Be Well

Gıda sektöründe blokzincir teknolojisi

Yediğimiz yemeklerin topraktan tabağımıza kadar olan, örneğin 2500 km’lik, yolculuğuna eşlik etmek ister miydiniz? Kriptoparalar sayesinde sıkça duyduğumuz blokzincir teknolojisi ile bu mümkün.
Reading time 3 minutes

‘Ticaret savaşları’, global ölçekte farklı sektörlere dokunsa da, yakın bir gelecekte tarım ve gıda ürünlerinin dünya üzerindeki dolaşımını engelleyeceğe benzemiyor. Sağlıklı yaşama bilinci ve bilgiye erişiminin artması ile beraber, özellikle büyük şehirlerde yaşayan bireyler, tükettikleri gıdalar ile ilgili daha fazla bilgi talep ediyorlar. Son yıllarda yapılan araştırmalarda bu tezi doğruluyor, çünkü büyük ihtimalle şuan bu yazıyı da okuyanlarımız, beş yıl öncesine kıyasla satın aldığımız ürünlerin içeriğini çok daha fazla merak ediyoruz, okuyoruz. Yeterince bilgi bulamadığımız zaman ise, marketlerde rafa geri bırakabiliyoruz.

1568917845131460 getty 98110390

Sabahları keyifle içtiğiniz kahvenin uzun yolculuğunu düşünün. Kolombiya’da kahve çekirdeğine ilk dokunan çiftçi, pazarlayan aracı kurum, kahveyi işleyen tesis, paketleyen fabrika, deposu, nakliyecisi, gümrüğü, markette rafa koyan kişi ve nihayet Türkiye’de, sokağınızdaki favori kahvecinizde, masanızda yolculuk tamamlanıyor… Blokzincir teknolojisi bu süreçleri şeffaflaştırıyor, çünkü, Kolombiya’daki çiftçi de, nakliyeci de, ürünü eline aldığı an bilgileri bu sisteme okutuyor. Sistem, bir kez girilen bilgileri değiştirilmesine izin vermediği için, zincirin her halkası birbirini kontrol edebiliyor. Carrefour, Nestle ve Starbucks (Bean-to-Cup girşimi) gibi kurumların kullanmaya başladığı bu sistemi, eskinin defter-i kebir ya günümüz excel dosyalarının şeffaf, dijital ve çok daha gelişmiş bir versiyonu olarak düşünmek de mümkün. Bu şirketler, tüketicilerin kullanabileceği mobil uygulamalar üzerinde de hâlihazırda çalışıyorlar.

Bu ürün gerçekten organik mi? Adil bir şekilde, emeği sömürmeden, üretildi mi? Yolda ne kadar zaman geçirdi? Zehirlenme gibi bir durum sürecin hangi kısmından kaynaklandı? 1000 tane sipariş verdiğim incir neden 500 adet eksik geldi? Bu soruların yanıtlarını bulacağımız blokzincir ile beraber, gıda sektöründe hem üretici hem tüketici için süreçlerin şeffaflaşmasına şahit olacağız.

*Türkiye’de yer alan Blokzincir uygulamaları ve çalışmaları için https://bctr.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler