SANAT

Evinizden İstanbul'da sanat keyfi

Evde izole olarak geçirdiğimiz şu günlerde sanatla buluşmak artık çok kolay. Dünyaca ünlü müzeler ve galerilerden sonra ülkemizdeki müzeler galerilerde siteleri üzerinden mevcut ya da geçmiş serilerini sanal turlar ile sanatseverlere sunuyor.
Reading time 4 minutes

Sosyal mesafe ve kişisel izolasyon uyguladığımız bahar mevsiminde dışarıda vakit geçirememek ruh halimizi etkiliyor. Ama hepimiz bu zor günlerin geçeceğini biliyoruz. Evde olduğumuz bu vakti en yararlı biçimde geçirmek için birçok aktivite gerçekleştiriyoruz ve teknolojinin nimetlerinden de yararlanıyoruz. AR/VR teknolojisinin son iki yıldır hayatımızda olması hiç gidemediğimiz yerleri de ayağımıza getiriyor. Dünyaca ünlü müzeler ve galeriler Covid-19 salgını yüzünden kapalı fakat online sitelerinden sanal tur sağlayarak müze ve galerilere ulaşma imkanı sağlıyorlar. Ülkemizin önemli müze ve sanat galerileri de bu hizmetlerini etkinleştirerek sanatı evinize getiriyor.

1. Pera Müzesi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na bağlı olan müze salgın nedeniyle kapalı. Vakfa ait koleksiyonun sergilendiği kalıcı sergi olan “Keşisen Dünyalar” Google Arts&Culture üzerinden 360 derece gezilebiliyor.

Sergiye buradan ulaşabilirsiniz.

2. İstanbul Modern

Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Modern, 2015-2018 yılları arasında sergilenen koleksiyon sergisi "Sanatçı ve Zamanı"nı sanal tur ile ziyaretçileriyle buluşturuyor. 109 sanatçının 193 çalışmasının yer aldığı sergi, sanatçının zamanı ile toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin zamanı arasında kurulan bağa dair bir düşünce alanı yaratıyor.

Sergiye buradan ulaşabilirsiniz.

3. Arter

İstiklal Caddesi’ndeki yerinden Dolapdere’deki sanat kompleksi diyebileceğimiz yeni yerinde hizmet veren Arter’de ziyaretlerine bir ara verdi. Bu arada ziyaretçilerini sanatla olan bağının kopmaması için  geçmiş sergilerinden CANAN’ın “Kaf Dağı’nın Ardında” sergisini üç boyutlu olarak gezme imkanı sunuyor.

Sergiye buradan ulaşabilirsiniz.

4. Dirimart

Dolapdere’de yer alan modern sanat galerilerinden Dirimart, ünlü kadın ressam Fahrel’nisa Zeid’in eserlerinin sergilendiği üç kişilik oyun sergisini sanal tur ile evlerinize taşıyor. Ziyaret sırasında sesli anlatım ile eser hakkında bilgi de alabiliyorsunuz.

Sergiye buradan ulaşabilirsiniz.

5. Rezan Has Müzesi

Rezan Has Müzesi, “Sen evinde kal, eşsiz koleksiyonlar evine gelsin” diyerek üç boyutlu olarak sanal arkeolojik eser koleksiyonunu evinize taşıyor. Kültür mirasını yakından inceleyebileceğiniz bu arkeolojik koleksiyonda çıplak gözle görülmeyen tüm detaylar yer alıyor.

Koleksiyona buradan ulaşabilirsiniz.

6. Portakal 1914

1914’ten beri İstanbul’da sanat denilince akla gelen sayılı ailelerden olan Portakal ailesinin sahibi olduğu Portakal Sanat ve Kültür evi, sahip oldukları özel ve müze koleksiyonunu sanatçıyı ve eserini anlatan “Visual Art Tours” ile sanatı sanatseverlere buluşturmaya çalışıyor.

Sanat turlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Tags

sanat

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler