Be Well

Metabolizmanız ne kadar hızlı?

Günlük rutininizde değiştireceğiniz 12 sağlıklı adımla metabolizma hızınızı arttırarak daha enerjik ve daha dinç hissetmeniz mümkün.
Reading time 3 minutes

Vücudun temel fonksiyonlarinin çalışması için minimum günlük bir enerji harcanır. Kimyasal tepkimelerle harcanan bu enerji metabolizmadır. Beden ne kadar enerji harcarsa metabolizmanın o kadar hızlı çalışır. Dinlenme anında vücudun kalori harcama hızına bakılarak ölçülen metabolizma kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yemek yeme, uyuma, temizlenme ve benzeri faaliyetler sırasında metabolizma çalışmaya devam eder ve vücudunuz devamlı kalori yakar. Metabolizma vücuttaki kas ve yağ dokularından etkilenmektedir.  Kaslar enerjiye ihtiyaç duyduğu için kas oranı yüksek olan kişilerin metabolizması hızlı çalışır. Vücutta yağ oranı ne kadar yüksekse metabolizma o kadar yavaş çalışır. Eğer sizin metabolizmanızda yavaş çalışıyorsa günlük hayatınıza ekleyeceğiniz bu 12 alışkanlıkla metabolizmanız hızlanacak.

1. Yemek alışkanlığınızda doğal gıdalar tercih edin. İşlenmiş gıdaları mutfağınızdan çıkarın. Şeker, un, işlenmiş, paketlenmiş gıdalar ve fast food gibi rafine gıdaların alımını azaltın.

2. Her gün bol su için.

3. Hazmı kolay olan ve tok tutan lifli gıdaları tercih edin ve bol miktarda sebze yiyin.

4. Yağsız et, fasulye ve baklagil gibi yağsız protein kaynaklarını tercih edin.

5. Fındık, zeytin ve hindistancevizi yağı dahil olmak üzere tüm gıda kaynaklarından sağlıklı yağlar tüketin. Balıklar, kenevir tohumları ve chia tohumları da anti-inflamatuar omega-3'lerinle dolu kaynaklarıdır.

6. Porsiyon boyutlarınızı kontrol edin ve vücudunuza aşırıya kaçmadan önce tok olduğunu hissetme şansı vermek için daha yavaş yemeye çalışın. Sağlıklı bir kilo sağlıklı bir metabolizma için önemlidir.

7. Deniz yosunu ve deniz ürünleri gibi gıdalar, tiroid bezinin tiroid hormonları üretmek için ihtiyaç duyduğu temel bir besin olan iyot bakımından zengindir. Bununla birlikte, hem iyot eksikliği hem de aşırı iyot bir sorun olabilir, bu nedenle iyot takviyesi genellikle yardımcı olmaz ve mevcut olabilecek sorunları daha da kötüleştirebilir.

8. Düzenli selenyum kaynağı tüketmek, uygun tiroid fonksiyonu için gerekli bir besin maddesi olması nedeniyle önemlidir. Brezilya fıstığı, ton balığı, yengeç ve ıstakoz selenyumda yüksektir, ancak ayçiçeği tohumu, yağsız et ve mantardan da alabilirsiniz.

9. İşlenmiş, organik olmayan soya ürünlerinden kaçının ve tiroid fonksiyonu üzerindeki potansiyel guatrojenik etkilerini en aza indirmek için organik soya ürünlerini sınırlı tüketin.

10. Lahana, brokoli ve Brüksel lahanası gibi turşu olabilecek sebzeleri pişirerek tüketin. Isıyla beraber potansiyel guatrojenik etkilerinin çoğunu yok olur.

11. Tiroid sorunları ile ilişkili eksiklikleri önlemek için günde  10-15 dakika güneşlenmek D vitamini için önemlidir.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler