Be Well

Mavi-yeşil alglerin 6 mucize faydası

Jennifer Aniston’ın uzun yıllardır kullandığı takviye besin kaynağı “mavi-yeşil algler” nedir? Cevap yazıda!
Reading time 4 minutes

Oyunculuk yetenekleri ve ikonik tarzı ile herkesi kendisine hayran bırakan, her daim parlayan cildi ve sağlıkla dans eden sarı saçları ile “Sırrı ne?” sorularının odak konusunu haline gelen Jennifer Aniston, bildiğiniz gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve düzenli spor rutini ile bedenine çok iyi bakıyor. Ancak o, sahip olduğu bu mucizevi görünümü korumak için çeşitli besin takviyeleri aldığını da inkar etmiyor. Geçtiğimiz günlerde mikrobiyom ve sağlıklı cilt arasındaki ilişkiyi tartışan bir panele katılan 50 yaşındaki başarılı aktris, uzun yıllardır düzenli olarak mavi-yeşil algler olarak bilinen “spirulina” takviyesi aldığının altını çizdi. Peki nedir bu mavi-yeşil algler? Gelin yakından inceleyelim...

 

Mavi-yeşil alg (Spirulina) nedir?

Son yıllarda ciddi bir şekilde yükselişe geçen ve adını süper besinler arasına yazdırmayı başaran mavi-yeşil algler (spirulina), tek hücreli bakteri ailelerinden biri olan “siyanobakteriden” geliyor. Hem tatlı hem de tuzlu suda yetişebilen spiriluna, dünyadaki en eski yaşam ritüellerinden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle sporcuların yakın markajında konumlanan bu süper besin, gölcük ve lagün gibi doğal ortamlarda yetiştiriliyor. Büyüyüp toplanan spirulanalar, kurutularak toz haline getiriliyor ve toz ya da tablet şekilde satılıyor.

 

Faydaları neler?

Sindirim sistemine faydalıdır

Mavi yeşil algler, oksijen bakımından zengindir ve anaerobik bakterileri inhibe eden yüksek seviyede klorofil içerir. Gastrointestinal kanaldaki otomatik kas sistemini harekete geçiren mavi-yeşil algler, probiyotiklerin yani iyi huylu dost bakterilerin beslenmesini sağlayan oksijen bakımından zengin bir ortam yaratır. Dolayısıyla sindirim sisteminin düzenlenmesinde önemli rol oynayabilir.

Detoks etkisi vardır

Mavi-yeşil alglerin, vücutta hızla emilir ve bağırsak sistemini dengeleyerek detoks görevi üstlenir. Gerekli mineral, vitamin ve besin dengesinin korunmasına da yardımcı olan mavi-yeşil algler, içerisinde bulundurduğu klorofil ile vücudun zararlı toksiklerden arındırılması anlamına gelen “detoksifikasyon” konusunda da üstün yeteneklere sahip olduğu söylenebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Mavi-yeşil algler, içeriğinde bol miktarda A vitamininin öncül maddesi olan “beta karoten” bulundurur. Vücudumuz için hayati vitaminlerden biri olarak tanıdığımız A vitamini desteği sağlayan bu mucizevi takviye, bağışıklık sisteminin güçlenmesine hatırı sayılır bir katkıda bulunuyor.

Kilo vermeye yardımcı oluyor

Kalori bakımından oldukça düşük olan mavi-yeşil algler, diyet listelerinde de yerini alıyor. Onlar, hem son derece yüksek bir besin değerine sahip hem de iyi bir yağ yakıcı! %60’lık bir oran ile adeta protein deposu olan spirulina’nın sadece 10 gramı, günlük demir ihtiyacının tamamını karşılamaya yetiyor. Düzenli tüketimde ise A, B, D ve K vitamin ihtiyacının giderilmesini sağlıyor.

Yaşlanma kartışı etkiye sahip

Ciddi bir anti-ageing görev üstlenen spirulina, cildi besler ve antioksidan etki verir. İçerisindeki beta karoten sayesinde, sağlıklı gözler dolayısıyla iyi bir görüş kalitesi de hediye eder.

Radyoaktif koruma sağlar

Mavi-yeşil algler, içerisindeki klorofil ile vücudun radyasyona karşı verdiği savaşa destek oluyor. Özellikle kanser tedavisi sürecinde, hastaların maruz kaldığı radyoaktif partikülleri vücuttan atan algler, tedavinin seyrine olumlu etki edebiliyor. Ancak bu durumda mutlaka doktor tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğinin altını çizmek gerekiyor.

1571141908153550 spirulina turkiye21571141908438298 spirulina turkiye

Fotoğraf: Fit For Yoga

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler