SANAT

Sosyal sanat devri

Moda ile sanat arasındaki bağ güçlenmeye devam ediyor. Dünyaca ünlü markalar, sosyal medya fenomeni illüstratörler ile işbirliği yaparak, koleksiyon hikayelerini anlatmak için farklı bir yola yöneliyorlar.
Reading time 6 minutes

Geçtiğimiz Ekim ayında 6. yaşını kutlayan Instagram; moda ve sanat dünyasını bir araya getiren bir platform olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Geçtiğimiz yıl Gucci için yaptığı çizimlerle radarımıza takılan Unskilled Worker ile başlayan bu akım her geçen gün yaygınlaşıyor. Tumblr, DeviantArt, Flickr gibi online portfolyo sitelerine bir alternatif haline gelen Instagram’da moda tutkunu illüstratörlerin sayısı giderek artıyor. Suluboya, kurşun kalem ya da kendilerine has fırça teknikleriyle sezonun öne çıkan parçalarını resme döken bu isimler, tüm dünyadan takipçilerine etkileyici bir görsel şölen sunuyorlar. Markalar ise hazırladıkları koleksiyonları güçlendirmek, kampanyalarına farklı bir dokunuş katmak ve defilelerini renklendirmek adına, sosyal medya mecrasında yetenek avına çıkıyorlar. İşte, son zamanlarda oltalarına takılan en dikkat çekici isimler... 

@TheCartorialist

Sarah Jessica Parker’ın Instagram hesabında karşımıza çıkan The Cartorialist, Carly Kuhn imzası taşıyor. Los Angeles’ta yaşayan genç sanatçı, skeç defteri ve boya kalemleri olmadan sokağa çıkmayan bağımlılar arasında. Şehrin her köşesinde ilham veren bir detay olduğunu belirten Kuhn’un kariyeri, Sarah Jessica Parker’ın bir çizimini repost etmesiyle yükselişe geçmişti. Alexis Bittar, Rachel Zoe ve Jeremy Scott için özel çizimler yapan genç sanatçı, aynı zamanda Prada’nın Raw Avenue gözlük kampanyasının arkasındaki isim. Bu kampanya için beş genç sanatçı arasından seçilen Kuhn, “Yarışmaya katılırken çok çalışacağımı biliyordum, ancak söz konusu marka Prada olduğu için her türlü meydan okumaya da hazırlıklıydım” diyor. En büyük motivasyonu ise yaptığı çizimler sayesinde alabileceği kıyafetler, özellikle de Chanel takımlar! Bu hayaline sadece birkaç adım uzakta olduğuna şüphe yok. 164K takipçisiyle Instagram’ın en çok konuşulan moda illüstratörü olan Carly Khun, şu sıralar Topshop için özel bir projede yer almaya hazırlanıyor. Ayrıca, geçtiğimiz aylarda yayına başlayan internet sitesi üzerinden çizimlerinin yer aldığı duvar kağıtları ve baskılı materyaller satacağını da açıkladı.

@Blairz

Prada, Saks Fifth Avenue, Christian Louboutin, Coach, Oscar de la Renta gibi markaları portföyünde bulunduran Blair Breitenstein’in moda tutkusu genlerinde var: “Anneannem sürekli W Magazine okurdu. Onunla birlikte ben de okur ve bir gün çizimlerimin dergilerde yayınlanacağını hayal ederdim. Şimdi tüm hayallerim gerçek oluyor. Kendimi bir rollercoaster’daymış gibi hissediyorum! Her şey çok hızlı gelişiyor.” Bu hızı, listemizdeki diğer isimler gibi Instagram hesabına borçlu. Çizim tarzını “heyecanlı, meraklı ve acayip” sözleriyle tarif eden sanatçı, çalışmalarında dört farklı materyal kullanıyor; suluboya, kurşun kalem, Sharpie kalem ve işaretleme kalemi. Farklı boya türleri bir arada kullanıldığında daha etkili sonuç çıktığına inanan Breitenstein, birçok markanın koleksiyonlarını çizime dökse de, özellikle 60’lı ve 70’li yıllara odaklanmaktan hoşlandığını belirtiyor. Instagram hesabında Brigitte Bardot ve Jackie Kennedy gibi isimlere rastlamak mümkün. Günümüz stil ikonlarından Man Repeller’ın yaratıcısı Leandra Medine ve Olsen kız kardeşler de çizimleriyle @Blairz’deler. Hayatını Seattle ile New York arasında mekik dokuyarak geçiren 24 yaşındaki sanatçının şimdilerde en büyük hayali, Nordstorm’un yılbaşı torbalarını tasarlamak.

@KellyMarieBeeman

76,5K takipçi sayısıyla radarımıza takılan Kelly Marie Beeman’ın eserleri akla Andy Warhol’un mesleğinin ilk yıllarında yaptığı illüstrasyonları ya da Picasso’nun eserlerini getiriyor. Bu iki sanatçının çalışmaları adeta harmanlanarak, Beeman’ın çizimlerinde hayat bulmuş gibi. New York’lu sanatçı, defile look’larını kendine has bir tarzla yorumluyor ve markalar için özel kampanya çizimleri yapıyor. Küçükken suluboya ile manzara resimleri çizen annesini izleyerek edindiği resim tutkusunu mesleğe çevirdiğini söyleyen Beeman, ilk zamanlar para kazanamadığından geçinmek için resimle birlikte İspanyolca-İngilizce çeviri, garsonluk ve satış elemanlığı da yapmış. Uzun süre hobi olarak sürdürdüğü illüstratörlük, çizimlerini Instagram hesabında paylaşmaya başlamasıyla yeni bir yön kazanmış. İlk günlerde kimsenin bakmayacağını düşünerek hashtag kullanmadığını belirten sanatçı, takipçi sayısının şaşırtıcı bir hızla yükseldiğini söylüyor. Moda dünyasında kendisini ilk keşfedenin kim olduğuna gelince;  Loewe kampanyası için J.W. Anderson. Markanın 2015 Resort koleksiyonunu çizime döken Beeman, şu sıralar Tokyo’daki bir alışveriş merkezi için yeteneğini konuşturuyor.

@BijouKarman

Los Angeles’tan uluslararası moda dünyasına transfer olan bir başka genç sanatçı, Bijou Karman. Filmlerden, California’dan ve çeşitli defilelerden ilham alan 24 yaşındaki illüstratör, geçtiğimiz haftalarda ilk kitabı Dream, Draw, Design: My Fashion’ı yayınladı. Instagram’da elde ettiği popülerlik sayesinde ünü tüm dünyaya yayılan Karman, moda dünyasının da göz bebeği oldu. Marni, Gucci ve Simone Rocha defilelerini çizime döken sanatçı, Pasadena’daki Art Center College of Design’da sanat eğitimi almış. Bununla birlikte, asıl tutkusunun moda olduğunu ve şu sıralar bu hayalini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiriyor. Moda ile sanatın her zaman yan yana olduğunu düşünen Karman, sosyal medya ile bu bağın daha da güçlendiğini düşünüyor: “Instagram sayesinde benim gibi yeni mezunların çalışmalarını paylaşabilecekleri bir mecra ortaya çıktı. Bu sayede daha farklı ve büyük bir kitleye ulaşma şansına sahip oluyoruz. Sanatımızı moda için icra ediyoruz.”

Tags

instagram

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler