MODA

Özgür Masur’dan imza koleksiyon: Byzantium

Özgür Masur, yaşadığı topraklardan ilham alarak hazırladığı ilk imza koleksiyonunu tanıttı.
Reading time 2 minutes

Moda dünyasının öncü tasarımcılarından Özgür Masur, yaşadığı topraklardan ilham alarak hayata geçirdiği ilk imza koleksiyonu Byzantium’u dün akşam Tersane İstanbul’da gerçekleşen şık bir defile ile beğeniye sundu. Aşina olduğumuz couture kalıplarını yıkacak ve sektöre bambaşka bir perspektif kazandıracak olan 65 parçalık koleksiyon, 65 model tarafından sergilendi. Özel defileye Yıldırım Mayruk, Ender Mermerci, Burcu Esmersoy, Çağla Şıkel, Özge Ulusoy, Belçim Bilgin, Özge Özpirinçci, Ezgi Mola, Hakan Yıldırım, Nihan Peker, Hande Ataizi, Hazal Kaya, Pınar Tezcan, Niyazi Erdoğan, Seda Maliki, Simay Bülbül, Zeynep Tosun, Nebahat Çehre, Mehtap Elaidi, İbrahim Kutluay, Edvina Sponza, Murat Türkili, Gülden Büyükuçak, Simay Bülbül gbi moda, cemiyet ve sanat dünyasından pek çok isim katılım gösterdi.

Byzantium koleksiyonu, aralarında sanat tarihçi ve akademisyenlerinde bulunduğu bir grubun 3 yıl süren ar-ge çalışmaları sonrasında hayata geçirildi. Bir çok döneme referans olan Bizans’ı, Bizans halk-saray-kadın kavramlarını, çocukluğundan bugüne yapılan Bizans öğretilerini ardına alarak inceleyen Özgür Masur, Byzantium koleksiyonunda dönemin şehir hikayelerini günümüz teknolojisi ve modern hayatının siluetleriyle özdeşleştiriyor. Özgür Masur tasarımlarında yeni bir bir doku yaratırken Bizans kültürüne ait etkileyici parçalara hayat veriyor. Kumaş üzerine yaratılan manipülasyonlar ve melezlemeler, cesur ve iddialı el işçiliğiyle Özgür Masur imzasını eklektik bir şekilde gözler önüne seriyor.

Dahası, tasarımlarında yer verdiği feminen tavıra Bizans ile maskülen görünümler kazandıran Masur, koleksiyonunda mozaikler, avizeler, dönem çalgıları, freskler, zırhlar, taçlar gibi Bizans dönemine ait çeşitli unsurları çağdaş bakış açısıyla yeniden yorumluyor. Özgür Masur “tasarımlarının laboratuvarı” olarak nitelendirilen couture koleksiyonlarını eşsiz kılan tam olarak bu birleşim!

/
/

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler