GÜZELLİK

Yeşil mucize

Kahve ile detoks içeceklerinin özelliklerini birleştiren Matcha çayının vaatleri; zayıflamanızı desteklerken vücut direncinizi artırmak, içerdiği kafeinle gün boyu enerjik kalmanıza yardımcı olmak ve biraz daha fazlası.
Reading time 4 minutes

Sabahları metroyla ofise giderken, canlanmak için elinde kahvesiyle dolaşan insanların sayısının gittikçe artmaya başladığını fark ettim. Şehrin farklı noktalarında art arda kahvecilerin açılmasından da anlaşılabileceği üzere, ‘kahve içmek’ günümüzün yükselen trendlerinden. Ancak yoğun kafein deposu olan kahve kendimizi daha enerjik hissetmemizi sağlasa da, aslında stres hormonlarını aktive ederek ruh halimizi olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle uzmanlar daha sağlıklı bir yaşam için günlük kahve tüketiminin azaltılmasını öneriyor. 

Diğer yandan, kahveyle eş zamanlı olarak detoks içecekleri de yükselişe geçti. Kısa sürede toksinlerden arınma vadeden ve Instagram’da neredeyse her üç kişiden birinin hesabında karşımıza çıkan bu içeceklerin tek bir dezavantajı var, o da yılda bir ya da iki kere tüketilebilmeleri. Hal böyle olunca, çoğumuz günlük hayatımızda rahatlıkla tüketebileceğimiz bir içecek arayışına girdik. İşte, bu noktada Matcha çayı karşımıza çıktı. 

DOĞAL ESPRESSO

Jessica Alba ve Gwyneth Paltrow gibi ünlülerin vazgeçilmezi olan, Dr. Mehmet Öz’ün tüm hastalarına önerdiği Matcha çayı, yoğun oranda kafein içerdiği için espresso’nun yeni rakibi olarak lanse ediliyor. Ancak aynı zamanda birçok detoks içeceğinin özelliklerini, hatta daha fazlasını barındırıyor. 

Vücuda ihtiyacı olan kafeini en sağlıklı şekilde sunarken, aynı zamanda antioksidan etkisi gösteriyor, zayıflamaya yardımcı oluyor, vücut direncini artırıyor, kan dolaşımını hızlandırıyor ve yaşlanmaya karşı cildi koruma altına alıyor. Etkileyici, değil mi? 

Asırlardır Japon ve Çinli budistlerin daha rahat meditasyon yapabilmek amacıyla tükettiği bu içecek, renginden de anlaşılacağı gibi aslında bir nevi yeşil çay. Fakat bildiğimiz yeşil çaydan oldukça farklı; yeşil çay elde etmek için yapraklar toplandıktan sonra bir torba içinde bekletilerek kurumaya bırakılır. Daha sonra biz bu yaprakları sıcak suda demleyerek içeriz. Matcha çayında ise yapraklar toplanmadan önce daha fazla klorofil (antioksidan) salgılamaları için 15 gün gölgede bırakılıyor, ardından çeşitli işlemlerden geçirilerek el değirmenleriyle toz haline getiriliyorlar. Pudra formundaki tek çay olan Matcha yeni vazgeçilmezimiz olmaya aday. 

MATCHA'YI ÖZEL KILAN ÖZELLİKLERİ:

1. Günümüzde rahatlatıcı etkiye sahip birçok çay ve içecek genelde rahatlamayla birlikte rehavet de getiriyor. Kafein içeren içecekler ise enerji verirken stres hormonlarını aktive ederek gerilmemize neden oluyor. Matcha, rahatlama sağlarken, bir yandan da enerji verme özelliğine sahip. Ancak uzmanlar iyi bir gece uykusu için saat 17:00’den sonra tüketilmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

2. Yıllardır Japon çay seremonilerinin vazgeçilmez bir parçası olan Matcha, Zen felsefesinin de olmazsa olmazlarından. Çoğumuz, meditasyon yapmak istesek de kafamızda dönüp dolaşan sorular yüzünden rahatlayamıyoruz. Matcha, yavaşlamamızı sağlayarak kafamızı kurcalayan düşünceleri uzaklaştırıyor, konsantrasyonu güçlendiriyor.

3. Amerikan Endokrinoloji Dergisi’nde yayınlanan bir makalede, yeşil çayın içerdiği antioksidan özellikli EGGG (Epigallocatechin Gallate) bileşenlerinin tokluk üzerinde etkisi olduğuna değiniliyor. Hatta düzenli olarak yeşil çay tüketen bireylerin tüketmeyenlere göre daha fazla kilo verdiği görülmüş. Matcha çayındaki EGGG oranı yeşil çaydan on kat daha fazla. Bu da beraberinde daha hızlı kilo kaybını getiriyor. Üstelik bu bileşenler, birçoğumuzda öğleden sonra baş gösteren tatlı krizlerini en aza indiriyor, spor sonrası yağ yakma oranını yüzde 25 artırıyor. 

4. Matcha çayının içerdiği antioksidan özelliğe sahip polifenoller, kalp hastalıkları ve kansere karşı koruma sağlarken, kan şekerini düzenlemeye ve azaltmaya yardımcı oluyor. Bazı araştırmalar kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattıklarını dahi gösteriyor.

Tags

cay
saglik
beslenme
matcha

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler