MODA

90'ların mikro bakışı

Gözlerinizi UV ışınlarından korumak için taktığınız büyük güneş gözlüklerinizi kaldırın. Devir, mikro gözlüklerle gözlerinizi sergileme devri…
Reading time 5 minutes

Trendlerin 20 yılda bir geri döndüğü moda dünyasında, şu sıralar doksanlar gardıroplarımızı ele geçirmiş durumda. “Ugly” spor ayakkabılar, bel çantaları, renkli plastik küpeler, birçok farklı toka çeşidi derken güneş gözlüklerinde de doksanlar esintisi hâkim olmaya başladı. Burnun ucunda duran, gözleri güneş ışınlarından zar zor koruyan bu incecik gözlükleri bu kadar çekici yapan şey ne?

Modanın en renkli olduğu yıllardan olan doksanlarda, güneş gözlüğü modeli denince küçük, ince, yuvarlak ya da dikdörtgen modeller gözümüzde canlanır. Aile fotoğraflarında en az bir kişinin taktığı bu fütüristtik görünümlü küçük gözlükler, o dönemin yıldızlarının da favorisiydi. Mary-Kate ve Ashley Olsen ikizlerinin minik renkli camlı yuvarlak gözlükleri ve Matrix filminde Neo’nun taktığı minik siyah gözlükler ilk akla gelen modellerdendi. Tüm bunların ardından, milenyuma girdikten sonra Paris Hilton ile popüler olan büyük çerçeveler uzun süredir moda dünyasında hâkimiyetini koruyordu. Modanın kendini tekrar etmesiyle birlikte, 2018 yazında büyük çerçeveler tahtını mikro gözlüklere çoktan devretti bile. Kendisi gibi mikro olan trendin gelişinin ilk sinyalini ise Dior, Rihanna’yla işbirliği yaparak çıkardığı Star Trek vari, fütüristtik güneş gözlükleriyle vermişti. Moda haftalarında da hazır giyim koleksiyonlarının doksanlar tadındaki hükmü devam ederken, son yıllarda adeta moda dünyasının kurallarını altüst eden tasarımcı Demna Gvasalia, Balenciaga 2017 Sonbahar-Kış koleksiyon tanıtımda bombayı patlattı. Bunu nasıl yaptı derseniz tabii ki incecik cat-eye modeli mikro gözlüklerle...
 

Kendall Jenner’ın hemen radarına giren bu gözlüklere, Bella Hadid’in taktığı Roberi&Fraud markasının yuvarlak model gözlüğü de eklenince sokak modasının bu trende alışması çok zaman almadı. Bella Hadid, bu trendi o kadar çok sevdi ki kırmızı halıda bile kullandı. Rihanna’dan Selena Gomez’e, Zendaya’dan Millie Bobby Brown’a ünlülerin favori aksesuarı haline gelen mikro güneş gözlükleri, şu anda Instagram’ın “it” aksesuarı durumunda. Renkli camların, cat-eye modellerin Instagram akışımızı süslediği mikro gözlüklerden influencer’ların favorileri ise George Keburia ve Andy Wolf’un tasarımları. Şu sıralar tasarımcı kimliğiyle ön planda olan şarkıcı Kanye West bile bu trendin farkında. Karısı Kim Kardashian’a mikro gözlük trendi ile ilgili uzun bir e-posta yollayan şarkıcı karısına, artık büyük çerçeveli gözlükler takmaması gerektiğini, ince ve küçük gözlüklerin moda olduğunu söylemiş. West, aynı zamanda e-postaya karısının doksanlı yıllardan ilham alması için bir sürü görsel eklemeyi de unutmamış.

Geçtiğimiz Eylül ayında, 2018 ilkbahar-yaz koleksiyonlarını tanıtan lüks markalar da mikro gözlüklere koleksiyonlarında bir hayli yer verdiler. Maison Margiela, Gucci, Miu Miu, Prabal Gurung gibi gözlük konusunda iddialı olan markalar her zaman ki gibi daha alışılmışın dışında tasarımlarla bu trende katkıda bulundular. Prada’nın renkli küt modeliyle Louis Vuitton’un ucu birini yaralayabilecek kadar keskin cat-eye modeli eminiz ki satışa çıktığı gibi hemen tükenecek modellerden olacak. Modellikten sonra tasarımcılığa da el atan Gigi Hadid’in Vogue Eyewear ile çıkardığı ikinci kapsül koleksiyonu da sadece mikro gözlüklerden oluşuyor. Sezonun en çok konuşulan markası Off-White’da bu trende kapılmış durumda. Sunglass Hut markasıyla beraber çıkardıkları 3 parçalık koleksiyonda Virgil Abloh nostaljiyi adeta doruklara çıkarıyor.

Hem vintage hem fütüristik olan bu mikro gözlüklerin kullanımı ise bir hayli riskli. Her yüz tipine uymayan mikro gözlüklerin cat-eye versiyonları daha yuvarlak yüzlere uygunken, köşeli modelleri daha ince yüzlere yakışıyor. Burnunuzun ucunda takarak gözlerinizi sergileyeceğiniz bu mikro gözlüklerle stiliniz daha çarpıcı bir hal alırken kendinizi adeta bir it-girl gibi hissedeceksiniz.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler