Be Well

Kepekten kurtulmanın 5 doğal yöntemi

Dünya nüfusunun %50’sinden fazlası (yaklaşık 3,6 milyar insan) kepek gibi saç derisi problemleriyle uğraşıyor. Siz de onlardan biriyseniz önerilerimize kulak verin.
Reading time 3 minutes

En yaygın saç derisi problemlerinden biri olan kepek, önlenemediği takdirde sosyal yaşamı etkileyen kronik bir rahatsızlık halini alabiliyor. Şayet saç derinizde beyaz renkli pul pul dökülmelerle karşılaşıyorsanız, öncelikli olarak bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü bir cilt bozukluğu olarak da tanımlanabilecek kepeğin neden meydana geldiğini saptamak ve özel şampuanlar ya da reçeteli ilaçlar ile bir tedavi planı oluşturmak gerekebilir. Özel durumlar dışında, kepek kontrol edilebilir bir problemdir. Ancak söylediğimiz gibi tedaviye başlamadan önce kepek nedeninin bulunması şart!

Bu yazımızda, kepek oluşumunu önlemek ya da hali hazırda var olan kepek problemiyle başa çıkmak için uygulayabileceğimiz 5 doğal yolu mercek altına alıyoruz.

Çay ağacı yağı

Antifungal özelliklere sahip olan çay ağacı yağı, pul pul dökülen cilt ve kepek problemlerine yol açan herhangi bir mantar enfeksiyonunu azaltmak için topikal olarak kullanılabilir.

İpucu: Birkaç damla çay ağacı yağını, tatlı badem veya jojoba yağı ile karıştırın. Pamuklu bir ped yardımıyla saç derinize uygulayın.

Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı, Malassezia'ya (bir mantar türü) neden olabilecek mantar enfeksiyonlarıyla mücadele edebilir. Böyelikle kepek ve pul pul dökülmeler azalabilir.

İpucu: Duştan hemen önce hindistancevizi yağı ile saç derilerinize mesaj yapın. Bir saat bekletin ve doğal içerikli, hafif bir şampuanla yıkayın.

Soğan suyu

Araştırmalar, soğanların kepekle mücadeleye yardımcı olabilecek fitokimyasal bileşikler ve antibiyotikler açısından zengin olduğunu gösteriyor. Topikal olarak uygulanabilen soğan suyu, kepek oluşumunu azaltmaya yardımcı olabiliyor.

İpucu: 1 adet büyük soğanı püre haline gelecek şekilde blender’dan geçirin. Elde ettiğiniz soğan püresini süzgeç ya da temiz bir tülbent yardımıyla süzerek suyunu çıkarın. Suyu saç diplerinize iyice yedirin. Yarım saat beklettikten sonra yıkayın.

Aloe Vera

Aloe vera özleri, kepeklere neden olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir mantar enfeksiyonuyla savaşmaya yardımcı olabilecek antifungal ve antimikrobiyal özellikler sergiler.

İpucu: Öncelikle doğal içeriğe sahip bir aloe vera jeli edinin. Jeli saç derinize dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirin. 1 saat bekletin ve yıkayın.

Limon yağı

Limon yağı, antifungal özellikler sergileyen biyoaktif bileşikler bakımından oldukça zengindir. Bu özellik, kepeklere neden olabilecek bir maya türü olan Malassezia furfur ile savaşmaya destek olabilir.

İpucu: Şampuanınıza birkaç damla limon yağı ekleyin. Duş alırken düzenli olarak bu şampuanı kullanmaya özen gösterin.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler