Be Well

Patatese sağlıklı alternatifler

Revita Nişantaşı uzmanlarından Diyetisyen Müge Başer Bozok patates, tatlı patates ve balkabağının besin değerlerini karşılaştırıyor.
Reading time 3 minutes

Süper besinlere olan ilginin her geçen gün arttığı günümüzde tatlı patates ise birçok yeni tarifin temel malzemesi olarak karşımıza çıkıyor. Patatesin sağlıklı alternatifi olarak adından söz ettiren bu besin yoğun bir lif kaynağı olmasının yanı sıra potasyum, magnezyum, C vitamini, B5 vitamini, niasin, manganez ve bakır bakımından oldukça zengindir. Ayrıca birçok faydası da bulunmaktadır. Sindirim ve kalp sağlığını koruyor, kan şekeri seviyesini dengeliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve rahatlamaya yardımcı oluyor.

Soğuk kış aylarında tatlı patatesin yanı sıra güncel tariflerde karşımıza çıkan bir diğer popüler besin ise balkabağı. Yüksek lif kaynağı olmasından ötürü kabızlığı önlemeye yardımcı olan bu sebze türü aynı zamanda göz sağlığını koruyor, kemiklerin güçlenmesine yardımcı oluyor ve oldukça güçlü bir antioksidan olarak adından söz ettiriyor.

Patatese oranla daha tatlı bir tada sahip oldukları için şeker oranları yüksek olduğu düşünülen bu iki besinin aslında glisemik indeksi oldukça düşüktür ve insülin seviyesni dengelemeye yardımcı olur. Revita Nişantaşı uzmanlarından Diyetisyen Müge Başer Bozok bu konuda bizleri detaylı bir şekilde bilgilendiriyor. 

"Geleneksel kök sebzelerden patatesi, popülerliği ile üst sıralarda olan tatlı patates ve mevsim sebzelerinden balkabağını karşılaştırdık. A vitamini ile tatlı patates öndeyken, düşük kalorisi ve yüksek potasyum içeriği ile balkabağı öne çıkmaktadır. Potasyum iskelet ve kalp kası için önemli olup vücut sıvı dengesini sağlamaya, vücuttan fazla suyu atmaya yardımcı oluyor. A vitamini ise saç, cilt, göz sağlığımızı en güzel destekleyen vitaminlerden. Bu üç besinin öne çıkan değerlerini Be Well Türkiye'de sizler için bir araya getirdik."

PATATES

Kalori: 77 kcal
Karbonhidrat: 17 gr
A vitamini: 2 IU
Potasyum: 43 mg

TATLI PATATES

Kalori: 86 kcal
Karbonhidrat: 20 gr
A vitamini: 14 IU
Potasyum: 337 mg

BALKABAĞI

Kalori: 25 kcal
Karbonhidrat: 4,5 gr
A vitamini: 8,5 IU
Potasyum: 340 mg

Tags

beslenme
saglikli-beslenme
süper-besinler
patates
tatlı-patates
balkabagi

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler