MODA HAFTASI

New York Moda Haftası'nın gündem maddeleri

Raf Simons’un New York’a dönüşünden Rag & Bone’un 15. yıl kutlamasına New York Moda Haftası başlarken bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.
Reading time 6 minutes

2017-18 Sonbahar/Kış moda haftaları maratonu bugün New York’ta Nicholas K defilesiyle başlıyor. Üstelik bu yıl New York’ta oldukça hareketli günler bizleri bekliyor. Birçok marka bu sezon artık resmi takvimde yer almayacağını açıklarken, moda dünyasının dikkat çekici isimleri ise ilk defilelerini gerçekleştirme heyecanı içerisinde. İşte önümüzdeki haftaya damgasını vuracak New York Moda Haftası’nın manşetleri.

Raf Simons’un iddialı dönüşü.

Dior’a vedasının ardından uzun bir süre ortalıklarda görünmeyen Raf Simons geçtiğimiz aylarda Calvin Klein’ın kreatif direktörü olarak moda dünyasına iddialı bir dönüş yaptı. İlk önce marka için “By Appointment” koleksiyonunu hazırladı ardından logosunu değiştirdi ve 2017 İlkbahar/Yaz kampanyasına kreatif danışmanlık yaptı. Şimdi ise New York Moda Haftası kapsamında Calvin Klein için hazırladığı ilk hazır giyim koleksiyonunu tanıtmaya hazırlanıyor. Tüm gözler de bu nedenle onun üstünde. Dior’da yaptığı değişimin ardından 90’ların ikonik markası Calvin Klein’ı küllerinden doğurmaya hazırlanan tasarımcı şu sıralar en telaşlı günlerini yaşıyor. Bizler de onun bu ilk koleksiyonunu görmek adına 10 Şubat gününü heyecanla bekliyoruz.

Oscar de la Renta’nın mirası.

Çok uzun bir süre Oscar de la Renta ile birebir markanın tasarım ekibinde çalıştıktan sonra kendi markaları Monse’yi yaratmak adına 2015 yılında markadan ayrılan Fernando Garcia ile Laura Kim yuvaya dönüş yapıyor. Üstelik eskiyle yeniyi birleştirerek... Peter Copping’in markadan ayrılmasının ardından Oscar de la Renta’nın yeni kreatif direktörleri olan ikili, Monse markasıyla Oscar de la Renta’nın defilesini bu sezon New York Moda Haftası’nda bir arada gerçekleştirecekler. Moda tarihinde bir ilke imza atmaya hazırlanan Garcia ile Kim’in 13 Şubat’taki bu radikal hareketi tüm moda dünyasının merak konusu.

La Perla’dan hazır giyim atılımı.

Yeni neslin sevilen ismi Kendall Jenner geçtiğimiz günlerde bir davete La Perla imzalı çok özel bir elbiseyle katılarak markanın New York Moda Haftası kapsamında gerçekleştireceği ilk hazır giyim defilesi hakkında bizlere ufak bir ipucu vermişti. Şimdi ise koleksiyonun geri kalanı görme vakti yaklaşıyor. Moda dünyasının en çok konuşulan iç giyim markalarından biri olan La Perla geçtiğimiz yıl radikal bir karar alarak hazır giyimi de bünyesinde yer vermeye karar vermişti. Bu atılımı için de ayakkabı tasarımcısı Julia Haart ile çalıştı. Geçtiğimiz Ağustos ayında markanın kreatif direktörlüğü koltuğuna oturan Haart belirgin vücut hatlarına sahip kadınlara seksi, sofistike ama aynı zamanda zarif parçalarla karşımıza çıkacağını açıkladı. Üstelik bu defile La Perla’nın New York’ta gerçekleşeceği ilk defile olacak.

Yeezy’den 5.sezon gösterimi.

Yapılan tüm eleştirilere rağmen moda dünyasındaki konumunu koruyan hatta her sezon daha da çok adından söz ettiren Kanye West, Yeezy’nin 5. Sezon defilesi için New York’a dönüş yapıyor. 15 Şubat günü Pier 59’da gerçekleşecek defilede Adidas ile gerçekleştirdiği yeni işbirliğini de tanıtacak olan rap sanatçısı, defileye katılacak isimleri özel olarak kendi seçeceğini belirtti. Bakalım en ön sırada Kardashian ailesi dışında bizleri kimler bekliyor olacak.

“See Now, Buy Now” konseptine ilgi artıyor.

Birçok markanın aksine 2017-18 Sonbahar/Kış koleksiyonunu tanıtmak yerine Los Angeles’ta New York Moda Haftası öncesi 2017 İlkbahar/Yaz defilesini “See Now, Buy Now” konseptiyle gerçekleştiren Tommy Hilfiger’ın izinden giden tasarımcı sayısı oldukça fazla. New York Moda Haftası kapsamında bu sezon Club Monaco ile Rebecca Minkoff da gerçekleştirdikleri defilenin hemen ardından internet sitelerinde 2017-18 Sonbahar/Kış koleksiyonlarını satış yapmaya hazırlanıyorlar.

Doğum günü kutlaması.

Başka projelere odaklanmak adına geçtiğimiz Temmuz ayında kurucusu olduğu Rag & Bone ile yollarını ayıran David Neville’ın vedasının ardından markayı tek başına yöneten Marcus Wainwrigt şu sıralar oldukça heyecanlı anlar yaşıyor. 2017-18 Sonbahar/Kış koleksiyonuyla markasının 15. yılını kutlayacak olan tasarımcı bu kutlama için sürpriz bir defileyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Moda dünyasında dolaşan dedikodulara göre 2012 yılında markanın kampanyasında yer alan Kate Moss’un podyumda yürüme ihtimali varmış.

Beklenmeyen vedalar.

Geçtiğimiz aylarda Légion d’Honneur ünvanını alan Vera Wang bu sezon aldığı bu ünvan şerefine defilesini Paris Moda Haftası kapsamında gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Üstelik New York’a veda eden tek isim kendisi değil. Proenza Schouler ile Rodarte artık moda sisteminin bu yoğun takvimine ayak uyduramadıklarını dile getirerek bu sezon defile yapmayacaklarını açıkladı. 2017-18 Sonbahar/Kış sezonuyla birlikte ilk hazır giyim koleksiyonlarını lanse etmeye hazırlanan Mansur Gavriel de Nisan’ın ilk haftasında tanıtım yapacaklarını belirtirken şu anda bir kreatif direktörü olmayan DKNY ile Gece Hayvanları filmiyle ilgilenen Tom Ford ise bu sezonu es geçiyor.

Tags

new-york
moda-haftasi
sonbahar-kis
2017-2018
fall2017

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler