LIFESTYLE

Denize giden yol

Sağlıklı yaşam trendinin yaşayan adreslerinden Makai size yepyeni deneyimler sunuyor. Güzel oyuncu Müge Boz, sahibi olduğu Kanyon Intema Yaşam’da yer alan Makai’yi anlatıyor.
Reading time 5 minutes

Makai, Hawaii dilinde “denize giden yol” demek. Biz de yaptığımız yemeklerle daha sağlıklı daha mutlu, hastalıklardan uzak durduğumuz enerjimizin yüksek olduğu ve pozitif düşündüğümüz bir hayat yaşamayı amaçlıyoruz. Günlük hayatta yediğimiz yemeklerin çoğu özenilmediği için ve maliyetten kaçmak amacı ile hep yapay ve gerçek olmayan malzemelerle yapılıyor. Canımız çekiyor diye yiyoruz ancak sonrasında şişkinlik, halsizlik, hazımsızlık ve rehavet çökmesi yaşıyoruz ama bunların sebebinin yediğimiz yemeklerden dolayı olduğunun bilincine henüz varamadık. Ne kadar doğal ve saf malzemelerle beslenirsek o kadar sağlıklı enerjik ve mutlu oluruz. Ben bunu bizzat kendi hayatımda denedim ve gördüm. gerçek olmayan  besinler yediğimde ne kadar halsiz ve mutsuz olduğumu fark edebiliyorum.  Çünkü bedenimiz ne kadar alkali olursa o kadar enerji dolu olabiliriz her anlamda. Tabii sağlıklı beslenmek herkes için çok sıkıcı ve bir o kadar da lezzetsiz olarak algılanıyor. İnsanlar genelde “Bütün gün yeşillik mi kemireceğiz, tatsız tuzsuz şeyler yiyemem” diye düşünüyor. Biz bu algıları tam tersine çevirmek üzere yola çıktık ve sağlıklı beslenmenin aslında ne kadar lezzetli olabileceğini kanıtladık. Makai’de daha önceden hiç denemediğiniz lezzetleri bulabilirsiniz. Alıştığımız bildiğimiz yemekler çok başka malzemelerle pişiriliyor. Böylece sağlıklı beslenmek isteyenler için yumuşak bir geçiş ortamı yaratılıyor. Makai’de hayvansal ürünler ve gluten içeren unlar kullanılmıyor. Önemli olan konu besin değeri yüksek gerçek malzemeler kullanmak ve sebzelerden gelen gücü en lezzetli haliyle sunabilmek. 

/

Bir yemeğin glutensiz olması onun sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. içine katkı maddeleri, nişastalar eklenince gluten almamış ama başka zararlı içerikleri bünyemize almış oluyoruz. Her vegan yemek sağlıklıdır diyemeyiz. beyaz şeker, beyaz un, glukoz şurubu da bitkisel bazlı ürünler, ancak bedenimiz için çok zararlı olduğu artık araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Konu sadece kaliteli ve gerçek malzeme kullanmak da değil. malzemelerin işlenişi de çok önemli... Yeşillikler nasıl yıkanıyor, bakliyatlar ve kuruyemişler üzerinde biriken zararlı asitler nasıl yok ediliyor, hangi su kullanılıyor hangi yağ hangi tuz. Bunlar da çok önemli detaylar. Makai’deki tüm yemekler 8,5 ph değeri üzerindeki su ile pişiyor. Bu da yediğiniz yemeklerin hücre duvarından daha kolay geçebilmesini ve alkali oranının artmasını sağlıyor. Yeşillikler organik sirkeli sularla yıkanıyor. Bakliyatlar üzerinde biriken ve bizi aslında yavaş yavaş hasta eden asitler suda bekletilerek gideriliyor. Tuzumuz Kayseri’den gelen özel kaya tuzu, içerisinde 84 mineral barındırıyor  zeytinyağımız Bozburun’daki kendi arazimizden gelen zeytinyağları ile yapılıyor. Yemeğin lezzeti ve sunumu kadar arka plandaki detaylara da çok önem veriyoruz.  Makai’de hücreleri besleyen ve bizi alkali yapan malzemeler kullanıyoruz. Karabuğday, kinoa, teff, amarant, Hindistan cevizi sütü, kuruyemişler, bakliyatlar ve başka restoranlarda görmeye alışık olmadığımız sebzeler... Hem de hepsi organik. Şu an Ege otları mevsimi ve bu birbirinden sağlıklı otları hep zeytinyağı ve limonla balıkçılarda yiyebiliriz. Biz bu otları çok farklı içeriklerle birleştirip bambaşka lezzetli tabaklara dönüştürüyoruz. 

 

Ne kadar doğal ve saf malzemelerle beslenirsek o kadar sağlıklı enerjik ve mutlu oluruz.

/

Vegger (hamburger muadili) 

Gluten alerjisi olan ve et yemeyen kişiler için hamburger yemek bir hayaldir. Biz bu eksiği tamamlamak için uzun araştırmalardan ve denemelerden sonra bu hamburgeri ürettik. Adına da Vegger dedik. Hayvansal hiçbir ürün içermediği için. 

bitkisel protein oranı oldukça yüksek bu tabakta, aslında kinoa mercimek tatlı patates soğan sebzeler ve Hindistan cevizi yiyorsunuz. Hem de hamburger yeme hissini ağırlık çökmeden ve pişman olmadan yaşıyorsunuz

Makai Bowl

Yeşillikler, fırında tatlı patates ve karnabahar, karamelize soğan. Organik mercimek ve karabuğday makarnası, pancarlı acai sosla beraber. Bu inanılmaz alkali salatamız alkali oranlar esas alınarak hazırlandı. Bu tabak tamamen alkali bir tabak. Hem doyurucu hem de çok taze.

Green Bowl

Bu yine Makai’ye özel çok sağlıklı bir lezzet. Ispanak ve yeşillik yemek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Soğuk olarak dondurma/sorbe kıvamında olan bu yemek, hem doyurucu hem eğlenceli hem de çok alkali. 

Chia Pudding

Chia puding konusunda da yenilikçi, bir yaklaşımımız var. Chia’nın yapışkan dokusu birçok insanın pek kabul edemediği bir lezzet ama biz bu taneleri olabilecek en küçük hale getirerek bir muhallebi kıvamı yakalıyoruz. Ve içerisine meyve koyarak tatlandırıyoruz. Protein oranı çok yüksek ve çok doyurucu bir kavanoz. Sabahları beyaz un içeren ürünler yendiğinde enerjinizin ne kadar düştüğünü fark ediyorsunuzdur. Oysa sabah yenen bu puding dört saat süren temiz bir tokluk hissi yaratıyor. 

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler