MODA

Dünyanın en iyi 5 lokantası

Geçtiğimiz aylarda New York’ta gerçekleşen özel bir etkinlikle Dünyanın En İyi 50 Restoranı açıklandı. Gurme tutkunları için biz de listedeki ilk beş ismi açıklıyoruz.
Reading time 4 minutes

EL CELLER DE CAN ROCA
Girona, İspanya

Daha çok küçük yaşlarda anneleriyle birlikte mutfağa giren Roca kardeşler, yaşıtları parkta eğlenirken Girona’dan birkaç kilometre uzaklıkta yer alan Taiala kasabasında yer alan Can Roca’nın mutfağını kendilerine oyun alanı olarak belirlemişlerdi. Nesilden nesle geçen yemek yapma tutkusu Roca ailesinin yaramaz oğulları Josep, Jordi ve Joan’ın girişimiyle 2000’li yıllarda daha profesyonel bir boyuta taşındı. Üç kardeşin kurduğu El Celler de Can Roca kısa sürede başarıya ulaşarak 2009 yılında üç Michelin yıldızının sahibi oldu. Geçtiğimiz yıl ise Dünyanın En İyi Lokantası seçildi. 2016’da yerini Osteria Francescana’ya bırakan mekanın bu listede daha uzun yıllar barınacağına hiç şüphemiz yok. Kendilerini birer yemek sanatçısı olarak tanıtan Roca kardeşlerin Riesling ve Suquet adlı klasikleri denenmeye değer. İçerikleri mi? Onlar da süpriz olsun.

www.cellercanroca.com

ELEVEN MADISON PARK
New York, ABD

Uzun süredir listede ilk beşe giremeyen Eleven Madison Park bu yıl yaptığı değişikliklerle atağa kalktı. Ödüllü şef Daniel Humm, başarısının sırrının servis ve yemeklerde başlattığı minimalizm akımı olduğunu dile getiriyor. Yemek yeme alışkanlıklarımızın değiştiğini düşünen Humm, gastronomi dünyasına hakim olan “Biz size ne servis edersek onu yiyebilirsiniz” düşüncesinden sıyrılmaya çalışıyor. Şef, tadım menüsündeki yemek sayısını azaltırken, yemekleri sırayla getirmek yerine paylaşım için ortaya koymayı tercih ediyor. Bu radikal hareketiyle de dünyanın en iyi üçüncü lokantası olmaya hak kazanıyor. Tabii, Fransız yemeklerine yaptığı Amerikan dokunuşunu da unutmamak gerek. 

www.elevenmadisonpark.com

CENTRAL
Lima, Peru

Gastronomi dünyası rotasını Peru’ya çevirdi. Peş peşe açılan mekanlar tüm dünyanın dikkatini çekerken, aralarından Central da Dünyanın En İyi 4. Lokantası oldu. Şef Virgilio Martínez Véliz’in önderliğinde hazırlanan menüsüyle popüler Peru mutfağını modernleştiren mekanda servis edilen tüm yemeklerin malzemeleri Kuzey Amerika’nın çeşitli yörelerinden toplanıyor. Yemeklerini hazırlarken sık sık bölgede keşif turlarına çıkarak yeni sebze, meyve ve baharatlar keşfettiğini dile getiren Michelin yıldızlı şef, önümüzdeki Ekim ayında yayınlanacak Lima The Cookbook kitabında tüm bu keşiflerini anlatmaya hazırlanıyor. Yeni tatlar denemekten hoşlanıyor ve Véliz gibi, “Doğadan gelen her şeyi yiyebilirim” diyorsanız, Central’ın menüsüne göz atmanızda fayda var.

centralrestaurante.com.pe

NOMA
Kopenhag, Danimarka

New York’ta Dünyanın En İyi 5. Lokantası ödülünü alan Noma şu sıralar yeni adresine taşınma telaşı içerisinde. Mekanın ödüllü şefi René Redzepi, yaz sezonu için Avustralya’da pop-up lokanta açarken, 2017’de ise Noma’yı Kopenhag’ın yeni gözde bölgesi Christiania’ya taşımaya hazırlanıyor. Lokantanın yanı sıra kendi sebze tarlasını da yaratacağı bu yeni mekanda ödüllü şef, yanmış pırasa, morino balığı yumurtası gibi İskandinav mutfağından şaşırtıcı lezzetleri sunmaya devam edecek. Ayrıca menüye yepyeni lezzetler ekleyerek müşterilerini şaşırtmaya hazırlandığını belirtiyor. 

www.noma.dk

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler