SANAT

Kapalıçarşı geleneği

Kapalıçarşı’nın köklü kuyumculuk geleneğinin öyküsü ,UNESCO’nun ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ envanteri kriterlerini karşılayan ustaların hikâyeleri ve onlarla özdeşleşen eserleri,Rezan Has Müzesi’nin kendine has atmosferinde hayat buluyor.
Reading time 1 minutes

İstanbul’un yaşayan en önemli finansal kaynaklarından biri olan Kapalıçarşı kuyumculuğunun perde arkası, İstanbul’un bir başka kültürel miras merkezi olan Rezan Has Müzesi’nde sanatseverlerlin beğenisine sunuluyor. Yaklaşık 550 yıldır süregelen bir geleneği yaşatan ustaların hikayeleri üzerinden süren Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustaların İzinde isimli ile sanatseverler cevherin en yalın halden mücevherin en göz alıcı haline bürünmesinin yolculuğuna tanıklık ediyor.

/

Bizans’tan bu yana hemen hemen aynı mekânlarda sürdürülen kuyumculuk geleneğinin izdüşümünün yansıdığı 30 Nisan tarihine dek Rezan Has Müzesi’nde ziyaret edilebilecek. İstanbul kuyumculuğunun yaşayan son nesil ustalarının benzersiz örneklerine yakından tanıklık eden sergide Hraç Arslanyan, Hagop Erol Bahadıroğlu - Aret Çakıcı, Sevan Bıçakçı, Kürşat Bilmiş, Partam Derderyan, Manuk Durmazgüler, Berç Melikyan, Berç Kazancı, Haçik Kelleci, Avedis Kendir, Agop Kuyumcuoğlu, Arman Suciyan, Surmak Susmak, Rafi – LevonŞadiyan, Nerses Yağar, Kader Yıldız, Sebuh Yılmaz, Hrant – Şant Zorbaş ustaların ellerinden çıkan nadide ve seyrine doyulmaz eserler yer alıyor.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler