SEYAHAT

Solo gezginler

Son dönemin popülerleşen seyahat trendi: Tek başına yeni maceralara çıkmak. Biz de size, cesaret ve bolca ilham veren bir liste hazırladık.
Reading time 4 minutes
İskoçya

Son dönemde yalnız başına seyahat edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Yapılan araştırmalar da bu eğilimin artarak devam edeceği yönünde. Şehir hayatının yorucu temposu ve yarattığı sıkışmışlık hissini düşününce bu artış şaşırtıcı değil. Bu tempolu hayat hepimizde çekip gitme isteği ve gitgide artan bir bağımsızlık arzusu yaratıyor. Tek başımıza sinemaya gidiyor, yemeğe çıkıyor, spora gidiyor, uzun yürüyüşler yapıyoruz. Ancak söz konusu yalnız tatile çıkmak olunca hepimiz ürküyor ve erteliyoruz. Peki bu kez sınırlarınızı zorlamaya ne dersiniz? 2019’un sonlarına geldiğimiz şu dönemlerde biraz değişim biraz da cesarete ihtiyacınız varsa size önerimiz solo tatil. 

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir adres seçin ve sadece hareket geçin. Yalnız başına seyahat eden gezginler bu tarz yolculuklarda yalnızca yeni yerler keşfetmediklerini aynı zamanda kendi içlerinde de bir yolculuk yaptıkları konusunda hemfikirler. Kalabalık arkadaş grupları, uzun sofralı aile tatilleri, sevgilinizle romantik bir kaçamak elbette güzel. Ancak biraz hafızanızı zorlayın ve geçmiş tatillerinizi düşünün. Belki de o müzeye girmek yerine şehrin arka sokaklarını keşfetmek istiyordunuz ancak grup planınıza sadık kalmak zorundaydınız. Ya da havuz başında geçen o bir saat size yetmedi, kendinizi şımartmaya devam etmek istiyordunuz fakat yine de oyunbozan olmak istemediniz. Daha da fenası uzun zamandır hayalini kurduğunuz egzotik yerlere kimse size eşlik etmiyor diye gidemediniz… Tüm bunlardan kurtulmak ve gerçek bir dinlenme yaşamak istiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey sadece biraz cesaret.

Luxemburg

Kimseye bağlı kalmadan ve isteklerinizden ödün vermeden bir kaçamak yapma fikri ilginizi çekmeye başladıysa okumaya devam edin -Bir sonraki aşamada kendinizi bilet alırken bulabilirsiniz!- Gideceğiniz güzergahtan tutun da ne yiyeceğinize kadar tek karar mercinin kendiniz olduğu bu özgür tatil için sizi motive edecek ipuçlarımız var. Yabancı dillerin temel ifadelerini kavramakta zorlanıyorsanız, harita ve yön okuma konusunda pek becerikli değilseniz yalnız seyahat korkutucu görünebilir ki bir bakıma korkularınızda haklısınız. Ancak getirdiği özgürlükleri düşününce yine de denemek isteyeceksiniz. Bu durumda gideceğiniz bölgeyi önceden araştırmanızı ve en azından bazı güzergahları önceden belirlemenizi öneriyoruz. Gittiğiniz ülkenin dilindeki temel kavramları önceden not alabilir hatta biraz çalışmaya başlayabilirsiniz. Kim bilir belki bu yeni macera ikinci bir lisan olarak size geri dönecektir. Kalabalık gruplarla neşeli anılar biriktirmek çok eğlenceli, kabul. Ama her zaman sözünü ettiğimiz yeni kültürler, yeni insanlar tanıma konusunu hatırlayın. Tek başınıza çıktığınız yolculuklarda yeni insanlar tanımak için algınız daha da açık olacak, iletişim kurmakta tereddüt yaşamayacaksınız.

Sadece ben, ben, ben. İşte gerçek bir “Ben zamanı!” Bu solo seyahat boyunca kendinize daha çok vakit ayıracaksınız. İş hayatınızın yorgunluğu, gündelik rutinler, koşuşturmacalar, sorumluluklar hepsi çok uzakta. Yalnızca kendinizi dinleyin, uzun zamandır okumak istediğiniz o kitabı okuyun, kendinizi şımartın. Kendinize güveniniz artacak. Ta ta tam! Artık siz de tek başınıza olduğunuz maceralı bir tatil anısına sahipsiniz. Belki ufak tefek aksilikler yaşadınız ama geriye dönüp baktığınızda gülümseyerek anacağınız bir tatil deneyiminiz oldu. Kim bilir belki bu bir ritüelin ilk adımıdır?

İşte önerilen rotalar: Rwanda camping alanları, Japonya Matsua kasabası, Bali Ubud yağmur ormanları, İtalya’da gurme turları, Kuzey İskoçya kıyıları, Montenegro, Kolombiya, tarih sevenler için Lüksemburg.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler