Be Well

Vücudunuza kulak verin!

Kendinizi ruhen iyi hissetmiyorsanız ya da kilo verememe gibi problemler yaşıyorsanız, doktorların altını çizdiği bağırsak sağlığınıza sandığınızdan daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir.
Reading time 4 minutes

Çoğunlukla kendimizi iyi hissetmenin yolunu güzelliğimizde ararız. Aynaya baktığımızda gördüğümüz yüz, o gün moralimizin nasıl olacağını bile etkiler zaman zaman. Ancak maalesef, dış güzelliğimize bu kadar önem verirken, vücudumuzun verdiği sinyalleri es geçebiliyoruz. Yüzümüzde çıkan küçücük bir sivilcenin bile, içerdiği çok önemli mesajlar var aslında. Burada dikkat etmemiz gereken nokta ise, vücut iç sistemimizde neler olup bittiği. En çok kulak vermemiz gereken organlarımızın başında ise bağırsak geliyor. Ruh sağlığımızdan modumuza, cilt problemlerinden zayıf hafızaya ya da kilo durumumuza göre pek çok konuda etkisi bulunuyor bağırsak sisteminin. Vücudumuzun geri kalanıyla da ilgili bizlere ipuçları vermeye yardımcı aynı zamanda. Peki bağırsaklarımızın iyi ya kötü durumda oluşu neye bağlı? Her ne kadar çirkin bir imaj çiziyor olsa da bakteriler, vücudumuzun büyük bir kısmında yer aldığı gibi bağırsaklarımızda da oldukça fazla ve sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip. Onlar sayesinde sindirim sistemimiz de belli bir düzene girmiş oluyor. Elbette yararlı oldukları gibi zararlı olanları da mevcut. Bazı bağırsak bakterileri, özellikle ince bağırsakta çok fazla büyüdüklerinde kilo kaybına neden olabiliyor. İnce bağırsaklarda bulunabilen çok fazla sayıda mikrop; vitamin, mineral ve yağ emilimini engelleyebilme ihtimaline sahip. Böyle bir durum yaşanıyorsa bu, çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Mikrobiyom testleriyle bağırsak sağlığınızı daha iyi anlayabilir, yaşam şeklinizi, yeme alışkanlıklarınızı ve spor düzeninizi buna göre değiştirebilirsiniz. Bakterilerle birlikte son zamanlarda yapılan araştırmalar, bağırsak mantarlarının da sağlığımız ve metabolizmamız üzerinde ne kadar yararlı ve kritik bir rolü olduğunu gösterir nitelikte. Belli bir süre öncesine kadar adet düzensizliğinden egzamaya, fazla kilolardan depresyona kadar yüzlerce hastalığın tetikleyicisi olan candida mantarı yüzünden kötü bir üne sahip olsalar da, söz konusu bağırsak sağlığı olduğunda mantarların üzerine önemli vazifeler düşüyor. 

Bağırsaklarımızın sağlığı söz konusu olduğunda ise genel doğrulardan bahsetmek açıkçası pek mümkün değil. Çünkü nasıl parmak izlerimiz sadece kişiye özelse, bağırsak sistemi de herkes için farklılık gösteriyor.

Basit ama etkili birkaç yol bağırsak sisteminin sağlığı için önem taşıyor 

 

1. Doktorunuza danışarak günlük probiyotik takviyesi alabilirsiniz. Bu, bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri artırmaya yardımcı olurken, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sindirim sorunlarını hafife indirir.

2. Su içmek, cildiniz için yararlı olduğu kadar bağırsak sağlığınız ve bakterilerin işlevi için de oldukça faydalı.

3. Reçetesiz bir şekilde ve doktor tavsiyesi dışında antibiyotik kullanmaktan mutlaka kaçının. Yapılan çalışmalar antibiyotik kullanımının derin, hızlı bir direnç kaybına ve bağırsak florasının bileşimini bozduğuna işaret ediyor.

4. Farklı ve yine yararlı mikroplar içermesiyle fermente gıdalara şans verebilirsiniz.

5. Mayonez, paketlenmiş dondurma, kek ve bisküvi gibi ürünlerde bulunan gıda katkı maddeleri, diyabet ve şişmanlığı tetiklerken, bu kimyasalların bağırsak üzerindeki zararlı etkileri de kanıtlanmış durumda. O yüzden böyle gıdaların tüketimine ara vermekte yarar var. 

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler