Be Well

Sakinleşmeye yardımcı 5 bitki

Özellikle çayları yapılarak tüketilen bu bitkiler, stresle savaşmada doğal bir yöntem sunuyor.
Reading time 2 minutes

Pek çoğumuzun gün içinde uğraştığı ve kendine göre strese sebep olan pek çok problemi var. İş hayatı, özel ilişkiler, ailevi problemler... Liste bu şekilde uzayıp gidebilirken, çoğu zaman bunlarla nasıl baş edeceğimizi bilemiyoruz. Ancak bildiğimiz bir şey var ki, o da biraz olsun rahatlayıp sakinleşebilmek. Bunun için ilaçlara ihtiyaç duymadan bitkilerden yardım almak da mümkün ayrıca. Aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz aşağıdaki 5 bitki, akşamları evinizde dinlenirken yudumlayabileceğiniz çaylar eşliğinde size sakinlik vadediyor.

 

Papatya

En eski ve şifalı bitkilerden biri olan papatya, vücutta iltihaplanma, kas spazmları, adet bozuklukları, uykusuzluk, ülser, romatizmal ağrı ve hemoroid gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmeye yardımcı oluyor. Tüm bunların yanında ise sakinleştirici etkisi ile anksiyete ve depresyon için de destek oluyor.

 

Lavanta

Güzel kokusu sayesinde sabun ve şampuan gibi kişisel bakım ürünlerinde sıkça kullanılan lavantanın kokusundan çok daha öte görevleri mevcut. Yapılan çalışmalar, anksiyete semptomlarını önemli ölçüde azalttığını ortaya koyuyor. Huzursuzluk, sinirlilik ya da panik atak gibi problemlerin azaltılması adına çay haricinde evinizde buhurdanlık yardımıyla kokusunu hissedebilirsiniz.

 

Melissa

Sakinliği arttıran ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olan bir diğer bitki de melissa... Nane ailesine ait olan bu bitki, vücudu rahatlatmaya destek olurken ruh halini de yükseltmeyi sağlıyor. Eğer herhangi bir reaksiyona sebep olmuyorsa, 10 dakika demleyerek çay halinde keyifle tüketebilirsiniz.

 

Kediotu

Sinir hastalıklarında henüz ilaçların bulunmadığı eski dönemlerde uykusuzluk ve kaygı tedavisinde kullanıldığı biliniyor. Tek başına ya da diğer bitkilerle karıştırarak da kullanılabiliyor. Kan basıncını düşürmeye ve kortizolü azaltmaya yardımcı oluyor.

 

Sarı Kantaron

Listede en popüler ve bilinir olanların başında geliyor. Vücut, cilt ve saç sağlığı için yağ halinde sıkça tercih ediliyor ayrıca. Ancak en çok depresyon tedavisinde kullanılarak doğal antidepresan adını alıyor.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler