Be Well

Doğadan gelen teknoloji

Sebze ve meyvelerin raf ömrünün uzamasının oldukça kolay bir mantıkla mümkün olduğunu gösteriyor, Apeel.
Reading time 3 minutes

Geleceğimiz için plastik atıklarını azalttınız, su israfını minimuma indirgediniz ve yerel gıdalarını desteklediniz ancak bu çarklar arasında bir boşluk var. Masanıza gelen sebze ve meyveler, üretildikleri yer ile ihtiyaç sahipleri arasında bozulabiliyor. Bu kontrolsüz alanda bozulan ve atıl hale gelen gıdalar için elle tutulur bir teknoloji gelişmemişti. Ta ki şimdiye kadar. 

Kaliforniya merkezli Apeel Sciences adındaki oldukça küçük bir girişim olarak hayatına başlayan, Oprah Winfrey ve Katy Perry gibi ünlüler ile birlikte Gates Vakfı tarafından yatırım aldı. En son ise Apeel Sciences, markanın kurucusu ve CEO’su James Rogers’ın yaptığı açıklamaya göre Upfront Ventures, S2G Ventures, Andreessen Horowitz ve Powerplant Ventures gibi yatırımcıların da radarına girdi.

Peki bu teknoloji neydi de tüm bu önemli isimler markaya destek verip geleceği şekillendirmesine güveniyordu? Apeel Sciences’in geliştirdiği teknolojinin arkasındaki mantık aslında temel bir ihtiyaca dayanıyor; raf ömrünü uzatmak. Gıda rafta bozulmadan daha uzun süre dayanırsa müşteriler de daha çok alır mantığını benimseyen marka, sektörün geleceğinin bu teknolojide olduğunu belirtiyor. James Rogers, henüz üniversitede okurken Lawrance Livermore Laboratuarı’nda stajyer olduğu dönemde doğan bu fikir, mevcut gıda tedarik ağının ihtiyaç duyulan miktarı karşılayamayacağını, üretilenlerin ise üretim alanlarından hangi ihtiyaç bölgelerine gideceği arasında verilmesi gereken karar süresinin uzunluğundan doğan israfın ve de bozulmanın artmasına yol açacağını farketmesiyle ortaya çıkmış.

/

Rogers’ın söylediği bir nokta ise günümüz anti-plastik ve anti-kimyasal anlayışını destekler niteliğinde; “Hilelerimizin sonuna geldik. Tek kullanımlık plastik gıdaları koruyordu ama çok uzun değildi. Kimyasallar da aynı öyle. Bu ikisinden vazgeçiyorsak ne yapabiliriz?”. Roger’ın bir diğer söylemi ise meraklarımızı zirveye çıkarıyor; “Portakaldan öğrendiğimizi salatalığa öğretirsek, paketlemeye gerek duymayı bırakacağız. Böylelikle plastik atıklarını yok etmek için gereken milyonlar da cebimizde kalacak.”

Her meyvenin bir zırh görevi üstlenen kabuğu var. Teknolojinin mantığı buna dayanıyor. Oksijeni dışarıda tutup özü içerde hapseden bu teknolojiyi geliştirirken Apeel, meyvelerdeki doğal olarak bulunan lipit moleküllerden yararlandıkları, nemi içeride tutup oksijeni dışarı iten bir tür film görevi gören madde ürettiler. Suda çözünen lipit molekülleri su molekülleri tarafından sayıca daha fazladır. Su buharlaşırken lipitler birbirini bulur ve sıkıca bağlanır. Böylelikle meyve ya da sebzenin kabuğunun üzerinde ek bir kabuk oluşur. Oldukça basit bir mantık değil mi sizce de?

Photos © Unsplash

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler