SANAT

Frida'nın gardırobu

Londra’nın en önemli müzelerinden Victoria & Albert Müzesi, 2018 yılı sergi programında sürpriz bir isimle karşımıza çıkıyor: Frida Kahlo
Reading time 3 minutes

Hayatındaki tüm zorluklarla mücadele etmeyi başarmış, asi ruhlu bir kadın. Bir başka deyişle acı zanaatçısı ya da hepimizin bildiği yönüyle Meksika’nın ünü sınırlarını aşan ressamı: Frida Kahlo. Her ne kadar 20. Yüzyılın en önemli popüler kültür ikonu olarak kabul edilse de aslında çok daha fazlası… Kendini sanatına adayan, yaşadığı tüm olumsuzlukları tuvaline aktaran Kahlo’nun hayatını anlamak için eserlerine bakmak yeterlidir aslında. Sanat çevreleri tarafından sürrealist olarak değerlendirilirse de “Ben hiç rüyalarımın resmini yapmadım, kendi gerçekliğimin resmini yaptım” diyerek hayatını resmettiğini, aslında realist bir çizgisi olduğunu açıklar ünlü ressam. Hissettiği duyguları, yaşadığı acıları tuvaline akıtan Kahlo’nun portreleri de bir nevi otobiyografisidir aslında. “Bildiğim tek şey şu ki, resim yapıyorum çünkü buna ihtiyacım var” diyen sanatçı, renkleri yalnız eserlerine yansıtmakla da kalmadı. Sıra dışı giyim tarzıyla dikkat çeken sanatçı, kıyafetlerini karışık kimliği için bir metafor olarak sık sık kullandı. Bu nedenle en az sanatı kadar sanatçının giyim tarzı da merak edilenler arasında yer alıyor. Bu merakı biraz olsun dindirmek isteyenlere iyi haberlerimiz var!

/

Dünyaca ünlü sanatçı Frida Kahlo’nun merak edilen giysi dolabı çok özel bir sergiyle mercek altına alınıyor. Londra’da bulunan Victoria & Albert Müzesi, “Frida Kahlo: Making Her Self Up” sergisiyle sanatı ve sıra dışı hayatı ile dikkat çeken Frida’nın giysilerine odaklanarak, sanatçının hayatını yakından inceleme fırsatı sunacak. Renkli etnik kıyafetleri, özgün aksesuarlarıyla hafızalarımıza kazana Kahlo, hala günümüzün en önemli stil ikonları arasında kabul ediliyor.

Frida Kahlo’nun Gardırobu sergisi, sanatçının 50 yıl kapalı kalan evinde bulunan giysilerinden oluşuyor. Kendine özgü stiliyle dikkat çeken Kahlo’nun giyim tarzı aslında çalışmalarıyla da yakından ilgili. Bu nedenle sergiyi yalnızca moda başlığı altında ele almak yanlış olur. Frida’nın stili üzerinden sanatı ve dönemin dinamiklerine de odaklanacak sergi için hem sanat hem de moda dünyası oldukça heyecanlı. Öyle ki, merakla beklenen bu sergi için şimdiden “2018’in en iddialı sergilerinden biri” yorumları geliyor. Sergiyi bu denli önemli kılan bir başka nokta ise Frida’nın kıyafetlerinin ve kişisel eşyalarının ilk defa Meksika dışında sergilenecek oluşu. Sanatçının 50 yıl kapalı kalan evinde bulunan giysilerinden oluşan sergi ikonik Meksika kıyafetleri, aksesuar, mücevher ve oto portrelerden oluşan çok geniş bir seçki olarak öne çıkıyor. Sergi, Frida’nın eserlerinde sıklıkla görülen ikonik Tehuana elbiseleri, eserleri ve gardırobundan çıkan eşyaları ile sanatçıyı daha yakından tanıma fırsatı sunacak.

“Frida Kahlo: Making Her Self Up” sergisi 16 Haziran - 4 Kasım 2018 tarihlerinde V & A'da ziyaret edilebilir.

Tags

frida-kahlo

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler