Be Well

Daha kaliteli bir regl dönemi için...

Regl döneminin hayat kalitenizi düşürmesine izin vermeyin.
Reading time 4 minutes

Tüm dünyada genellikle konuşulması bir tabu olsa da hepimizin bildiği gibi ergenlikten menopoz dönemine kadar kadınlarda genellikle aylık döngüler halinde vajinal kanama gerçekleşiyor. Rahmin kendini yenileyerek hamileliğe hazırlaması için gerçekleşen bu kanamada süresince vücutta aynı zamanda hormonal bir dengesizlik yaşanıyor. Östrojen salınımı artarkan projesteronda ise azalma meydana geliyor. Bu da bazı kişilerde beraberinde ödem, halsizlik, yorgunluk, dengesizlik, mide bulantısı, kaygı ve stres gibi hayat kalitesini düşüren PMS belirtilerine yol açıyor. Hayat kalitesini arttırmak ve daha sağlıklı, huzurlu aynı zamanda mutlu bir regl dönemi geçirmeniz için tüketilmesi ve uzak durulması gereken besinleri sizler için derledik.

ÖNERİLEN BESİNLER

SU: Günde en az ortalama iki litre su içerek ödem oluşumunu azaltabilir ve sindirime yardımcı olabilirsiniz.

ZERDEÇAL: Güçlü bir antienflamatuar ve antioksidan olan zerdeçal vücuttaki hormon dengesini sağlarken rahatlamanıza da yardımcı oluyor.

PEKMEZ: Günde en fazla bir tatlı kaşığı olacak şekilde pekmez ya da koyu renkli üzüm tüketerek vücuda demir takviyesi yapabilirsiniz.

NOHUT: Regl döneminde meydana gelen aşermeleri en aza indirmek adına içerisinde yoğun miktarda B6 içeren nohuttan yardım alarak progesteron seviyesini arttırabilirsiniz.

MUZ: Yoğun bir potasyum kaynağı olan muz vücuttaki ödemi azaltırken tatlı krizleriyle baş etmeniz için de dikkat çekici bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

FAYDALI YAĞLAR: Avokado, ceviz, somon, sardalya gibi Omega-3 açısından zengin besinleri tüketerek hayat kalitenizi düşüren regl sancılarını azaltabilirsiniz.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER: Regl döneminde meydana gelen magnezyum azalmasına engel olmak adına beslenme rutininize kıvırcık lahana (kale), ıspanak ve kara lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler ekleyebilirsiniz.

PAPATYA ÇAYI: Rahatlama özelliğine sahip olan bu bitki çayı kasları gevşetiyor ve kaygı ile strese neden olan hormonları dengelenmesine yardımcı oluyor.

ÖNERİLMEYEN BESİNLER

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ: Omega-6 açısından zengin besinlerin tüketimini kısıtlamanızda fayda var. Yapılan araştırmalar bu yağ asidinin regl döneminde vücutta iltihap oluşumuna yol açtığını gösteriyor.

KAFEİN: Çay ve kahve gibi içerisinde kafein bulunan içecekler göğüs bölgesinde hassasiyet ile regl ağrılarına yol açarken sindirim sorunlarını da beraberinde getiriyor.

SOYA: Yoğun bir östrojen kaynağı olan soya tüketimini hormonal bir denge sağlamak adına regl döneminde azaltmanızda hatta tamamen kesmenizde fayda var.

ŞEKER VE YAPAY TATLANDIRICILAR: Şekerin zararını artık hepimiz biliyoruz ancak PMS döneminde birçoğumuz şekerden uzak durmayı başaramıyoruz. Ancak ne yazık ki şeker ve yapay tatlandırıcılar vücuttaki kortizal seviyesini azaltarak kendinizi yorgun, bitkin ve agresif hissetmenize neden oluyor.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler