Be Well

Şifalı bitkiler: Aloe vera

Leke ve yanıklara karşı savaş açan, doğal tedavi yöntemi olarak; “Aloe Vera”!
Reading time 3 minutes

Hemen hemen herkes, güneşin zararlı etkilerinden nasibini almış ve kızarıklık, kabarıklık, soyulma gibi acılı problemlerle karşı karşıya kalmıştır. Hatta aşırı güneş ışınlarına maruz kalanların uzun vadede lekeler, çiller, kronik kuruluk, yara izi, kırışıklıklar ve cilt kanseri de dahil olmak üzere ciddi cilt sorunlarla karşılaşmış olma ihtimali de oldukça yüksek. Cilt Kanseri Vakfı tarafından yapılan bir açıklamaya göre, cilt kanserlerinin yüzde 90’ı güneşten gelen ultraviyole (UV) radyasyonuna bağlı olarak ortaya çıkıyor. Peki kendimizi bu zararlı ışınlara karşı nasıl koruyabiliriz?

Bitkilerin iyileştirici gücü inkar edilemez. Eğer herhangi bir cilt problemine sahipseniz ya da kendinizi bu konuda güven altına almak istiyorsanız “Aloe Vera” bitkisi en etkili çözümlerden biri diyebiliriz. Vitaminler, mineraller, amino asitler ve daha fazlası da dahil olmak üzere 75’ten fazla potansiyel bileşen içeren Aloe Vera, yaprağının iç kısmında bulunan berrak jölesi ile hem güneşten gelen zararı UV ışınlarına ile yanmalara karşı koruyucu etki sağlıyor hem de güneş yanığı dahil tüm yanıkları iyileştirmeye yardımcı oluyor. Aloe vera jeli, hasar görmüş cilt hücrelerinin onarımına katkı sağlamasının yanı sıra içerisinde bulunan glikoproteinler ile ağrı ve iltihapı hafifletici etki de gösteriyor.

Aloe Vera’yı nasıl kullanırız?

Saf Aloe Vera jeli

İyileştirici birçok özelliği bulunan Aloe Vera bitkisini evinizde bulundurmanız elbette işinize çok yarayacaktır. Eğer bir Aloe Vera bitkisine erişebiliyorsanız öncelikle bir dalını kesin. Dalın dış kısmında bulunan sert tabakayı bırcak yardımıyla jel kısımdan ayırın. Son olarak saf Aloe Vera jelini onarılmasını istediğiniz kısımların üzerine sürün. Evinizde bir Aloe Vera bitkisi yok ise online marketlerden ya da eczanelerden %100 doğal aloe jeli temin edebilirsiniz.

Krem ve losyon

Yoğun Aloe Vera jeli içeren çeşitli krem ya da losyonları kullanabilirsiniz. Bu ürünleri yine online mağazalardan, çeşitli kozmetik duraklarından ya da eczanelerden temin edebilirsiniz. Ancak mümkün olan en yüksek Aloe Vera oranına sahip olan ve parfüm ve renk gibi katkı maddeleri içermeyen ürünleri tercih etmelisiniz.

Yemek olarak Aloe Vera

Eğer Aloe Vera jelini iltihap ve ağrılar için kullanmak istiyorsanız, çiğ olarak tüketebilirsiniz. Ancak Aloe Vera jelini yemeyi tercih ettiğinizde üzerinde bulunan tüm lateksin temizlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Zira kötü bir tada sahip olan lateks, çeşitli yan etkiler gösterebilir.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler