SANAT

Klasik sanatın yıldızları, modern dünyamızda

Dijital kolajlarıyla dikkat çeken Mehmet Geren, çalışmaları ve ilhamı üzerine sorularımızı yanıtladı.
Reading time 5 minutes

İlk olarak nasıl başladın kolajlarına? İlhamın ne oldu?

İşim dışında da her zaman yapmak istediğim fikirler vardı. Aklıma gelenleri ufak notlara dökmeye başladım. Daha sonra fırsat buldukça üretim kısmına geçtim, ilk görselimi 2017 Şubat ayında instagram hesabımdan paylaştım. İlham aldığım şeyler, genelde içinde bulunduğumuz durumları esprili bir yolla, bazen ise sert bir anlatımla görselleştirmeye çalışmaktan geçiyor.

Klasik sanatı modern zamanla harmanlıyorsun çoğu işinde. Ortaya çıkan sonuç sence modern sanat mı?

Yaptığım görseller dijital kolaj ve foto-manipülasyon olarak geçmekte. Aslına bakarsak modern sanatın içinde bulunan Yüzey Sanatlarıʼnın dalları diyebiliriz bu ikisine de.

Sanatınla anlatmak istediğin bir şeyler var mı yoksa sadece estetik kaygını mı ön planda tutuyorsun?

Estetik kaygım her zaman var. Ufak detaylara takılmayı seviyorum. Genel çalışma bittikten sonra renk seçimine bile saatlerimi harcadığım oluyor. Yaptığım işi aslında sanattan ziyade tüketilen işler olarak görüyorum. Gündemi ve içinde bulunduğumuz durumlara kendi eleştirimi katıyorum. Sanat dediğimiz bir eleştiriyi ya da fikiri görsele, yazıya ve müziğe dökmek değil midir zaten?

15852595778976751585259578679231 img 9936

Instagram, projelerini öner çıkarmanda belki de en büyük yardımcın oldu. Fakat çok büyük bir mecra ve bu alanda uğraşan milyonlarca insan var. Onlardan sıyrılmak için nasıl bir yol izledin?

Açıkcası böyle bir çabam olmadı. Eski eserler ile reprodüksiyon yapıp tekrar yeni bişeyler üreten çok isim var dediğiniz gibi. Sanırım diğerlerinden ayıran şey fikir aşaması oluyor. Yaptığınız görseli değerli kılan şey içinde barındırdığı fikir bence. Çoğu kişi üretme aşaması için belli bir seviyeye kadar program dilini öğrenebilir. Sizi önemli kılan şey gözünüz ve insanlara verdiğiniz mesaj oluyor sanırım.

Modern dünyada moda artık her sanat dalıyla iş birliği yapıyor. Ve dijital kolaj da bunun için çok uygun bir alan, peki sen bir markayla iş birliği yaptın mı? Yaptıysan nasıl bir deneyimdi?

Moda alanında herhangi bir firmayla çalışmadım henüz. Önce ki zamanlarda tasarım çizgisini sevdiğim Gucci için bir kaç kolaj yapmıştım. Sonrasında Balenciaga için. Uzun süredir moda görselleri ile eski tabloları kolajlamıyorum. Belki tekrar yapabilirim bu uzun aradan sonra.

Dijital kolajı ve ironiyi iyi bir şekilde harmanlıyorsun. Hatta bu alanda işlerini severek takip ettiğim birkaç kişiden birisin. Yaptığın iş Türkiye’de ilgi çekiyor mu? Yoksa takipçi kitlen daha çok yurtdışı ağırlıklı mı?

Yaptığım görseller alt metin barındırıyorsa eğer, herkese ulaşması adına uluslararası bir dil olan İngilizce’yi seçiyorum. Takipçilerimin büyük kısmı Türkiyeʼden buna rağmen. Geri kalanlar sırasıyla Fransa, İspanya, Brezilya ve Amerikaʼdan oluşuyor. Instagram sayfam sayesinde büyük Türk firmalarıyla çalışma fırsatım bile oldu.

1585259602489251 img 99351585259602501521 62196579 2359455210968910 7108466715630027344 n
15852596032028511585259603183032

Instagram’da her şey çok hızlı yayılıyor. İşlerini görüp sana geri dönüş yaptığı için şaşırdığın birisi var mı? Varsa kim?

Sanırım sayfamın ilk zamanları Into the Wild filminden bir sekans kullanıp onunla reprodüksiyon bir iş yapmıştım. Herhangi bir etiketleme, hashtag yapmamama rağmen Filmin başrol oyuncusu Emile Hirsch görselimi beğenmişti. Şaşırdığım ve mutlu olduğum bir andı.

Dijital sanat dışında bir uğraş alanın var mı? Yoksa sanatını mesleğe dönüştürebildin mi?

2019 yılında kendi tasarım şirketimi kurdum. Yaptığım görselleri baskı olarak sattığım bir de websitem var. Çok bir zamanım kalmıyor açıkcası bunlar dışındaki başka şeylere. Fırsatım olursa programlama dili öğrenmek istiyorum sanırım bu ara.

 

Mehmet Geren'in Instagram hesabını keşfetmek için tıklayın.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler