Be Well

Gençlik iksiri

Yaş ilerledikçe gelen yaşlanma korkusunu yenmek için iyi beslenmek ve aktif kalmak önemli. Peki, alacağınız birkaç besin desteğiyle gençleşmek mümkün olabilir mi?
Reading time 3 minutes

Zamanı durdurmak keşke mümkün olsa… Böylece hem yaşlanmaz hem de yaşlılığın getirdiği negatif sonuçlarla karşılaşmak zorunda kalmazdık. Fakat bedenimiz ve organlarımız zamana karşı gelemiyor maalesef. En büyük organımız olan cildimizde bu zaman akışından nasibini alıyor. Her ne kadar dışarıdan cilt bakım ürünleriyle bu durumu en iyi şekilde gidermeye çalışsakta içeriden destekte bulunmak şart. Bu yüzden yediğiniz yiyeceklerin yanında besin takviyesi almakta önemli. Yaşlanma karşıtı olan anti-aging etkili besin desteklerini keşfedin.

Papaya Özü

Fermente papaya özü, bağışıklık desteği için önemli takviyelerinden biridir. Yorgunluk, kaygı, uyku güçlüğü, enerji kaybı, yoğun egzersizlerin aşırı zorlanmasından kaynaklanan ağrı ve kramp gibi oksidatif stresin etkileriyle savaşmak için harikadır. Oksidatif stres cildimize zarar verir bu yüzden papaya özü önemli bir gıda takviyesidir.

CoQ10

Koenzim Q10 aslında vücut tarafından üretilir, ancak her şeyde olduğu gibi bu maddenin üretimi  yaşla birlikte azalır. Enflamasyonun yanı sıra oksidatif stresin bozucu etkilerine karşı savaşmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Hatta yaşa bağlı semptomları ve hastalıkları yavaşlattığı veya durdurduğu gösterilmiştir.

Kolajen

Kolajen cildimizin yapısı, esnekliğinde ve kalitesinde önemli bir rol oynar. Yaşla birlikte üretimi azalır, ancak araştırmalar takviye olarak almanın cildimizin dokusunu ve nemlendirmesini iyileştirebildiği gibi esnekliğimizi yenileyebileceğini göstermektedir.

Nikotinamid Ribosid

Gıdalarda bulunan bir tür B3 olan nikotinamid ribozit, bazı yaşlanma belirtilerini yavaşlatma ve hatta tersine çevirmede inanılmaz derecede etkilidir. Beynin dejeneratif hastalıklarını önlemeye yardımcı olur ve yaşla birlikte gelen kilo alımını önler. Egzersizlerimizin faydalarını en üst düzeye çıkarır.

Resveratrol

Resveratrol, üzümlerde ve kırmızı şarapta bulunan iyi bilinen bir polifenoldür. Fakat faydasını görebilmek için yeterli miktarda tüketemiyoruz. Resveratrol takviyesiyle hücrelerin stres faktörlerine verdiği yanıtlarda önemli bir rol oynayan sirtuins adı verilen belirli genleri aktive ederek uzun ömürlülüğü artırabilir.

EGCG

Başka bir güçlü antioksidan bileşik olan epigallokateşin gallat (EGCG) konsantre olarak yeşil çayda bulunur. Bu nedenle yeşil çay takviyelerini veya çok severek tükettiğimiz matcha çayını düşünebilirsiniz. Hücrelerde mitokondriyal fonksiyonu iyileştirdiği ve hatta azalmaya başladıktan sonra onları uyardığı ortaya çıkmıştır.

Tags

anti-aging
yaşlanma-karşıtı
besin-takviyesi

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler