Be Well

Klorofil nedir?

Yeşilse sağlıklıdır diyoruz ve insan vücuduna faydaları kanıtlanmış “klorofili” yakın markajımıza alıyoruz!
Reading time 4 minutes

Bikileri yeşil ve sağlıklı hale getirmede önemli rol oynayan biyolojik pigment klorofil, bitkilerin canlı kalmasını ve büyümesini sağlıyor. Fotosentez esnasında güneş ışığını emen ve enerjiye dönüştürülmesine katkı sağlayan klorofilin, dünyadaki yaşamdan sorumlu olduğu söylenebilir. Yeşil fasulye, ıspanak, maydanoz ve roka gibi yiyecekler gibi düzenli olarak yediğimiz sebzeler de dahil olmak üzere tüm yeşil bitkilerde bulunan bu pigment, insan vücuduna fayda sağlayabilecek vitaminler içeriyor ve antioksidan görev üstleniyor. Daha açıklayıcı olmak gerekirse; araştırmalar klorofilin antioksidan kapasitesinin yaban mersinine göre yaklaşık 2000 kat, kimyasal kanserojenler ve radyasyona savaşmak için kullanılan organik ilaçlara göre ise 20 kat daha fazla olduğunu belirtiyor.

Nasıl tüketiriz?

Yediğimiz sebzelerin hepsinde klorofil olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda klorofil takviyesini ekstra bir çaba harcamadan aldığımızı düşünebiliriz. Ancak eğer tüm öğünlerimizde sebze tüketmiyorsak yeterli miktarda klorofil takviyesi almıyoruz demektir. Klorofili dilerseniz sebzelerin suyunu sıkarak ya da toz ve kapsül gibi formlarını tercih ederek tüketebilirsiniz. Bu noktada, takviye olarak kullandığınız ambalajlı ürünlerin kesinlikle katkı maddesi içermediğinden emin olmalısınız.

Faydaları neler?

Yaşlanma karşıtıdır

Klorofili haricen cilde uygulamak, yaşlanmanın etkilerini azaltmada etkili olabiliyor. 4 sağlıklı kadından deri örnekleri alınarak yapılan ve toplamda 12 gün süren bir çalışmada, düzenli olarak cilde uygulanan klorofil içerikli bir jelin özellikle güneş kaynaklı yaşlanma etkilerini iyileştirildiği görülmüş. Ayrıca klorofilin sivilcelere karşı savaş açtığı da biliniyor.

Kan yapıcı özelliğe sahip

Klorofil kimyasal olarak kırmızı kan hücrelerinde depolanan bir protein türü olan “hemoglobine” benziyor. Bu protein vücutta oksijeni taşıyan alyuvar hücreleri için temel oluşturuyor. Uzmanlar, buğday çimi suyunun klorofil bakımından zengin olduğunu ve hemoglobin eksikliğini tedavi edici özellikler gösterebileceğini belirtiyor.

Deodorant etkisi

Klorofilin deodorant özellikleri yıllardır araştırılıyor. 1960’larda kolostomi geçirmiş hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada klorofilin kokuları azaltmaya yardımcı olduğu keşfedilmiş. 1980 yılındaki bir başka çalışmada ise klorofilin huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerin vücut kokularında azalma sağladığı gözlemlenmiş. Günümüzde bazı deodorantlarda ve ağız yıkama sularında klorofil bulunuyor.

Yaraları iyileştiriyor

Klorofilin yaraları iyileştirici özellikleri 1940’lar ve 1950’ler boyunca araştırılmış ve bazı vakalarda ameliyat yaralarında faydalı olabileceği ve enfeksiyonları önleyebileceği görülmüş. Benzer bir araştırma 2008 yılında da gerçekleştirilmiş ve aynı sonuca ulaşılmış.

Kilo vermeye yardımcı

Sıvı klorofil tüketmek ile ilgili en popüler iddialardan biri kuşkusuz kilo verme desteğidir. Yapılan bir çalışmada düzenli olarak bitki suyu takviyesi alan kişilerin, almayanlara oranla fazla kilo keybettiklerini söylüyor. Araştırma, takviyenin zararlı kolesterol seviyelerini düşürdüğünün de altını çiziyor.

Riskleri nedir?

Her ne kadar klorofilin sağlığa faydalı birçok özelliği bulunsa da aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı olası yan etkiler var.

- Sindirim problemleri

- İshal

- Gastrointestinal kanama ile karıştırılabilecek yeşil, sarı veya siyah dışkı

- Topikal olarak uygulandığında kaşıntı veya yanma

Bu sebeple, vücudunuza aldığınız her takviye için doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler