MODA

Kırmızının her hali

Beymen Blender moda tasarımcıları sergilerinin ilk teması kırmızı oldu. Usta yönetmen Krzysztof Kieslowski’nin üç renk üçlemesinin son filmi Kırmızı’dan ilham alan sergide başarılı modacılar kendi kırmızı yorumlarını konuşturdular.
Reading time 5 minutes

Ünlü tasarımcılar Özgür Masur, Mehtap Elaidi, Raisa Vanessa, Lug Von Siga ve Zeynep Tosun’un Kırmızı’yı özgürce yorumladığı toplam 15 tasarımın yer aldığı sergi, 6 Ocak’a kadar, Beymen Zorlu Center’da modaseverlerle buluşuyor. Sergideki tasarımlar, aynı zamanda sınırlı adette satışa sunuluyor. Beş başarılı modacıya sergi ile ilgili merak ettiklerimizi sorduk.

Lug Von Siga

Kırmızı renge hayatınızda ne kadar yer var?

Kırmızı canlılık ve köklenmeyi simgeliyor benim için. Bu seneki sonbahar- kış  koleksiyonumda da bu renk ile yaptığım tasarımlar beni çok heyecanlandırmıştı ve defiledeki kırmızı modeller en çok ilgi çekenler arasındaydı.


Kırmızı sergisi tasarımlarınız nasıl bir kadına hitap ediyor?

Kırmızı sergisini tasarlarken esin kaynağım her zamanki gibi Lug Von Siga kadınıydı. Her koleksiyonumda tasarımlarımın, güçlü kadınların modern hayata uyum sağlayan romantik yaşamlarının birer parçası olmasını hayal ediyorum. Sanırım bu sebeple markanın kurulduğu 2010 yılından bu yana, Lug Von Siga DNA’sı sahip olduğumuz kültürel zenginliklerin modern bir yansıması olarak gelişti. Kırmızı Sergisi tasarımları da yine aynı şekilde kültürel mirasa duyarlı ve hayatın her alanında detaylara aşık bir kadına hitap ediyor.

Zeynep Tosun

Kırmızı sergisi tasarımlarına eşlik eden Saara Istanbul ile iş birliği yapmanız nasıl şekillendi?

Coutre koleksiyonumda kullanmak üzere taçlar arıyordum, tesadüfen Instagram’da bir modellerini gördüm. Çok da güzel bir birliktelik oldu, Saara tasarımları benim tasarımlarıma çok yakışıyor.

 

Kırmızı sizin için iddia ve cesaret ifade ediyor, bu kavramların yansımasını tasarımlarda nasıl görüyoruz?

Kırmızı sergisindeki parçaları tasarlarken kendim giymekten keyif alacağım modeller yaratmak üzere yola çıktım. Kontrastları seviyorum. Tasarımların genelinde dikkat ederseniz kollar ve boğaz kısmı kapalı, aslında bu tasarımları kullanırken içinde hoş bir mayo ile giymeyi seviyorum, bir yandan konservatif diğer yandan iddialı ve cesur.

Özgür Masur

Kırmızı sizin için ne ifade eder?

Vanessa: İlk koleksiyonumuzdan bugüne kadar bize çeşitli tonlarıyla eşlik eden bu rengi, bu kez en canlı ve tutkulu haliyle kullandık. Kırmızıyı maksimal kalıplar ve farklı dokularla birleştirerek yarattığımız görsel oyunları her zaman sevmişimdir. Kırmızı, tasarlamaya başladınız an sizi kendi içine çekecek kadar tutkulu bir renk.

Raisa: Kendi karakterlerimizi temsil eden dinamizmi ve tasarım bakış açımızı temsil eden cesareti aynı renkte, kırmızıda bulabiliyoruz. Kırmızının güçlü duruşunu, oyuncu ruhlu Raisa&Vanessa kadınını hayal ederek, çok boyutlu ve dokulu kumaşlarla birleştirmek istedik. Her an süprizlere açık, tutkusu ve cesareti yüksek kadınlar için tasarladık.


Krzysztof Kieslowski’nin Kırmızı'sı size nasıl ilham verdi?

Kieslowski’nin kırmızısında yönetmenin, karakterlerin iç dünyasını yansıtırken seçtiği abartısız ve sade anlatımın, sıra kırmızı renge geldiğinde iz bırakan vurucu sinematografik sahnelerle gölgede kalması bizi çok etkiledi. Filmdeki karşılıksız aşk temasını, kırmızının en cesur haliyle vurgulamış.

 

Mehtap Elaidi

Kırmızı rengi tam anlamıyla keşfetmek için farklı dokulu kumaşlar seçmişsiniz, nasıl kumaşlar bahseder misiniz?

Elbise olarak da giyilmek üzere tasarladığımız trençkotta modelin kendini gösterebilmesi adına hacim sağlayacak bir kumaş seçtik. Bu kumaşın pürüzsüz ama sert dokusu hem klasik trençkotlara hem de Krzysztof Kieslowski’nin filmlerindeki yağmura ve kadınlara gönderme yapsın istedik. Artık imzamız haline gelen gömlek elbisede ise ilk tercihimiz ipekti, onun vereceği akışkan dökümü ve yumuşak dokuyu Mehtap Elaidi kadınına yaşatmayı hedefledik. Bu elbiseyi sadeliğinden bir üst noktaya taşımak için de şekilden şekle girebilen özel kemeriyle tamamladık. Pantolon ceket takımındaysa tercihimizi gabardin-krep dokusundan yana kullandık, üzerine yaptığımız tona ton kordone nakışları doku olarak hissettirsin üstündeki minik boncuk işlemeler de iyice boyut katsın dedik.

 

Tasarımlarınız Mehtap Elaidi kadınını hangi yönleri ile şaşırtacak?

Mehtap Elaidi kadınını hem yeniliklere açık, hem de kendiyle tanışmış kadınlar olarak gördüğümüz için bu look’lar şaşırtmaktan öte ona yeni bir bakış açısı getirecek. Mehtap Elaidi markasında başı çeken asimetrik kuplar ve minik detaylar bu sefer baştan aşağı kırmızı look’larla iyice iddiali ve müdanasız bir hal alıyor. Yani bizce bu tasarımlar Mehtap Elaidi kadınını daha da cesur olmaya itecek.

/

Tags

mehtap-elaidi
lug-von-siga
raisa-venessa
zeynep-tosun
kırmızı
beymen
sergi
özgür-masur

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler