi yaşadığınız şehre çok mu uzak? Bütün bu olumsuzluklar ArtFriend ile son bulabilir. Yaşadığınız yerden uzakta bulunan ya da yetişemeyeceğiniz galalar  ArtFriend ile cep telefonunuza kadar geliyor. Yakın zamanda Affordable Art Fair Singapore ile bir araya getirilen uygulama aracılığı ile favori sanatçılarınıza ve eserlerine yıldız ekleyebilir, dilerseniz galeri ile iletişime geçebilirsiniz.

4. MUSEUMS OF THE WORLD

Büyük ve prestijli sergi, galeri ve müzeleri birkaç tık uzağınıza getiren uygulamalardan biri de Museums of the World. Bu aplikasyon, bulunduğunuz lokasyonu yakınlardaki galeri ve sergilerin geniş bir listesini yapmak için kullanıyor. Sade ve açık ara yüzü ile Avrupa ve ötesinden binlerce kaydı birleştiriyor. Karşınıza çıkan her liste; adresler, iletişim numaraları, hem süreli sergiler hem de kalıcı koleksiyonlar üzerine notlar olmak üzere ihtiyacınız olacak ayrıntıların hepsini içeriyor. 

5. ARTSY

Güncel gelişmeler, isimler, akımlar, eserler... Sanat dünyasının nereye gittiğini görmemizi sağlayan bir diğer keyifli uygulama da Artsy. Pek çok müdavimi olan bu uygulama ile galerileri, sanat şovlarını ve dünyanın dört bir yanından bireysel eserleri keşfedebilmeniz mümkün. Ancak Artsy’nin belki de en ilgi çekici özelliği yüksek kalitedeki görselleri. Öyle ki, eserleri büyütünce, bazı gerçek fırça darbelerini yüksek kalitede görebiliyorsunuz. Uygulama, kullanıcılarına eser paylaşmak ve satın almak için uygun bir platform oluşturuyor.

 

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler