Be Well

Zahmetsiz iyileşme; popüler podcast yayınları

Müzik dinleme alışkanlığına sahipseniz, kendinizi geliştirme konusuna takıntılıysanız sizlere hayat kurtarıcı bir tavsiyemiz var; Podcast dinlemek.
Reading time 5 minutes

Gündelik hayatın koşuşturmacası, kaosu sevdiğini iddia edenlerimiz için bile oldukça yorucu olabiliyor. İş çıkışı yapmak istediğiniz tek şey çoğu zaman, eve gidip koltuğa uzanıp hiçbir şey yapmadan saatlerce durmak oluyor. İşte tam o an bilgiye aç olduğumuz an. 

Yurtdışında bir söylem var “Our bodies are our temples (vücudumuz tapınağımızdır). Alkol tüketimi, sigara kullanımı ve uyuşturucu bağımlılığındaki azalma da bu söylemle ilişkili. Vücudumuza ve ruhumuza iyi baktığımız sürece mutluyuz olgusunun doğrulu kanıtlandığı için insanlar sağlıklı yaşam kavramına gün be gün yaklaşıyor. Uluslararası dilde Well-being olarak tanımlanan sağlıklı yaşam kavramı bir çok olguyu içinde barındırıyor. Ve bu kavrama ulaşıp hayatımıza uygulamak ise sandığımızdan daha kolay; Podcast’ler.

Podcast’leri sesli kitap olarak düşünebilirsiniz. 5 ila 45 dakika arasında değişen uzunluklara sahip ses kayıtları kişisel gelişim, moda, sağlıklı yaşam gibi çok çeşitli konularıyla müzik yayın platformlarında ve podcast uygulamalarında yer alıyor. Sadece sesli olmak zorunda değiller, metin tabanlı podcast’ler de bulunmakta. Yukarıda saydığımız kategorilerden en çok dinlenen ve arananı ise Sağlıklı Yaşam podcast’leri. Ülkemizde de yeni yeni popülerlik kazanan podcast’ler dünyada o kadar seviliyor ki vereceğimiz istatistik sizlere durumu özetlesin. Sadece iTunes üzerinde 10 milyondan fazla podcast bölümü yayında. Biz de sizlere dünyadan ve ülkemizden olmak üzere sağlıklı yaşam üzerine yayın yapan 7 Podcast kanalını sıraladık.

1567364760176582 img 8711

Wellness Realness – Christina Rice

Christina sağlık koçu, beslenme terapisi uygulayıcısı olarak yürüttüğü kariyerine oldukça dolu ve derin konuşmalara sahip Wellness Realness podcast kanalıyla devam ediyor. Bazen ilham verici konukları da ağırladığı podcast yayınlarında röportaj seansları da yer alıyor.

Yoldayız, Geliyor Musun? - Ece Targıt

YouTube ve Instagram’daki motive edici paylaşımları yanı sıra yeni hayata geçirdiği Flov Studio projesiyle binlerin hayatına dokunan Ece Targıt, hayatından enstantanelerle kadınların gündelik yaşamlarında bir çok konuya karşı farkındalıklarının arttırılmasına ön ayak oluyor. Düşünce yapınızı sorgulamanıza ve kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olan bu yayıncıyı mutlaka dinlemelisiniz.

Duygusal Çöküşler ve Serbest Bırakabilmek // Yoldayız Geliyor Musun? - Ece Targıt

Psikolog Beyhan Budak

Uzman psikolog Beyhan Budak YouTube kanalında Psikolog mesleği üzerine bilgilendirici konuşmaları yanı sıra günümüz problemlerine de parmak basıyor. Podcast yayınlarında ise YouTube videolarının ses kayıtlarını bulabiliyorsunuz.

Bee The Wellness – Adam & Vanessa Lambert

Adam ve Vanessa çifti Bee The Wellness adındaki kişisel koçluk şirketinin kurucuları. Amerika’da bir kaç noktada şubeleriyle insanların hayattaki büyük maceralarla başa çıkmak için zaman içinde küçük değişiklikler yapmalarına yardımcı oluyorlar. İlginç bir misyona sahip olan şirketin literatüre sokmak için uğraştığı “FUNctional Fitness” kavramıyla fonksiyonel ve eğlenceli spor anlayışı da hizmetleri arasında. İkili ilham verici yeme alışkanlıkları, sağlıklı yaşam tüyolarıyla azımsanmayacak takipçiye sahip.

Goop - Gwyneth Paltrow

Gwyneth Paltrow tarafından kurulan ve dünyanın en çok konuşulan wellness platformlarından Goop da podcast dünyasının güçlü oyuncularından. Her hafta Paltrow ya da Goop'un içerik yöneticisi Elise Loehnen alanında uzman isimlerle bir araya gelerek sağlıklı beslenmeden fark yaratmaya, duygusal sorunlardan spor trendlerine birçok konuda çeşitli sohbetler gerçekleştiriyor. Üstelik bir araya geldikleri isimler arasında Michelle Pheiffer ve Oprah Winfrey gibi yıldızlar da yer alıyor.

1567365557460651 goop oprah
Goop Podcast - Gwyneth Paltrow & Oprah Winfrey

Fish Out of Water – Elizabeth

Bire bir röportaj mantığıyla her bölümde hayatlarında belli bir konuda bocalamış ya da bocalayan insanları ağırlayan sunucumuz Elizabeth, hayatlarımızı nasıl şekillendirdiğimize, bakış açımızı neye göre belirlediğimize ve ilham veren olgulara değiniyor. Nisan ayında toplam 6 bölüm olarak yayınlanmış kanal bir çok insanın kendinden bir parça bulduğu yorumlarını almasıyla hızlıca popülerliğini kazandı.

Ask Falan – Falan Blake

Kendisi bir TV karakteri olan Falan, kadınların cesaretlendirilmesi, yapamayacaklarını düşünmeleri algısının yıkılması konusuna oldukça hassas bir şekilde yaklaşıyor. Aktivist kimliğini sıklıkla dile getiren Falan, Apple Podcast’in en çok dinlenen yayıncılarından.

Tags

benzer içerikler

Tavsiye edilen içerikler