Be Well

Yiyecekler buzlukta nasıl saklanır?

Dondurulmuş gıdalar hem pratik olması hem de israfı önlemek adına çok gerekli. Peki neyi nasıl saklamamız gerek derseniz küçük püf noktalarını sizin için bir araya getirdik.
Reading time 2 minutes

Her ne kadar tüketilebileceğinden daha fazla yiyecek alma gibi bir yönelim içinde olunsa da, bu durum israfı da peşinde getiriyor. Özellikle meyve, sebze, süt ve süt ürünleri bozulmaya, çürümeye ya da küflenmeye çok müsait. Ancak önlem almak çok da zor değil. Taze yiyeceklerinizi dondurarak uzun süre muhafaza edebilir ve israfı önleyebilirsiniz. Sadece neyi nasıl saklayacağınızı bilmeniz önemli.

Taze sebzeleri ilk önce haşlayın

Aldığınız taze sebzelerin bozulmasını en aza indirmek adına haşlayarak dondurucuda saklamanız akıllıca olacağı gibi bu şekilde sebzelerin oksitlenmesini de önlemiş olursunuz. Yeşil fasulye, brokoli, kuşkonmaz, havuç, mısır ve kabak gibi sebzeler bu kategoriye giriyor. Haşlama süresini ise 2-3 dakika ile sınırlı tutabilirsiniz.

Meyveler için fırın tepsisi kullanın

İyice yıkayıp kuruttuğunuz meyvelerinizi birbirine yapışmalarını önlemek için fırın tepsisine yayarak dondurabilirsiniz. Dondurduktan sonra bu meyveleri bir kapta toplayarak dondurucuda bırakmaya devam edebilirsiniz.

Çorbanızı bölerek dondurun

Yaklaşık 3 ay gibi bir süre dondurucuda bozulmadan kalabilen çorbalarınızı tek seferde dondurmak çok akıllıca olmayabilir. Bunun için porsiyonlara bölerek dondurmanız daha mantıklı olacaktır. Ancak dondurucuya koymadan önce çorbanızın sıcak olmadığından emin olun.

Ekmeklerinizi dilimleyin

Açıkta bırakacağınız ekmekler, bir süre sonra küflenmeye başlaması kaçınılmaz. İsraftan kaçınmak adına dondurucuya koymanız gerekli. Bunun için püf nokta ise ekmeklerinizi dilimleyerek buzluğa kaldırmanız. Böylece çıkardığınız zaman kolayca kullanabilirsiniz.

Yoğurt için buz küpleri kullanın

Bu yöntem özellikle smoothie’ler hazırlamak için işinizi kolay hale getirmek adına birebir. Süt ve süt ürünlerinin kolay bozulabileceği de hesaba katılırsa, yoğurdu buzlukta muhafaza etmek epey gerekli.

Pirinci buzluk yerine dondurucuda saklayın

Pişirdiğini pirincin hepsini tüketemeyecekseniz bozulmasını önlemek adına dondurun. Dikkat etmeniz gereken ise pişirdikten sonra iki saat içinde dondurucuya koymanız…

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler