YEMEK

Healthy Bakery; Sağlık ve lezzet adına her şey

Healthy Bakery; sağlıklı ve lezzetli pastane kültürünü başarılı bir şekilde bir araya getirmesiyle nam saldı. Listenize eklemeyi unutmayın!
Reading time 5 minutes

Hem lezzetli, hem sağlıklı ve hem de özel bir sunuma sahip olacak. Hepsini bir arada sunan birçok marka veya oluşuma denk geldik. Ancak o üç etkenden biri maalesef olmuyordu. Her istediğimiz elbette olacak diye bir kaide yok. Demek isterdim ancak “var”. Lezzeti, sağlığı ve sunumu bir araya getiren çok özel bir marka var: Healthy Bakery. Kurucusu Didem Korkmaz’ın kendine özgü reçeteleriyle hazırladığı harika patisserie ürünleriyle fark yaratıyor. Didem Korkmaz’ın sağlıklı beslenme ve lezzeti bir araya getirdiği bu harika oluşum, Sevgililer Günü’nde, sevdiklerinize lezzet ve sağlık hediye etmek için güzel bir opsiyon. Healthy Bakery’nin beyaz çikolatalı barları, çilek ve bademin beyaz çikolata ile oluşturduğu harika uyumun bulunduğu o özel tatlarına dair, Didem Korkmaz ile eğlenceli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Didem Korkmaz

Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Yemek tutkunuz nasıl başladı?

TED Ankara Koleji ve Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden mezun olduktan sonra, Finans Sektöründe Satış & Pazarlama alanında yöneticiliğe kadar yükseldim. Mutfak, çocukluğumdan beri tutkumdu, harika masaların donatıldığı kalabalık aile yemekleri ile geçen bir çocukluktan sonra aynı gelenekleri kendi evimde de devam ettirmeye gayret ettim. Çok yoğun çalıştığım zamanlarda dahi eve geldiğimde mutfağa girmek, lezzetli hazırlanan bir yemek benim için günün en keyifli anı oldu. Anne olduktan sonra, bu tutkum katkısız, sağlıklı gıda tüketimi yönünde form değiştirdi ve Healthy Bakery projesi doğdu.

 

Diyet veya sağlıklı beslenme konusunda ne düşünüyorsunuz?

Diyetten ziyade sağlıklı beslenme konusu ile ilgileniyorum. Diyet konusunu uzmanlarına bırakmak gerektiğine inanıyorum. Sağlıklı beslenmenin genel vücut sağlığı, ruh sağlığı, dolayısıyla yaşam kalitesi ile doğru orantılı olduğunu biliyoruz. Günümüz koşulları; büyük şehirlerde hızlı akan zamana karşı yarışılan bir tempo, stres, çevresel etkenler sağlıklı beslenmenin gerekliliğini artırıyor. Sağlıklı beslenmenin bir alışkanlık ve paralelinde bir yaşam şekline dönüştürülmesi gerektiğine inanıyor ve hem dünyada hem ülkemizde bu bilincin günden güne arttığına, bu konuda ciddi bir farkındalık seviyesine ulaşılmaya başladığımızı görüyorum.

Healthy Bakery projesi oldukça ilginç. Hem sağlıklı hem lezzetli kavramı bizi hep şaşırtıyor. Bu proje nasıl hayata geçti?

Bu proje temelinde bir ihtiyaç ve tutkunun kesişmesiyle ortaya çıktı. Yukarıda da bahsettiğim gibi mutfak, özellikle patisserie benim için bir tutkuydu. Çocuğumun bu keyifli tatları yerken sağlığını da korumak istediğim için şekersiz, trans yağlarından uzak, katkısız, doğal malzemeler ile bu lezzetleri keşfetmek üzere denemeler yapmaya başladım ve bu şekilde de lezzetin yakalanabildiğini gördüm. Kendi çocuğumdan yola çıkarak, ilgilenen herkesin faydalanmasını istedim ve böylelikle Healthy Bakery hayata geçti. Bu noktada ürünlerin sağlıklı olduğu kadar lezzetli olması ise önceliğim oldu.

Yeşil Çaylı Enerji Topları

Marmelatlı iskoç kurabiyesi ve beyaz çikolatalı bar çok çekici geldi. Bu ve benzeri ilginç sayılabilecek bir reçeteniz var mıdır?

Besin değeri oldukça yüksek, sunumu keyifli, hem lezzetli hem de gönül rahatlığı ile yenilebilinecek ve sunulabilinecek yeşil çaylı enerji toplarını paylaşabilirim.

 

Malzeme:

70 gr çiğ badem

80 gr çiğ kaju

25 gr antep fıstığı

20 gr karabuğday unu

30 gr kakao

200 gr hurma

50 gr hindistan cevizi yağı

1 çay kaşığı badem özütü

1 çay kaşığı matcha(yeşil çay)

 

Elde ettiğiniz topları kaplayabilmek üzerine dilediğiniz ürünler (chia tohumu, kakao, şekerlendirilmemiş hindistan cevizi rendesi) Tüm malzemeyi mutfak robotundan geçir, elde ettiğin hamuru dolapta 15 dakika beklettikten sonra 10-15’er gr’lık toplar elde et ve dilediğin tohum/toz ile kapla.

Fit Cookie

Reçeteleri oluştururken nelerden yardım alıyorsunuz?

Dünya ve Türkiye’deki birçok yayını takip ediyorum, sağlıklı besin maddelerini mevcut tariflere uygulamaya gayret ediyorum. Dijital dünya bu noktada sonsuz kaynak sağlıyor diyebilirim.

Gelenekselci bir tarafınız var gibi. Eski tatlara makyaj uygulayarak reçetelendirme gibi bir planınız var mıdır?

Kesinlikle gelenekselciyim. Böyle bir planım da var, evet ama amacım bunu eş zamanlı olarak sağlıklı bir formda yapabilmek.

Reçeteleriniz arasında en çok sevdiğiniz lezzet hangisidir?

Fit cookie benim olmazsa olmazlarımdan.

Size ve bu şaheserlere ulaşmak istesek?

www.healthybakery.com.tr adresimizden tüm ürün ve fiyat bilgisine ulaşabilir ve online sipariş verebilirsiniz, ayrıca web sayfamızda e-mail, telefon, adres, sosyal medya hesaplarımız dahil olmak üzere tüm iletişim bilgilerimiz mevcuttur.

Tags

tarif
patisserie
didem-korkmaz
healthy-bakery
pastane

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler