SANAT

Sanatta dijital dönüşüm

Esra Özkan ile Dijitalleşen sanatın ve ilerleyen zaman dilimlerinde bizi nasıl sanat eserlerini beklediğine dair keyifli bir yolculuğa çıkıyoruz.
Reading time 3 minutes

bang. Prix by ArtBizTech’in yöneticiliğini ve küratörlüğünü yürütmekte olan Esra Özkan 2011 yılından bu yana sanat sektöründe galeriler ve müzelerin farklı birimlerinde aktif rol alarak yurt içi ve yurtdışı bir çok sergide küratör ve direktör olarak yer almıştır. 2019 yılında ise artık Contemporary İstanbul Plugin’inde küratörlüğünü üstlenmiş ve sanata olan ilgisini teknoloji ile harmanlamaya devam etmektedir. Yeni nesil sanatı Esra Özkan’dan dinliyoruz.

/

Sanata ilginizi ne zaman keşfettiniz?

Sanata ilgim ailemin desteklemesiyle lise yıllarımda başladı; ardından hızla ilgiden öteye geçerek bir tutkuya dönüştü ve bugünlere geldi.

 

Küratör olmak için nasıl bir donanıma sahip olmak gerekir?

Açıkçası her küratörün hikâyesi farklıdır. Benim hikâyem; 2011 yılından bu yana sanat sektöründe galeriler ve müzelerin farklı birimlerinde aktif rol alarak başladı. Yurt içi ve yurt dışı birçok sergide küratör ve direktör olarak yer aldım. Güncel olarak dijital sanatlar alanındaki araştırmalar ve çalışmalarda teknoloji, sanat ve bilimi bir araya getiren çalışmalara yönelmekle birlikte felsefeyi temel alarak teknoloji, bilim ve sanat arasındaki bağı kurmaya çalışıyorum. Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar ve Sanat Yönetimi mezunuyum. Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans derslerini aldım. Güncel olarak Bilgi Üniversitesi Felsefe ve Toplum Düşünce Bölümü’nde yüksek lisans yapıyorum.

/
/

Sizce bir çalışmayı sanat eseri yapan şey nedir?

Aslında söz konusu çalışmayı içerik, malzeme, sanatçının görüşü, hissettikleri ve tüm bunları aktarma biçimi bağlamında ele almak gerekir diye düşünüyorum. Konunun benim yorumum dışındaki sanat tarihi kısmında ise Marcel Duchmap’a kadar giderek günümüz eleştirisi yapılabilir.

 

Türkiye’de sanat herkes için mi?

Sadece Türkiye çerçevesinde düşünmekten ziyade global olarak konuya bakmak gerekiyor. Sanatın, insanı konu edinmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Dolasıyla sanat da coğrafi olmanın dışında en temelinde insan için…

/

Tags

contemporary-istanbul
bang.-prix
artbiztech
ezra-ozkan

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler