Be Well

Aşk peşinde bir mutfak hikayesi

Aşkın peşinden İstanbul’a gelen Gabriela Palatchi, Arnavutköy’deki Gabfoods’da sağlıklı yaşam sırlarıyla dolu bir mutfak hikayesi anlatıyor.
Reading time 7 minutes

Arnavutköy’ün gece hayatının bir kesimini sahiplenmesinden sonra ara sokaklarından sahile kadar pek çok özel içerikli mekan İstanbul’un bu sakin alanında yerini almaya başladı. Burada açılan mekanların en önemli özelliği semtin dokusuyla bütün bir şekilde hereket etmeleri. Gabfoods’da burada sağlıklı yaşam kültürünün en önemli ve yeni noktalarından birisi. Aşkın peşinden İstanbul’a gelen Gabriela Palatchi yine aynı tutku ile kendini mutfağa atıyor ve 12 yaşında annesi ve büyükannesinden öğrendiği bilgileri bu şehirde bir meslek haline getiriyor. Kaderi çok başka bir kariyerin rotasından ilerlerken iyi ki bu ani değişikliği yapmış ve buraya gelmiş diyoruz. Çünkü Gabriela’nın lezzetli ve eğlenceli olan sağlıklı yemekleri dışında kendisi konusunda ne kadar özgür olduğunu ve içine dönük açıklığını görmek oldukça ilham verici. Gabfoods’un atmosferi ve Gabriela’nın ilhamını anlamak için mutlaka yolunuz onun mutfağından geçmeli.

/

Gabfoods’da ne yapıyorsunuz?

Gabfoods’da bütün menüleri ve yemek tariflerini ben hazırlıyorum, aynı zamanda çalışanlara, kasiyere ve müşterilere beslenme ve sağlık konusunda eğitimler veriyorum. Gabfoods’un özünün sağlıklı, lezzetli ve güzel yemeklere dönüştüğünü düşünüyorum. Yemek sektöründe sağlıklı yemeklerle ilgili bir yanlış anlama olduğunu hissediyorum. Genel olarak sağlıklı yemeklere lezzetsiz ve diyet gıdalar olarak bakılıyor. Aslında sağlıklı beslenmek bir yaşam tarzı ve diyet ama sadece kilo vermekle alakalı değil. Daha çok kendini iyi, enerjik, odaklanmış ve konsantre hissetmekle alakalı. Ben iyi hissetmek için yiyorum ve müşterilerimin de Gabfoods’dan yedikleri yemeklerle kendilerini mutlu hissederek ayrılmalarını istiyorum.

Ziyaretçileriniz kimler? Ve burada ne arıyorlar?

Müşterilerim sağlıklarıyla ilgilenen ama aynı zamanda farklı şeyler yemek isteyen insanlar. Gabfoods İstanbul’daki diğer restoranlardan farklı çünkü yüksek kaliteli malzemelerle sadece sağlıklı yiyecekler sunuyor. Örneğin sadece organik etler kullanıyoruz. Bizim için kalite çok önemli. Günümüzde et ve kümes hayvanları çok fazla antibiyotik içeriyor ve bu bizim sağlığımız için çok kötü. Siz istediğiniz kadar diyet yapmaya dikkat edin eğer özellikle yediğiniz etler, kümes hayvanları ve adsız çiftlik balıkları organik değilse yine sağlıksız beslenmiş olursunuz. Gabfoods’da en iyi içerik malzemelerine sahip olmamız müşterilerin tam olarak aradığı şey.

Gabfoods bir buluşma yeri mi yoksa yemek noktası mı? Bir yaşam tarzı restoranı mı yoksa?

Bence Gabfoods hem bir buluşma alanı hem de yemek noktası. Boğaz’ın karşısında güzel bir restoran ve İstanbul’daki insanlar güzel manzaraya bayılır.

Sağlıklı yaşam tarzının anlamı nedir?

Sağlıklı yaşam tarzı sadece ne yediğinle alakalı değil aynı zamanda nasıl yaşadığınla ilgili. Düşünceli olmak, meditasyon yapmak ve spor yapmak zorundasın. Vücudun ve zihnin de sağlıklı olmalı. Bana göre sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak için iyi bir zihniyete de sahip olmak gerek,  bunun için de her gün biraz meditasyon yaparak kendinizle iletişime geçmelisiniz, sadece günde üç dakikanızı ayırıp kendinize bağlanın! İkincisi spor yapmak, özellikle de doğada, vücudunu sev ve tabii ki sağlıklı ye. Dengeli bir diyet yaparak vücudunun ihtiyacı olan besinleri al, işlenmiş gıdaları tüketme ve en önemlisi yemeğin vücudunuzun yakıtı olduğunu unutmayın bu kadar

/

Sağlıklı yaşam tarzı bir takıntı mıdır?

Sağlıklı yaşam kimileri için takıntı olabilir ama olmalı da. Herhangi bir takıntı aslında kötü bir şeydir. Sağlıklı yaşam vücudunuza yapmanız gereken muameledir çünkü vücudunuz bir tapınaktır.

Sizin imzanızı pişirdiklerinizden nasıl anlayabiliriz?

Gabfoods’un imzası sağlıklı, lezzetli ve güzel yemekleri. Yemeklerimizin servis ediliş şeklini gördükten sonra hepsinin birer sanat eseri olduğunu düşüneceksiniz. Bu müşterilerimizle oynadığımız ilginç bir akıl oyunu. Güzel bir şey gördüğünüzde otomatik olarak mutlu olursunuz bu da yemeğinizden daha çok keyif almanızı sağlar. Yerken de mutlu olmanız önemli. Tüm yemeklerimizde taze çiçek ve yeşillikler kullanıyoruz.

Yemek yapmaya ne zaman başladınız?

Pişirmeye annem ve büyükannemle beraber çok küçükken başladım. 12 yaşımdayken İsviçre’de yatılı okula gittiğim zaman tek başıma yemek yapmaya başladım çünkü okulun yemeklerini sevmiyordum. Bu nedenle  haftasonu izinlerimi süpermarkette arkadaşlarıma yemek yapmak için alışveriş yaparak geçirdim.

Yemek yapmayı size kim öğretti?

Annem ve büyükannem öğretti. Dünyanın en iyi aşçıları!

Favori menünüz nedir?

Sabahları badem ezmesi ile vanilyali chia yemeyi seviyorum. Hiç şeker yemem (ama tabii meyve yerim) dolayısıyla bu benim favori kahvaltım. Öğle yemeğinde büyük bir salata yerim veya Gabfoods’da geleneksel bir Kore yemeğini paleo yemeğine dönüştürdüğümüz Bibimbap’ı tercih ederim. Ev yapımı sebzeli Kore yemeğimizi sevmemin sebebi çok fazla farklı sebze, protein ve probiyotik içermesi. Akşamları da kollajen içeren ve bağırsaklar için harika olan Bonebroth yemeyi seviyorum. Atıştırma olaraksa gün boyunca badem ezmesi yemeye bayılıyorum.

Barselona’da neler yapıyordunuz?

Barselona’da Pronovias’da ürün yöneticisiydim. İşimi seviyordum ama aşkı seçtim... Kalbimi takip edip İstanbul’a geldim ve şimdi mesleğimle daha da mutluyum. Gabfoods gibi bir restoran her zaman benim hayalimdi

İstanbul hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu şehir size neler hissettiriyor?

İstanbul’u, insanları, şehrin hareketliliğini çok seviyorum. İlk iki senemde İstanbul’un bana sunduğu marketlerden fabrikalara mobilya yapabileceğim her yeri keşfettim. Yaratıcı bir insan olduğum için İstanbul bana cennet gibi geldi. İstediğiniz her şeyi yapabilirsiniz, ben kendi kıyafetlerimi, kendi mobilyalarımı bu şehirde rahatça yaptım. Bu kentte yaratıcı yönününüzü besleyebileceğiniz çok şey var. 

Türk kültürü sizi nasıl etkiledi?

Türk insanının zihniyetiyle ilgili en sevdiğim şey asla geriye bakmamaları, her zaman ileriye bakıyorlar. Son derece olumlular, bu nedenle kötü bir şey olsa bile, Türk halkı her zaman yarın her şeyin daha iyi olacağını umut eder ve ben buna bayılıyorum!

Yemek sunumu tarzında en önemli olan nedir?

Çiçekler, çiçekler ve çiçekler!

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler