SANAT

Kuşların kanatları: Paolo Roversi

Bir kuşun kanat çırpması sonraki uçuşlarını güçlendirir. Çünkü her uçuştan elde edilen deneyim bir sonraki uçuşun daha kontrollü olmasını sağlar. Paolo Roversi de deneyimlerini ‘’Birds’’ isimli sergiyle bir araya getirerek kariyerini güçlendiriyor.
Reading time 3 minutes

İtalyan moda fotoğrafçısı Paolo Roversi, Dallas Contemporary'de yeni bir sergiyle karşımıza çıkıyor. ‘’Paolo Roversi: Birds’’ isimli sergi, Rei Kawakubo’nun modellerini ve hareket halindeki kıyafetlerini yakalama konusunda Roversi’nin özel yeteneğini sergiliyor. 2019 yazında Paris’te Roversi ile Dallas Contemporary'nin yönetici direktörü Peter Doroshenko arasında gerçekleşen bir dizi toplantı, serginin ortaya çıkma hikayesini oluşturuyor.

Roversi ile Comme des Garçons beraber iyi bir uyum yarattıkları için daha önce de birçok projede bir araya gelmişti. 80’li yıllarda tasarımcı Rei Kawakubo ile Paris’te yolları kesişen Roversi, sanatsal bir nitelik taşıyan koleksiyonları yıllar boyunca kendi perspektifi ile katalog haline getirdi. Güzel bir uyum yakalayan ikili uzun yıllar çalışmaya devam etti. Şimdi ise geçmişin birikiminden yararlanan fotoğrafçı, güçlü bir buluşmanın tarihini duyuruyor. Mart 2020’de açılması planlanan, ancak pandemi süreci nedeniyle Şubat 2021’e ertelenen sergi 22 Ağustos’a kadar Dallas Contemporary’de moda ve sanat tutkunlarına ev sahipliği yapacak. “Paolo Roversi: Birds” isimli sergide, çoğu hiç görülmemiş 50’den fazla fotoğraf yer alıyor. “Birds” aynı zamanda Kuzey Amerika'daki ilk Roversi sergisi olma niteliği de taşıyor. 40 yıllık arşivinden beslenerek yeni bir sergi ortaya çıkaran Roversi, eserleriyle birlikte Japon kültürü ile Avrupa kültürü arasındaki bağı yansıtıyor. Ünlü fotoğrafçı “80’lerde Rei ile katalog çekimleri yapmaya başladım ve ardından her sezon birlikte iş yapmaya devam ettik” sözleriyle de projenin aslında köklü bir geçmişe dayandığını dile getiriyor. Her ne kadar Rei Kawakubo’nun moda dünyasına kattığı değerlere hakim olsak da serginin serüvenini daha iyi anlamak için Paolo Roversi’nin yaşam öyküsüne kısaca değinelim.

Adım adım Paolo Roversi

Paris’te yaşayan Roversi, fotoğraf tutkusunu 17 yaşında İspanya’da bir aile tatili sırasında keşfetti. Fotoğrafa karşı ilgi duymaya başlayan sanatçı, tatil sonrası kendi evlerinin bodrum katında bir karanlık oda inşa etmesiyle kariyerine başladı. 1970 yılına kadar daha çok amatör olarak çekimler yapan Roversi, 70’li yıllardan sonra dergilerin davetlerine katılmasıyla birlikte fotoğraf tutkusunu moda dünyası ile birleştirmeye karar verdi. Teknik bilginin bir noktadan sonra sanatsal bir göz ile birleştirilmesi gerektiğini anlayan Roversi, sürekli kendini geliştirmek için modayı yakından takip ederek birçok isimle iletişime geçmeye başladı. İngiliz fotoğrafçı Laurence Sackmann’ın asistanlığını üstlenerek yeni şeyler öğrenmeye devam etti ve bir süre sonra profesyonel ve özgüvenli bir fotoğrafçı olarak kariyerinin zirvesine ulaşmayı başardı. 1980’de Dior güzellik kampanyasıyla tanınırlığını artıran başarılı fotoğrafçı, Rei Kawakubo ile tanışarak moda dünyasındaki yelpazesini genişletti. Son olarak “Paolo Roversi: Birds” sergisi ile de sanat ve moda dünyasıyla buluşuyor.

Tags

paolo-roversi

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler