Be Well

Mutluluk içimizde

Ülkelere göre farklı yaşam reçeteleriyle, gündelik hayatın problemleriyle en basit şekilde vedalaşmanın yolları...
Reading time 6 minutes

Son günlerde ruh haliniz nasıl? Kendinizi çoğunlukla yorgun, mutsuz ve tükenmiş hissediyor olabilirsiniz ki, bu günümüz yaşam şartlarında oldukça normal. Böyle zamanlarda çoğunlukla kendimizi telkin ediyor, yaşama sıkı sarılabilmek için nedenler arıyoruz. Ancak mutlu olmak imkansızmış gibi davranmadan ve onu çok uzaklarda aramadan önce, cevabın yine bizde olduğunu hatırlamak gerekiyor. Türkiye’de durum ortadayken, İskandinav ülkelerinin başı çektiği, farklı ülkelerin trend olan yaşam tarzlarını gelin birlikte inceleyelim.

SISU -  FİNLANDİYA

Bir Fin felsefesi olan Sisu, cesaret, direniş ve sıkıntılı zamanlarda insanların gösterdiği azmi tanımlamak için kullanılıyor. İçimizdeki Sisu’yu ortaya çıkarma konusunda yardımcı olan Sisu: The Finnish Art of Courage kitabı, hayatın içinde sıkça karşılaştığımız zorluklar karşısında dürüstlük ve alçakgönüllülükle nasıl hareket etmemiz gerektiğini, bununla birlikte cesaretimizi sürdürme yeteğimizi keşfetmemizi sağlıyor. Verdiği diğer öğütlerden bazıları ise şöyle;

- Cesaret ve kararlılık ile hayatın zorluklarıyla yüzleşin.

- Refah seviyenizi artırın ve odak noktanızı bulmaya çalışın.

- İnsanlarla kendinize güvenerek iletişim kurun.

- Tahammül gücünüzü artırın.

- Kibar ve güçlü çocuklar yetiştirin.

- Dürüstlükle hareket edin ve inandıklarınız için savaşın.

C’EST LA VIE - FRANSA

En başta kitabın mottosu kendi başına oldukça açıklayıcı: “Kendinize bir mola verin.” Dünyanın önde gelen meditasyon öğretmenlerinden biri olan Fabrice Midal tarafından kaleme alınan C’est La Vie: The French Art of Letting Go, daha fazlası için uğraşmayı bir kenara bırakmak üzerine kurulu. Gündelik uğraşlardan bir süre kurtularak hayatı daha kapsamlı bir şekilde benimsemenin mümkün olduğunu vurgularken, evreni kucaklamanın, sakin olmanın ve kıyaslamalardan uzak durmanın önemini vurguluyor. Kendimize işkence etmekten vazgeçme zamanının geldiğini belirten Midal, aynı zamanda varoluş anlayışının temeline inerken, mükemmeliyetçiliğin tehlikelerinden kaçınmak için de bir yol haritası çiziyor bizlere. 

LYKKE - DANİMARKA

Nasıl söylenmesi gerektiğiyle ilgili kafa karışıklığını ortadan kaldıralım ilk önce: Luu-kah olarak telaffuz edilen bu kelime, Danimarka halkı için mutluluğu temsil ediyor. 2016 yılında çıkardığı The Little Book of Hygge kitabıyla birlikte arayışına başlayan, Kopenhag’daki Uluslararası Mutluluk Araştırma Enstitüsü’nün CEO’su Meik Wiking, bu sefer Lykke ile mutluluk yolculuğuna devam ediyor. Birliktelik, para, sağlık, özgürlük, güven ve kibarlık gibi kategorilere ayırarak iç yolculuğumuzu başlatırken, zamanımızı nasıl harcadığımızdan komşularımızla olan ilişkilerimize ve hatta yemek pişirmeye kadar bizleri nelerin mutlu edebileceğini gezegenin dört bir yanından kanıtlar ve hikayelerle anlatıyor. Danimarkalılar’ın nasıl mutlu insanlar olduklarını açıkça ortaya sermesiyle; içinizdeki Lykke’yı arayışa çıkmamak için hiçbir neden yok!

LAGOM - İSVEÇ

Dünya Mutluluk Raporu’na mutlaka denk gelmişsinizdir ve İsveç o listede her zaman ilk 10’da olmayı başarır. Sanırım nasıl olduğunun sırrı da Lagom’da saklı. “Yeterli” anlamına gelen bu kelime, tam olarak İsveç ruhunu özetliyor. Yüksek yaşam standartlarıyla adeta imrendiğimiz bu ülke, Lagom felsefesiyle materyalist anlayıştan uzaklaşmayı benimsemiş. Yani gereksiz harcamalarınızı azaltarak, yeniden kullanım ve geri dönüşüme odaklanmanız gerektiğini vurguluyor. The Swedish Art of Balanced Living Lagom kitabı da bu şekilde, size yeterli gelebilecek şeylerin haricinde ne varsa hepsinin zaman kaybı olduğunda hemfikir. Daha mutlu ve daha dengeli bir hayat yaşamak için ise iş-hayat dengesini doğru şekilde kurmayı, kendinizi geliştirmeyi, evdeki dağınıklıklardan kurtulmayı ve sevdiğiniz kişilerle olan ilişkilerinizi önemsemeyi öneriyor. 

COORIE - İSKOÇYA

Diğerlerine göre bilinirliği ve popülaritesi daha az olan Coorie, İskoç dilinde rahat anlamına gelirken, İskoçluğun özünü oluştuyor. Gazeteci ve editör Gabriella Bennett’in yazdığı bu yaşam tarzı kitabı, ülkenin gelenekleri, mirası, hatta ikonikleşen evlerinin etrafında şekillenirken, günlük hayatı daha iyi hale getirebilmek için İskoçlar’ın yaptığı şeylerden en iyi şekilde nasıl faydalanılacağına da değiniyor. Ayrıca sert iklimine rağmen buranın insanlarının şaşırtıcı yaratıcılığından bahsetmeyi de es geçmiyor. 

IKIGAI - JAPONYA

Çoğu zaman, yaşama tutunmak için bazı nedenler ararız. Bizi hayata bağlayacak bazı duygular... İşte, Ikigai, tam olarak aradığımız bu nedenleri bulmamız için bir rehber. Son zamanlarda oldukça trend olan Ikigai: The Japanese Secret to a Long Happy Life, sabah yataktan kalkmak ya da hayata sarılmak için ihtiyaç duyduğunuz sebepleri bulmanıza yardımcı oluyor. Kitabın yazarlarından olan Héctor García’ya göre Japonlar’ın uzun ve sağlıklı yaşamlarının sırrı da bu. Çünkü onlar herkesin içinde kendi Ikigai’sinin olduğuna inanıyor. 

Ne yapmayı sevdiğimiz ya da hangi konularda başarılı olduğumuzun cevapları da bizleri bu konuda yönlendiriyor aslında. Japon köylerinde yaşayan insanlarla, ne yemek yediklerinden nasıl çalıştıklarına, hayatlarını tatmin eden Ikigai’yi nasıl bulduklarına dair yapılan röportajlar da kitaba kaynak oluşturuyor. Kısacası, aceleci davranmamanızı, hayat gayenizi keşfetmenizi ve kendinizi tutkularınıza adamanızı sağlıyor bu öğreti. Böylelikle mutlu olmanın aslında ne kadar yakınımızda olduğunu da görmüş oluyoruz.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler