Be Well

Elma sirkesinin bilinmeyen faydaları

Mutfağımızdan eksik olmayan elma sirkesi, sağlık dostu özellikleriyle de sıklıkla tüketilmesi gereken türden.
Reading time 2 minutes

Salataya son bir dokunuş olarak kullanılmasının dışında, sirkenin gün içinde hayatımızda pek de fazla yeri yok. Ancak tıpkı “Günde bir elma doktoru uzak tutar.” sözünde olduğu gibi elma sirkesi, sağlık açısından öyle önemli faydalara sahip ki, ciddi hastalıklardan korunmanın da en basit yollarının başında geliyor. Elma sirkesini her gün tek başına 1 yemek kaşığı tüketebileceğiniz gibi, keskin tadından dolayı su, bal ya da taze sıkılmış meyve sularıyla da karıştırabilirsiniz. Yüksek asit seviyesi sebebiyle çok da fazla tüketmemek gerek tabii... Faydalarını öğrendiğinizde ise sadece salatalarda kullanmanın büyük bir ziyan olduğunu farkedecesiniz!

- Metabolizmanızı hızlandıran sirke, vücuttaki yağları parçalamaya da yardımcı oluyor. Verdiği tokluk hissi ise daha az kalori yiyecekler tüketmenizi sağlıyor.

- Sirkenin anti-bakteriyel özelliği, istenmeyen ağız kokusunun önüne geçiyor.

- Kandaki şeker miktarını azaltarak diyabete karşı savaş açıyor.

- Vücudun pH dengesini düzene sokuyor ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlıyor.

- Diğer fermente gıdalarda olduğu gibi sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesine yardımcı olarak sindirim konusunda da önemli faydalara sahip.

- Sirke aynı zamanda kanser karşıtı etkileriyle de biliniyor.

- İçerek tüketilmesinin yanı sıra, suyla karıştırılıp saçlara uygulandığında daha parlak ve sağlıklı olmalarını sağlarken, sivilceler üzerinde de kurutucu etkisi bulunmakta.

Tags

sağlık
elma-sirkesi
elma-sirkesinin-faydaları

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler