Be Well

Omega-3 mucizesi

2021 ile birlikte hayatınızda yeni bir başlangıç yaparak kilo vermek, sağlıklı beslenmek ve bağışıklığınızı güçlendirmek istiyorsanız ihtiyacınız olan şey Omega-3.
Reading time 3 minutes

2020 tüm dünyanın pandemi sebebiyle sarsıldığı bir yıl oldu. Hayatımızın her noktası bundan etkilendi. Köklü değişiklikleri yaşadığımız bu dönemde bizleri en çok etkileyen şeylerden biri de evlerimize kapanmak oldu. Bu da beraberinde sağlıksız beslenme, düzensiz uyku saatleri, kilo alma gibi birçok problemi beraberinde getirdi. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre pandemi sürecinde alınan kilolar için yapılan şok diyetler oldukça tehlikeli. Özellikle çok fazla hareketsiz kaldığımız bu dönemde kilo vermek için hem beslenme planımızı düzenleyerek, hem de hareketimizi arttırarak sağlıklı bir şekilde kilo verebiliriz.

Yalnızca kilo problemleri için değil cilt sağlığından kalbe kadar birçok problemi çözmemizde doğanın bize sunduğu bir mucize var: Omega-3. Bir Omega-3 deposu olan ton balığı içerisinde barındırdığı proteinler ve saf vitaminler özellikle bu dönemde ihtiyacımız olan her şeyi bizlere sunuyor. İçerdiği mineraller, D ve B vitaminleri onu bizler için eşsiz bir besin öğesi haline getiriyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre güzlük 100 ila 300 gr ton balığı tüketimi bağışıklığımızı güçlendiriyor. Konserve ton balığının bu faydaları ne yazık ki çiflik balıkları tarafından sağlanamıyor. Omega-3'ün faydalarına yakından bakalım;

Bağışıklığı güçlendirir: Ton balığı içinde bulunan Omega-3,  bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde en büyük desteği sağlar.

Kalp sağlığınızı korur: Omega-3 yağ asitleri, kandaki lipid seviyesini düşürür. Yüksek kötü kolesterolü olan insanlara fayda sağlar. Kalp ritmini kontrol eder, enflamasyonu düşürürken damarları açar.

Beyin sağlığını destekler: Dopamini ve serotonini dengeleyerek, beyin işlevlerini düzenler.

Cilt görünümünü güzelleştirir: Güneş ışınları tarafından tetiklenen enzimlerin serbest bırakılmasını engeller, cildi optimum koşullarda çalışır halde tutar.

Göz sorunlarını tedavi eder: Göz sağlığını geliştirir, katarakt gibi göz sorunlarına iyi gelir.

Felci önler: Kan damarlarını güçlendirip, kan dolaşımını desteklediği için felç olasılığını azaltır.

Alerjilerle savaşır: Omega-3 mevsimler değişikliklerin neden olduğu alerjilere sebep patojenlerle savaşır.

Kemikleri güçlendirir: Osteoporoz, dünyadaki yetişkin nüfusta gittikçe daha büyük bir sorun haline geliyor. Bu hastalık kemiklerin zayıflamasından kaynaklanıyor. Omega-3 ise bu duruma neden olan kaynakları tersine çevirmeye yardımcı oluyor.

Kanseri önler: Omega-3 farklı kanser türlerini önleme etkisine sahip; yağ asitleri hem kötü huylu hücrelerin gelişimini engelliyor, hem de karaciğer ve böbreklerdeki toksinlerden kurtulmayı kolaylaştırıyor.

Depresyonu ve anksiyeteyi engeller: Yeterli miktarda alınan Omega-3 yağ asitleri, zihinsel hastalıkları azaltmada önemli bir rol üstleniyor. Kronik stres belirtileri, uykusuzluk ve sinirlilik tedavisinde etkili oluyor.

Tags

omega-3
ton-balığı

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler