Be Well

Mutfağınızda olması gereken 6 yaşlanma karşıtı besin

Ölümsüzlük kulağa ne kadar tatlı gelse de iksiri hala bulunmuş değil. Peki, mutfağınızdan eksik etmeyeceğiniz bu 6 besin ile yaşlanmaya savaş açmaya ne dersiniz?
Reading time 2 minutes

Sağlıklı beslenme, hareketli yaşam bedenimiz için önem arz ediyor. Metabolizmanın doğru çalışması daha genç kalmak için önemli. “Ne yersen osundur.” sözünden yola çıkarak yediklerimizin bizi ölümsüz değil de en azından gençleştirmesini bekleyebiliriz. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile olduğunuz yaştan daha genç göstermenizi sağlayacak 6 besini keşfedin.

1. Kırmızı Biber

Kırmızı biberler antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengindir, bu da kollajen üretimi için iyidir. Birçok meyve ve sebzede gördüğünüz kırmızı, sarı ve turuncu renklerden sorumlu olan karotenoid adı verilen güçlü antioksidanlar açısından da zengindirler. 

2. Papaya

Bu tropikal meyve, cilt elastikiyetini artırmaya yardımcı olabilecek çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Papaya A, C, K, E, B vitaminleri, magnezyum, kalsiyum ve daha birçok sağlıklı vitamin ve mineral bakımından zengindir. Papaya'daki geniş antioksidan yelpazesi serbest radikallerin verdiği zararlara da yardımcı olabilir. Papaya  ayrıca yaşlanma karşıtı ek faydalar sağlayan papain adlı bir enzim içerir. 

3. Brokoli

Brokoli, anti-enflamatuar ve yaşlanma karşıtı bir sebzedir. C ve K vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca, lif ve kalsiyum yüklüdür.

4. Badem

Badem, cilt dokusunun onarımına yardımcı olan ve cilt nemine yardımcı olurken, aynı zamanda cildimizi güneşten gelen zararlı UV'den koruyan harika bir E vitamini kaynağıdır. E vitamininin cilt hücre zarlarını güçlendirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

5. Avokado

Avokado, pürüzsüz, esnek cildi teşvik eden iltihapla mücadele yağ asitleri bakımından yüksektir. Ayrıca yaşlanmayı önleyebilecek çeşitli temel besinleri de içerir. Hem zihninize hem de beden yaşınızın gençleşmesinde rol oynar.

6. Tatlı Patates

Tatlı patatese turuncu rengini veren A vitamini cilttekş hasarlı kolajeni canlandırarak ince çizgiler ve kırışıklıklarla savaşmaya yardımcı olurlar. 

Tags

saglikli-beslenme
saglikli-yasam

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler