SANAT

Evde edebiyat

Institut Français Türkiye herkese açık bir Zoom konferansında edebiyat ve eve kapanmamızı inceleyecek. 9 ve 10 Haziran’da saat 19.00’da kanepenizden edebiyat salonuna davetlisiniz.
Reading time 2 minutes

Institut Français’nin online edebiyat konferansı serisi SALON Edebiyat Fransız yazar Jean-Marie Laclavetine’i ağırlayacak. Salon Edebiyat serisinin 9 Haziran tarihli programında yazar ve çevirmen Yiğit Bener’e yazar Jean-Marie Laclavetine eşlik edecek ve ikili “Edebiyat eve kapanmanın yalnızlığına derman olabilir mi?” sorusuna cevap arayacak. Laclavetine’in Türkçe yayımlanan ilk romanı Usulca’yı 1995’te çevirdiğinden beri yazarla dostluk ilişkisini sürdüren Yiğit Bener, Laclavetine’in kayıp ve bellek konularına yaklaşımını ele alacak. Aynı zamanda, olağan toplumsal yaşantımızdan kopup zorunlu ve uzun süreli olarak içe kapandığımız bu salgın döneminde edebiyatın mahremin dibine yolculuktaki olası rolünü, yazarın yaklaşımları çerçevesinde irdeleyecek. Institut Français İstanbul Müdürü ve SALON Edebiyat proje yürütücüsü Christian Schnell projenin içerik ve şekil olarak çok ilginç olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu konferans serisinin özünü ve içeriğini 3 büyük Fransız edebi yazar ve 3 doğru ve birbirini tamamlayan bakış açısı oluşturuyor. Yiğit Bener tarafından hazırlanmış, yoğurulmuş ve fiil gibi çekilmiş olan bu proje geçtiğimiz ya da bu yüzyılın güzel kelimelerini de hatırlatarak güncel kriz konusunda bizi sorguluyor. Bu aynı zamanda ve doğal olarak hepimizin edebiyat salonu çünkü dijital bir salon ve hepimiz kanapemizden katılacağız. Yüzlerce ve hatta binlerce kişi salonda buluşacağız. Paylaşmanın, fikir alışverişinin ve sanatsal paylaşımın zevki on kat fazla olacaktır. Başta mecbur kalınan bu dijital etkinlik formu belirgin bir şekilde zorunlu yenimiz olacak.” Zoom semineri başta Fransız edebiyatı meraklılarını sonra da herkesi bekliyor.        

Program:

  • 9 Haziran Salı, 19.00 Fransızca, Jean-Marie Laclavetine & Yiğit Bener
  • 10 Haziran Çarşamba, 19.00 Türkçe, Yiğit Bener

Zoom sitesi üzerinde gerçekleşen SALON Edebiyat konferanslarına katılım ücretsiz, konferansı izlemek için Institut français Türkiye’nin web sitesinden etkinliğe bu linkten kayıt olabilirsiniz.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler