Be Well

Sağlıklı çalışan bir bağırsak için neler yemeli?

İkinci beynimiz bağırsağımızın daha iyi çalışması ve kabızlık problemi çekmemek için mutfağınızda mutlaka bulundurmanız gereken yiyecekleri keşfedin.
Reading time 2 minutes

Yediklerimizin vücudumuz üzerinde çok büyük etkisi bulunuyor. Kimi zaman midemizi etkilediğ için hazımsızlık yapabilirken kimi zaman da bağırsaklarımızı etkiliyor ve kabız olabiliyoruz. Kabız olmamak için bol bol sıvı tüketimi, probiyotik ve prebiyotik alımı ve lifli gıda tüketimi çok önemli. Mutfağınıza ekleyeceğiniz birkaç yiyecekle bağırsaklarınızı daha düzenli hale getirebilirsiniz.

Ananas

Ananas, bromelain adı verilen bir sindirim enzimi içerir. Bu enzim proteinlerin parçalanmasına ve sindirime yardımcı olur.

Papaya

Papayada bulunan papain adı verilen enzimin kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim bozukluklarını yönetmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Kereviz

Kereviz içerdiği yüksek liflerden dolayı %90 oranında su içerir. Böylelikle sindirime yardımcı olur.

Avokado

Avokado çözülmeyen lifler konusunda oldukça yüksektir. Çözülmeyen lifler suyu daha iyi tutarlar.

Kefir

Bağırsak florası için önemli olan iyi bakteriler için probiyotik tüketimine özen göstermelisiniz. Bu yüzden probiyotik deposu kefiri tercih edebilirsiniz.

Yulaf

Hem düzenli hem de çözünmez lif türleri içeren sade yulaf yarım fincan başına yaklaşık 4 gram lif içerir. bu da sizi düzenli tutmanıza yardımcı olur.

Kahve

Kahvenin sizi tuvalete çıkardığı bir sır değil. Sabah içeceğiniz bir bardak kahve bağırsakları uyardığını, bu yüzden tuvalete çıkmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor.

Kuru Erik

Lif bakımından yüksek olan kuru erik kabızlığı önlemek için önemli. Günde üç dört tane yiyeceğiniz kuru erikle bağırsak hareketlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Su

Su günlük yaşantımızda düzenli olarak tüketmemiz gereken bir içecek. Dehidratasyon genellikle kabızlığa yol açar. Vücudunuzda yeterli su olmadan, tuvaletinizi yapamazsınız. Bu nedenle bol miktarda sıvı içmek kabızlığı yönetmeye yardımcı olacaktır.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler