Be Well

Yeni nesil fitness anlayışı: John Reed

RSG Group Turkiye Genel Müdürü Özlem Kaçmaz ile John Reed Fitness Müzik Kulübü ve spor ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli sohbetimiz sizlerle..
Reading time 9 minutes

Sporun hayatımız için önemi tartışılmaz ama ne yazık ki pandemi sebebiyle spor salonlarından uzak kaldık. Durum böyle olunca bazı insanlar evlerinde spor yapmaya başladı ama büyük çoğunluk spor yapmaya ara verdi. Uzmanlar ise gerekli önlemler alınarak spor salonlarına gidebileceğini açıkladılar. Buna rağmen çoğu kişi spor salonlarına gidip gitmemekte kararsız. Eğer siz de pandemi sebebiyle spor salonlarından uzak duranlardansanız John Reed Fitness Müzik Kulübü ile tanışmalısınız.

RSG Group Turkiye Genel Müdürü Özlem Kaçmaz

Pandemi süresince birçok spor salonunun kapandığına şahit olduk. Çoğu spor tutkununun bile salon üyeliklerini sonlandırdığı bu dönemde insanlar neden sizi tercih etmeli?

Tüm dünyanın geçtiği pandemi süreci ve yaratığı güncel durum, herkes için büyük değişimleri beraberinde getirdi. Bu değişimler kendini Fitness alanında da gösterdi. Tüm devlet kurumları tarafından oluşturulan güvenlik ve hijyen kuralları, bir süredir indoor sporlarının güvenli şekilde yapılabilmesini sağladı. John Reed olarak, tüm hijyen önlemlerine tabii ki harfiyen uyuyoruz. Bunun yanı sıra Fitness Müzik Kulübümüzde tüm imkanlarla havalandırma, dezenfektasyon ve düzenli temizlik sağlıyoruz.

Spor anlayışınıza göre sporun önemi nedir?

Spor ve iyi bir bağışıklık sistemi artık hiç olmadığı kadar önem taşıyor. Hareket ve spor, vücut ve ruhu dengede tutarak, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve bireyin sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. Bu zorlu zamanda spor yapmak ve hareket etmek insanın vücut ve ruh dengesini korumasını sağlıyor.

 

Çoğu insan için spor salonları aynıdır; içerisinde ritmik antrenman müziklerinin çaldığı sıkıcı mekanlar... John Reed Fitness Müzik Kulübü mekan tasarımını incelediğimizde ise karşımıza tamamen farklı bir yaklaşım karşımıza çıkıyor. Mekan tasarımınızda yer alan sanat ve sporu birleştirme fikri nasıl ortaya çıktı?

John Reed Fitness Müzik Kulübü modern iç mimarisiyle harmanlanmış kulüp atmosferiyle, normal bir fonksiyonel fitness stüdyosunun çok ötesine geçiyor. Farklı kültürler, tarihsel dönemlere ait tasarım unsurları ve kozmopolit metropollerin sokak sanatları hayran bırakan ve ilham veren bir stilde buluşuyor. Üyelerimizi renkler, formlar ve materyallerden oluşan etkileyici bir karışım bekliyor. Bunun yanısıra her bir kulübümüzde, bir sanatçının özel olarak oluşturduğu bir alan yer alıyor. Bu da dekorasyon ve özel ışık konseptiyle birlikte eşsiz bir atmosfer yaratıyor. Böylelikle üyelerimiz kendilerini iyi hissediyor ve sürekli motive oluyorlar.

Rakiplerinize göre sergilediğiniz farklı yaklaşım ile Türkiye pazarından beklentiniz nedir?

John Reed hikayesine 2016 yılında Almanya’da ilk açılışı ile başladı. İstanbul’daki kulübümüz öncesinde, 6 ülkede 29 kulübümüz vardı ve John Reed markasını daha da çok büyütmek istediğimizi biliyorduk. Dünyadaki en canlı ve çok yönlü metropollerden biri olan İstanbul’u seçmemiz çok uzun sürmedi. İstanbul’da var olan Fitness topluluğu, çok yönlü müzik ve kültür ortamının yanı sıra inovatif DJ performansları ve yüksek sokak sanatı kültürünün potansiyelinin olması, İstanbul’da da kulüp açmamızın en önemli nedenleri arasında. Bunun yanı sıra bu sene içerisinde Paris, Los Angeles veya London gibi uluslararası metropollerde de John Reed kulüpleri açmayı planlıyoruz. Bu arada İstanbul ve Türkiye’de de başka lokasyon arayışımız da devam ediyor.

Aynı zamanda John Reed olarak, sahip olduğumuz birçok değeri mükemmel şekilde bir araya getirebileceğimiz yerler arıyoruz. Ataşehir Metropol İstanbul AVM’de tüm kriterlerimizi karşılıyor ve çokça konut ve ofis imkanları bulunduran enfes bir altyapı ile bize aslında daha fazlasını sunuyor. Konumu, modern olması ve aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek binasının burada yer alıyor olmasından dolayı hemen ilgimizi çekti.

Spor dünyasındaki yeni trendler neler?

Genel olarak branş içerisinde, birçok değişimin gözlemlendiği bu gibi dönemlerde belli başlı trendler karşımıza çıkıyor. Pandemi dönemindeki en büyük değişikliklerden biriyse antrenman tarzının değişmesi oldu. Biz John Reed olarak her nerede olursak olalım çok yönlülüğe önem veriyoruz ve odaklanıyoruz. Bu sebeple foksiyonel antrenman, yoga, canlı dersler ve 100’den fazla sanal CYBEROBICS kursu sunuyoruz. İleriki süreçte ise fitness branşının gelişimini sürdüreceği en önemli unsurun da dijitalleşme olacağını düşünüyoruz. Bu trend pandemi ile güçlendi ve insanların fitness kulübündeki deneyiminin yanı sıra aslında her yerde antrenman yapabileceklerini gösterdi.

Pandemi sebebiyle spor salonlarına gelmekten çekinen insanlar çoğunlukta. Gerekli önlemler alınarak spor yapılırsa risk azalır mı? Ne gibi önlemler aldınız?

Birkaç aydan beri indoor ve fitness salonlarında gerekli güvenlik ve hijyen önlemleri alınarak antrenman yapılabiliyor. Hükümet tarafından düzenlenen tüm hijyen kurallarını, kulüp içerisinde görünür olacak alanlara yerleştirdik ve yoğun şekilde uyguluyoruz, çünkü bizim için üye ve çalışma arkadaşlarımızın güvenliği ilk sırada yer alıyor. Örneğin İstanbul’da fitness alanları için iki metrelik sosyal mesafe kuralı geçerli, kulübe girerken ve ortak alanlarda da maske zorunluluğu var. Havlu servisimizi durdurduk ve üyelerimizden kendi havlularını getirmelerini rica ediyoruz. Bunun yanı sıra üyelerimizin kulüpte bulunma sürelerini raporluyoruz. Ayrıca tüm kulüpte dezenfektanlar bulunuyor, böylelikle üyelerimiz ve çalışma arkadaşlarımız aletleri düzenli olarak dezenfekte edebiliyorlar. Tüm çalışma arkadaşlarımız ise sürekli maske takıyorlar.

Ekibiniz hangi alanlarda uzmanlaşmış kişilerden oluşuyor?

Grup antrenmanlarını en iyi şekilde bir araya getiren, kursları ve fonksiyonel alanımızı en yüksek seviyede üyelerimize sunmamızı sağlayan antrenman ve geliştirme departmanında, profesyonel antrenörler ve antrenman eğitmen uzmanlarından oluşan bir ekibimiz var.

Aynı zamanda John Reed olarak kendimizden beklentilerimiz yüksek olduğu ve üyelerimize Fitness’tan daha fazlasını sunduğumuz için her alanda uzmanlarımız bulunuyor. Örneğin Berlin merkez ofisimizde uzun yıllardır tecrübeli, her kulübe özel ve en ideal sokak sanatı tasarımlarını seçen gerçek sanat eksperleri de bulunuyor.

John Reed Fitness Müzik Kulübü adındaki “müzik” vurgusu bizlere ne vaat ediyor?

John Reed’in bileşeni iyi müzik, olağandışı tasarım ve sofistike bir egzersizin önünde hiçbir şeyin duramayacağı kadar geniş antrenman yelpazesi. Odağımız ise düzenli olarak çalan DJ’lerimizin ve John Reed Radio üzerinden sunduğumuz, her antrenmana uygun müzik. Bununla beraber kozmopolit tasarım unsurları özel bir kulüp atmosferi oluşturuyor. Bu karışımdan da eşsiz John Reed Ektisi doğuyor. Bizi eşsiz kılan karakteristik bir diğer özelliğimiz de Fitness Müzik Kulübümüze entegre ettiğimiz sanat. Tüm JR lokasyonlarımızda tanınmış uluslararası veya lokal bir sanatçının tasarımları benzersiz bir atmosfer yaratmamıza destek oluyor.

Müziğin bizim için bu kadar önem taşımasının nedeni ise üyelerimizi motive etmesi ve antrenman yaparken en üst performansa çıkmalarına yardımcı olması. Elektro’dan Hip Hop ve Pop’a kadar uzanan müzik seçimlerimiz egzersiz deneyimini yoğunlaştırıyor ve katılanlara enerji veriyor. Başka bir ilgi çekici nokta da canlı DJ Setleri; haftada iki kere düzenli olarak performans sergileyen tanınmış yerli ve yabancı DJ’ler antrenman için doğru müziği sağlıyorlar. DJ setleri ise sonrasında online olarak Soundcloud üzerinden yayınlanıyor. Aynı zamanda müzik eksperlerimiz, günün her saatine uygun playlistler hazırlayarak her bir kulübümüzde müzik çeşitliliği sunuyorlar. John Reed Radio ise, FluxMusic uygulaması üzerinden indirilebiliyor. Böylelikle antrenman yapanlar, Fitness Müzik Kulüplerindeki müziği beraberlerinde evlerine taşıyabiliyorlar.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler