YEMEK

Yemek de bir stil işi

Instagram ve Pinterest sayesinde hayatımıza yeni bir meslek dalı girdi: Yemek stilistliği. Sosyal medyada enfes yemek fotoğrafları paylaşmamıza vesile olan bu branş, yemeğin de aslında bir stil işi olduğunun en büyük kanıtı.
Reading time 3 minutes

Instagram ve Pinterest sayesinde son birkaç yılda yemekleri görme ve deneyimleme sürecimiz köklü bir değişime uğradı. Artık hafızamızda depoladığımız fotoğraflar sayesinde herkesin hayran kalacağı sofralara ve yemeklere imza atma şansı buluyoruz. Ancak aslında yemeklere poz verdirme işi zaten uzun yıllardır var olan ancak son yıllarda öne çıkan yemek stilistlerinin görevi. Bundan beş yıl önce birileri karşımıza geçip, “Benim işim yemeklerin ya da sofraların fotoğraflarda güzel görünmesini sağlamak” deseydi herhalde güler geçerdik. Şimdi durum epey farklı. Çoğumuz misafir çağırdığımızda sofra ya da tabak düzenine, yemek yapmaya ayırdığımızdan daha çok vakit ayırıyoruz. Sadece Instagram’da güzel fotoğraflar paylaşılsın diye... Bunları yaparken de ilhamı sosyal medyada yine fenomen olan yemek stilistlerinden alıyoruz. 

2017’de Instagram’da takip edilmesi gereken yemek stilistleri arasında yer alan Cynthia Groseclose, Sam Linsell, Julie Lee ve Kate Wesson, paylaştıkları her fotoğrafla tüm dünyadan sayısız insana ilham kaynağı oluyorlar. Yemek sunumunun ve fotoğrafın özellikle tarif paylaşımı dünyasında çok önemli olduğuna inanan uzmanlar, bu mesleği benimseyenlerin sayısının daha da artacağını düşünüyor. Bunu fark eden Mutfak Sanatları Akademisi, geçtiğimiz yıl Maslak’taki atölyesinde Yemek Stilistliğine Giriş kursunu başlattı. Ünlü yemek fotoğrafçısı Bahar Kitapçı’nın önderliğindeki derslerde yeni Instagram fenomenleri yetişiyor. Ancak ders alacak vaktiniz yoksa, yandaki önerilere göz atarak siz de amatör yemek stilisti olabilirsiniz.

• Evinizde birden fazla yemek takımına yer verin. Modern takımları anneannenizin mutfağından aşırdığınız bir salata kasesi ya da bitpazarından aldığınız bardak takımıyla tamamlayın. Eski ile yeniyi karıştırmak ve sunuma kişisel bir dokunuş katmak güzel bir sofranın olmazsa olmazlarından.

• Fotoğraf karesi yaratırken tüm parçaları sırayla seçin. Örneğin önce Amerikan servisi ya da masa örtüsünü yerleştirin. Ardından onun rengiyle uyumlu ya da tezat yaratacak bir tabak seçin. Bu şekilde sırayla diğer parçaları yerleştirin. 

• Yaptığınız yemekleri mutlaka süsleyin. Özellikle klasik bir yemeğe kaya tuzu ya da maydanoz ile hem tat katabilir, hem de görünümünü tamamlayabilirsiniz.

• Tek bir karede ikiden fazla yemek çeşidine yer vermeyin ve birbirleriyle uyumlu olmalarına dikkat edin.

• Yaşayan kareler yaratmaya özen gösterin. Belki kullanılmış bir peçete ya da yemek servis etmek üzere sofraya uzanan eller...

• Çekim esnasında daha havalı bir ortam yaratma arzusuyla yemekle ilgisi olmayan objeleri sofrada bulundurmayın. Instagram’da bazen bir parfüm şişesi ya da moda aksesuarının da fotoğrafa dahil edildiğine rastlayabilirsiniz. Ancak bu tarz dokunuşlar hem dikkatleri yemekten uzaklaştırır hem de fotoğrafın gerçekçiliğini baltalayabilir. İzin verin, fotoğrafın yıldızı yemek olsun.

• Doğru filtre Instagram’ın olmazsa olmazlarından. Clarendon, yemek fotoğraflarında en çok tercih edilen filtre. Ancak dünyaca ünlü yemek stilistleri beyazlık dengesi, parlaklık ve kontrast için VSCO Cam uygulamasını tercih ediyor.

Tags

pinterest
instagram
julie-lee
msa
food-styling
sam-linsell
bahar-kitapci
kate-wesson
cynthia-groseclose

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler