SEYAHAT

Yeni nesil seyyahlar macera peşinde

Yeni nesil gezginler seyahat rotalarını yerel yiyecekleri deneyebilecekleri, etnik pazarları keşfedebilecekleri, biyolojik çeşitlilik bakımından zengin destinasyonlara doğru çeviriyor. Kısacası onlar artık deneyimsel maceraların peşinde koşuyor!
Reading time 5 minutes

Cuenca, Ekvador

Parıltılı kilise kubbeleri, Arnavut kaldırımı sokakları, kolonyal stildeki taş binaları ve zarif küçük balkonları ile göz kamaştıran Ekvador’un tarihi şehri Cuenca, seyahat rotalarının sessiz üyesi denilebilir. Film stüdyolarını aratmayan bu şehir henüz çok kişi tarafından bilinmiyor olsa da 1996 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini koruyor. UNESCO tarafından “Parkların, meydanların ve diğer ortak alanların varlığına dikkat çekiyor” şeklinde nitelendirilen Cuenca’yı ziyaret ederseniz, baktığınız her yerde sevimli kasaba evlerini ve şirin pazar meydanlarını görebilirsiniz. 

Kiev, Ukrayna

Ukrayna’nın başkenti ve Doğu Avrupa’nın kadim şehirlerden biri olan olan Kiev, altın kubbeli kiliseler gibi ihtişamlı mimari yapıları ve bohem havası ile son yılların popüler tatil rotaları arasında yer alıyor. Şehir merkezinde konumlanan halka açık parkları, sabahın ilk ışıklarına dek süren gece eğlenceleri ve uluslararası sanatçılar tarafından tuvale dönüştürülen renkli sokakları ile ön plana çıkan şehir, “yeni Berlin” olarak görülüyor. Kiev, alışveriş tutkunlarının mutlaka uğramak isteyeceği lüks mağazalar, kafeler ve restoranlara sahip olan Khreshchatyk Caddesi ve otantik sokak lezzetleri ile de ön plana çıkıyor. Şayet farklı kültürlerden gelen yeni tatları keşfetmeyi seviyorsanız, gidilecekler listenize Kiev’i mutlaka dahil edin deriz. Üstelik Kiev Avrupa’daki en ucuz başkentlerden biri! 

1575875817083463 gettyimages 939107748

Lagos, Nijerya

Nijerya’nın eski başkenti Lagos; çağdaş, eğlenceli ve dinamik ruhu ile gezginlerin tercih ettiği lokasyonlardan biri. Her ne kadar Lagos, ilk bakışta kaotik yapıya sahip bir 3. dünya ülkesi gibi görünse de sahilleri, alışveriş merkezleri, restoranları ve zengin kültürü sayesinde hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Batı Afrika’nın bu çekici şehri özellikle hareketli gece hayatı ile Nijerya’nın eğlence başkenti olmayı sürdürüyor. Karadan uzakta, Banana ve Victoria isimli iki ada ise Lagos’un çekiciliğini artırmak konusunda önemli rol oynuyor. Şehrin karmaşasından uzaklaşmak ve okyanusa bir adım yakınlıkta konumlanan lüks otellerde rahatlamak isteyenler rotayı bu adalara çeviriyor. Şehrin içinde vakit geçirmek isterseniz Nijeryalı sanatçılara ait yaklaşık 8 bini aşkın eserin bulunduğu Nike Sanat Galerisi ile oldukça kaotik ve sıradışı olan Lekki Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz. 

Ponta Delgada, Azores

Ponta Delgada, Azores bölgesinin resmi olmayan başkenti ve en kalabalık şehri. Mimari tarzıyla ve dar sokaklarıyla Portekizli dokunuşunun net bir şekilde hissedildiği bu şehir, kendine özgü büyüleyici bir görünüme sahip. Her ne kadar ılıman ve yağışlı iklimi dolayısıyla Ponta Delgada’da plaj bulmak kolay olmasa da şifalı kaplıcalarda yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer şehirde pahalı dükkanların sıralı olduğu uzun caddeler, hareketli bir gece hayatı ya da metropollein alışık olduğumuz bütünlüğünü bekliyorsanız biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Zira Ponta Delgada; asırlık kliseleri, nostaljik sokakları, deniz kenarlarındaki küçük restoranları ile az bilinen özel yerler görmek isteyenleri ve stresten uzak, sakin bir tatil hayali kuranları bekliyor. 

Salvador, Brezilya

Kuzeydoğudaki Bahia eyaletinin başkenti, Brezilya’nın müzikal kalbi ve ruhu... 1549’da Portekizliler tarafından kurulan ve 2016 yılında UNESCO Müzik Şehri olarak adlandırılan Salvador; dansın, partinin ve karnavalların mutlak destinasyonu. Her ne kadar karnaval denilince akla ilk gelen Rio Karnavalı olsa da Salvador de Bahialılar Brezilya’daki en iyi ve en gerçek karnavalın kendilerininki olduğunu iddia ediyor. Karnaval, her yıl 1.5 milyonu turist olmak üzere yaklaşık 2.5 milyon katılımcıyı ağırlıyor. Eşsiz mimariye, müzelere, şık restoranlara ve kültürlerini devam ettiremeye gayret gösteren sıcacık bir halka sahip olan Salvador’u rotanıza mutlaka ekleyin! 

1575875903228695 gettyimages 691098797

Songkhla, Tayland

Günümüzün popüler lokasyonlarından biri kuşkusuz Tayland. Bunun nedenini anlamak ise hiç zor değil. Tayland, lezzetli yemekleri ve ışıltılı plajları ile cazibesini kanıtlıyor ve hemen her şehri bizi unutamayacağımız bir Tay kültürünün içerisine çekiyor. Her ne kadar birçoğumuz güzergahlarımızı Bangkok ve Chiang Mai gibi büyük şehirlere çeviriyor olsak da Songkhla’nın da görülmeye değer olduğunu söylemeliyiz. Güney Tayland’daki Songkhla Eyaleti’nin başkenti olan Songkhla, denizlerle çevrili harika bir şehir! Asla ayrılmak istemeyeceğiniz büyülü bir dünyada huzur dolu birkaç gün geçirmek istiyorsanız Songkhla’ya uğramayı ihmal etmeyin!

Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler