MODA

2019 Met Gala hakkında bilmeniz gerken her şey

Tüm dünyanın merakla beklediği Met Gala 2019 için geri sayım sona eriyor! İşte Met Gala 2019 ile ilgili bilmeniz gerekenler...
Reading time 2 minutes

Her sene farklı temalara ev sahipliği yapan, abartının en olağan karşılandığı Met Gala 2019, 6 Mayıs Pazartesi günü, Lady Gaga ve Hary Styles ev sahipliğinde gerçekleşecek. 1948 yılından bu yana Amerika’nın New York şehrinde düzenlenen ve asıl amacı Metropolitan Modern Sanat Müzesi’ne bağış toplamak olan Met Gala, hem anlattığı hikayeler hem de göz kamaştıran kırmızı hali ritüeli ile tüm dünyanın yakın markajında konumlanıyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl Met Gala’da, dini ögeleri ön plana çıkaran “Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination” temasına şahitlik etmiştik. Bu yılki temamız ise “Camp: Notes on Fashion”!

Dünyaca ünlü Amerikalı deneme ve roman yazarı Susan Sontag’ın 1964 yılında yazmış olduğu “Notes on Camp” isimli kitabından esinlenilerek belirlenen tema, alışık olduğumuz kamp algısının ötesinde anlamlar ifade ediyor. Susan Sontag denemesinde “camp” olgusunu “doğaldan uzak, yapay ve abartılı olanı sevmek” şeklinde yorumluyor. Kısacası bu yılki Met Gala kırmızı halısında, Monclear’in rüzgarlıklarını, Prada’nı kamuflaj sırt çantalarını ya da Louis Vuitton’un çadırlarını görmeyi beklemeyin. Zira Met Gala, her zaman olduğu gibi bu yıl da abartılı kostümlerei ile ironi, mizah, parodi, teatralite gibi kavramların keşfine sahne olacak gibi görünüyor.

Gucci tarafından desteklenen Met Gala 2019 sergisinde, modadan heykele ve 17. yüzyıldan günümüze kadar gelen çizimlere kadar 200’den fazla parça sergilenecek. Ayrıca Virgil Abloh, Alexander McQueen, John Galliano, Rei Kawakubo, Mugler, Bob Mackie, Karl Lagerfeld ve daha pek çok tasarımcıya ait kostümler ile Haute Couture Moda Haftası’nda gördüğümüz Viktor & Rolf’un sloganlı elbiseleri de sergideki yerini alacak.

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler